Signum laudis (1980)

Velice zajímavá výprava do Rakousko-uherských linií, která v člověku velmi pravděpodobně něco zanechá. Především se mi zamlouvala kupa velmi moudrých a totálně jednoduchých myšlenek se silným protiválečným nádechem. Vlado Müllera jsem viděl úplně poprvé a nezbývá mi než souhlasit s většinou. Byl skvělý. Žánrové začlenění snímku mezi materiál psychologický není náhodné. Ve snímku se pohybuje opravdu celá škála vojáků nejrůznějších charakterových rysů i těch zcela bezcharakterních a režie i scénář jsou zcela vymazlené. Výtku bych měl snad jen k tomu, že se snímek místy opravdu nepříjemně táhne a vehementně se snaží diváka uspat. Hodně pěkné tři kousky.

Sígři ve výslužbě (2013) (pořad)

Dědečkové a babičky baví, či nasírají v ulicích mladé lidi. Po prvních dvou dílech jsem byl naprosto ohromen. Něco tak vtipného jsem dlouho v televizi neviděl. Moje bránice byla neusátle v permanenci. Dokonce jsem byl schopen překousnout, že pořad uvádí někdo tak nepříjemný, jako Eva Holubová. Bohužel s příchodem dalších dílů se scénky brutálně opakují. Tvůrci se nezmohli na více, než na drobné obměny původních fórků, čímž samozřejmě pořad výrazně ztrácí na vtipnosti. Kdyby si nedal po 8. dílu pauzu, tak bych šel s hodnocení ještě mnohem níž. Zatím to budou 3*.

Sigur Rós - Heima (2007)

S ohledem na pomalejší čtenáře jsem se rozhodl psát tento komentář pomalu. Před zhlédnutím dokumentu jsem byl samozřejmě patřičně skeptický. Hudba a Island. Nějak jsem si tato slova nedovedl spojit. Teď už to dovedu. Sigur Rós tvoří skutečně velmi zajímavou hudbu, kterou teď hodlám někde sehnat. Dokument je zpracován velmi pěkně. Islandská krajina je úžasná a když se dostane pod ruku kvalitního režiséra, tak může být ještě úžasnější. Přesně to se i přihodilo. Ten čtyř a více hvězdičkový zážitek mi však stále uniká.

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Když se řekne hrdina, tak si nedovedu představit člověka, kterému by tento titul slušel více. Další z děl, u kteréhu mi skoro ukápla slza a to dokonce ve více pasážích, a to je pro hodinový dokument velmi slušná vizitka. Nemohu prostě hodnotit jinak než plným počtem. Před životním postojem musí holt ustoupit i taková blbost jako je nějaká dokumentární kvalita. A i kdyby moje hodnocení zapříčinilo, že se na tento dokument podívá o jednoho člověka více, tak to hodnocení mělo smysl.

Silent Hill (2006) odpad!

Dost velká blbost na to, abych neměl problém udělit odpad. Příběh balancující na totální hraně lidské únosnosti. Herci sakra nesympatičtí. Jediné co zde za něco stojí je atmosféra, která je rozhodně zajímavá. Abych dal něco jiného než odpad, tak bych potřeboval k té atmosféře přiřadit ještě něco ze soudku toho pěkného. Obávám se však, že ten soudek je totálně prázdný. ODPAD!

Silo - Den osvobození (2023) (epizoda)

Velice slabý pilotní díl, který vhodí nebohé diváky do víru dění a neobtěžuje se s vysvětlováním. První díl tak strávíte dumáním o co tu vlastně kurva jde. Tempo je pomalé a informací zoufale málo. Navíc mu zde vůbec nikdo nestihl přirůst k srdci, takže jsem se po většinu dílu dost nudil.  [40 %]

Silo - Hanna (2023) (epizoda)

Spousta flashbacků a rodinného drama, které nepřináší vůbec žádné zásadní novinky či posun v ději. Konečně se však aspoň dozvíme, proč šerifka od srdce nenávidí sera Joraha Mormonta. Seriál má však mimořádnou schopnost zarýt se vám pod kůži a přinutit vás lačnit po další epizodě, jako fetka po další dávce pervitinu. Trošku seriálu chybí nějaká překvapivá zápletka. Seriál se dovleče ke zjištění, které tuší snad každý divák v podstatě od druhého dílu.  [75 %]

Silo - Holstonova volba (2023) (epizoda)

Spoilery! Další sonda do podivného podzemního společenství, které si v reálu moc neumím představit, že by fungovalo právě takhle. Oceňuji poměrně nečekaný zvrat, kdy opičák opustil silo. Stále mám poněkud problém s postavami, které mi nikterak nepřirostly k srdci. Další pokračování nudy, která mě v závěru dokonce uspala. Naštěstí už se seriálu povedlo mě alespoň trošku uvést do děje a pochopit nějaké souvislosti, takže očekávám, že následující epizody si konečně užiju trošku víc. [65 %]

Silo - Ochránci plamene (2023) (epizoda)

Spoilery! Znvou díl, který je tak trošku nadbytečný. Dozvíme se zde to, co už stejně snad každý divák tuší, a to kdo je v tomto seriálu opravdový záporák, který tahá za veškeré nitky. Tim Robbins je v této roli skutečně skvělý. Ostatní herecký výkony jsou rovněž v pohodě. [60 %]

Silo - Pravda (2023) (epizoda)

Tento díl, kdyby se neodehrál, tak by nikdo z diváků prakticky o nic nepřišel. K vidění je jen kamarádíčkování se hlavní hrdinky se starochem a spousta flash backů, které minimálně prozatím postrádají v ději nějaké opodstatnění a plní pouze efekt protahování děje. Dojem zachránil až zdařilý závěrečný cliffhanger, které tomuto seriálu skvěle jdou. [65 %]