Mistři zastavárny (2009) (pořad)

Pobaví, poučí, niekedy prekvapí. Hlavne je to výstižné, no niekedy moc teatrálne a predvídateľné. ale inak fajn. 80%.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Mám pocit, že dnes sme už zvyknutí na úplne iný level animákov, a že niekedy nám uniká tá podstata, pre ktorú sa tieto filmy točia. Príbeh nemusí mať za každú cenu logické vysvetlenie, postavy nemusia vždy konať racionálne, rovnako tak nepotrebujem, aby druhý diel musel vyzerať rovnako ako prvý. To by som si pustil originál a nemal sa na čo sťažovať. Tvorcovia sa s nápadom pohrali veľmi slušne a zakomponovali ho do deja celkom prirodzene. Dej má spád, veľmi pekný je vizuál, akčné sekvencie sa počas filmu predbiehajú o prím vo veľkoleposti a ja som bol týmpádom spokojný. Milá, nenáročná a technicky brilantná rozprávka. 80%.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Fejkové pokračovanie kultu, po ktorom som si prišiel rovnako podvedený, ako by mi v originálnom Adidas obchode predali tenisky len s dvoma pásikmi. Na prvý pohľad všetko sedí, výrobca a konštruktéri tí istí, výsledok je však kvalitou niekde úplne inde. Stratil sa drajv, dravosť, drzosť a šmrnc, ostali len krásne čierno-biele farbičky so zmyslom pre detail, občas nejaká dobrá hláška, dialóg, drsná scéna a Mickey Rourke. To je všetko, čo si z filmu platí zapamätať si. 60%.

Luther (2010) (seriál)

Idris Elba JE Luther! Nemám čo dodať, fantastický, fenomenálny, famózny seriál, každý diel, každá zápletka, každá postava boli dokonale zosynchronizované tak, aby tvorili jeden ucelený miniseriálový skvost plný emócií, napätia a hlavne originality v každom ohľade. Veľká poklona tvorcom! 95%.

Gang Story (2011)

Poctivá francúzska kriminálka akoby vystrihnutá z učebnice minulého storočia. Naozaj veľmi príjemné retro. 75%.

Temné kouty (2015)

Pointa tohto filmu mala byť podľa mňa niekde úplne inde a ani samotní tvorcovia zdá sa nevedeli, ktorou cestou sa vybrať. Veľmi nezvládnuté, nemá to atmosféru, herci hrali prvoplánovo len to, čo bolo napísané na papieri. 55%.

Kámoši až na dno lahve (2013)

Komerčáci a mainstreamáci ruky preč! Choďte do kina na ďalšiu sandlerovku, ktorej dáte plné hodnotenie už po úvodných titulkoch. Toto je poctivá nezávislá dramédia, ktorú bohužiaľ bežný konzument neocení. Pohodoví herci v nenásilnom príbehu zo života, ktorých sa nenatočí veľa, a tak som rád, že raz-dvakrát do roka na taký natrafím. 80%.

Piknik na Hanging Rock (1975)

Snový horror, ktorého podstata a pointa ma obišla ako Somálčanov problémy s nadváhou. Nezachraňuje to ani Weirova réžia a skvelá hudba. 55%.

Prodloužený víkend (2013)

Nezvyknem si potrpieť na dramatických konverzačných drámach s citovým terorom a vykonštruovaným dejom, ktorý na druhý pohľad stavbou príbehu pripomína utorkový TVfilm s Rosamunde Pilcher na STV1. Táto dospelácka dráma ma však zaujala od prvej minúty a podvedome si udržala moju pozornosť až do samotného záveru. Nejde teraz o to, že som to mal prekuknuté od samého začiatku, scenár naozaj neohúri a v mnohom dávam za pravdu tým, čo v ňom videli prvoplánový kalkul, ktorého priorita bude útok na city. Ale v podstate je to len neobyčajne obyčajný príbeh zo života, ktorý keď sa natočí s citom a vášňou, a zahrá s empatiou a emóciou, tak vie vyznieť celkom prijateľne a uveriteľne. Na moju filmovú dušu to malo doslova balzamický efekt. 85%.