• Romantický

Jak ztratit kluka v 10 dnech (2003)

Andie je redaktorkou známého časopisu a má napsat článek o tom, jak „vystrnadit“ chlapa během deseti dnů. Benjamin se zase vsadil se svým šéfem, že dokáže zlomit srdce každé ženě. Andie a Benjamin se spolu setkají a „válka pohlaví“ může začít. Příjemná romantická komedie.

Jak na věc (2002)

Mám ráda romantické komedie s Hughem Grantem a tato je podle mého názoru povedená. Není nijak přeslazená jako většina ostatních a Hugh Grant je v tomto filmu daleko mužnější. Je zajímavé sledovat jak Will (H. Grant), typický playboy, prostřednictvím třináctiletého kluka začíná pomalu měnit své zvyklosti a začíná si uvědomovat skutečné hodnoty člověka.

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Tomáš Holý byl bezesporu největší dětskou hvězdou, jakou jsme mohli ve filmech vídat. Jeho herecký talent je nezapomenutelný, zvláště jeho vtipné hlášky, které provází celým filmem. Tomáš Holý jako neposedný Vašek, který hledá pro svou maminku ženicha a sobě tatínka, působí natolik přirozeně, jakoby ani nehrál. Opomenout nelze ani Janu Preissovou a Františka Němce, ale přesto si myslím, že kdyby hlavní postavu nehrál Tomáš Holý, byla by to nejspíš jen průměrná komedie, na kterou se časem zapomene.

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Druhé pokračování úspěšného filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. Děj se tentokrát odehrává v nádherném prostředí Českého ráje. Dalo by se říci, že druhý díl je o trochu vtipnější než ten první, což ovšem nesnižuje kvalitu jedničky. Přesto i tady platí, že Tomáš Holý je „tahákem“ filmu. Ve druhém díle se navíc setkáváme s Vaškovým dědou v podání výborného Josefa Karlíka.

Konec básníků v Čechách (1993)

Podle mého názoru je tento díl nejslabší z celé pentalogie, ale i tak si mi celkem líbil a úplně bych ho nezatracovala. Film zkrátka vystihuje porevoluční dobu, takže je vlastně jen poplatný době.

Jak básníkům chutná život (1987)

Třetí díl je opět výborný a nabitý dobrými hláškami. Nejlepší z celého filmu je Jana Hlaváčová v roli zdravotní sestry Toničky. Její hlášky nemají chybu. A špatný není ani Pavel Zedníček v menší roli saniťáka Písaříka.

Jak svět přichází o básníky (1982)

První díl básníků, který odstartoval celou sérii. Poprvé se setkáváme s nezapomenutelným Pavelm Křízem coby Štěpánem Šafránkem a Davidem Matáskem jako jeho kamarádem Kendym. Výborní jsou např. i Oldřich Navrátil v roli Nádeníčka, Luděk Kopřiva jako baletní mistr, František Ringo Čech se svými tanečními kreacemi a písní „šuby duby Amerika“ Jiří Císler jako „rejža“ a v neposlední řadě Miroslava Šafránková jako Borůvka.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Stává se opravdu zřídka kdy, aby pokračování předčilo první díl a tady se to myslím povedlo. Podle mého názoru je druhý díl vtipnější a zajímavější. Asi nejkurióznější postavou je „Mireček“ a nezapomenutelná je především „Vendulka utěšitelka“. Tento díl je asi nejzdařilejší z celé pentalogie.

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Závěrečný díl básníků. S prvními třemi díly se to sice srovnat nedá, ale přesto je to vtipná oddychová komedie, u které jsem se bavila. Dokonce mi nevadila ani ta reklama.

Insomnie (2002)

Napínavý thriller s vynikajícím Al Pacinem a neméně dobrým Robinem Williamem v roli záporáka. Dobrá zápletka, pouze ten konec je předvídatelný, což ale nesnižuje kvalitu filmu.