Pohled zevnitř: Severní Korea: Nebezpečné hry (2018) (TV film)

Omnoho viac ako o propagande, je tento dokument o sile “olympijského ducha”, ktorý v mnohých prípadoch stojí za tým, kedy rôzne mocnosti dochádzajú k nečakaným dohodám. Všetko ostatné už bolo tisíc krát povedané, i keď tu je to pomerne slušnou, vábivou formou podané.

Návrat do Černobylu (2017) (TV film)

Za 53 minút ponuka tento dokument menej, ako Slovenska vláda občanom za posledné dva roky. Kam sa hrabe na “skutočné” dokumenty ala: “Battle of Chernobyl”, či “Chernobyl: Lost Tapes”. Pokiaľ niekto očakáva nejaké mimoriadne zábery okolo presunu sarkofágu, tak tie sú v úplnom závere v rýchlom zábere hodné tak 5 sekundového pohľadu. Kto má nasledované, toto s ním ani nepohne. Slabota.

Aileen: Life and Death of a Serial Killer (2003)

Vždy keď vidím túto "fešandičku", prvé čo ma napadne: "kto by už len teba chcel znásilniť". Áno, priznávam, je to z mojej strany asi arogantné, možno aj povrchné, no ten jej ksicht vyvoláva kadejaké pocity, len nie chtíč so sexuálnym podtónom. Dokument ako taký, je zaujímavý najmä kvôli výpovediam samotnej Aileen, ktorá sa doznáva k činom, klamstvám. Všetko ostatné je len priemerne podaná omáčka bez štipky emócie, akoby samotná réžia ani neexistovala. Čo sa činov týka, o autenticite nemôže byť ani zmienka, nakoľko k tým sa dokument prakticky ani nedostáva. V 2003 to asi stačilo, dnes sú už lepšie dokumenty o tejto "Zrúde", pričom aj samotný film, je o level vyššie. Rozmýšľal som, ako to celé ohodnotiť. Možno sa tá štvrtá tak trochu za posledný rozhovor s Aileen pred popravou pýta, no zato sterilné podanie, mi tri prídu objektívnejšie. Ja fakt neviem ..

Invisible Monsters: Serial Killers in America (2021) (seriál)

Dokument nie je zameraný čisto na samotné činy, ktoré títo darebáci spáchali, no je aj sondou do ich mysle. Ako vyrastali, ako žili, ako sa správali v spoločnosti, pričom veľmi dôležitým faktorom diskutujúcich je úvaha, či by boli títo (ne)ľudia schopní žiť normálnym životom. Naozaj vydarená vecička určená najmä pre tých, ktorých interesuje ľudská myseľ ako taká, pričom v tomto prípade sa berú na paškál tí najhorší z najhorších. Ďalším dôležitým aspektom, ktorý zohral rolu, bola samotná spoločnosť, ktorá nebola dostatočne obozretná, ba priam by sa dalo povedať, že si o takéto obludy koledovala. Palček hore ..

Severní Korea: V mysli diktátora (2021)

Veľmi solídna záležitosť, pričom s názorom užívateľa "agassi68" sa naozaj nedá nič iné, ako súhlasiť. Citujem: "Keď vidím typy Kim and Donald na čele štátov disponujúcich jadrovými zbraňami ma oblieva pot". Len musím dodať jednu vec. Nenechajte sa zmiasť výzorom či samotným správaním osôb. Ďaleko väčším psychopatom môže byť ten, čo zdanlivo pôsobí normálnejšie, ako Vaša Krstná mama ..

The Hillside Strangler: Devil in Disguise (2022) (seriál)

Dokument sa zaoberá zločinmi z druhej polovice 70 rokov, ktoré v oblasti Kalifornie v L.A, spáchal notorický sériový vrah Kenneth Bianchi. Po dohode s prokurátorom, sa vyhol trestu smrti, pričom doživotný trest si do dnešného dňa odpykáva vo Washingtonskej štátnej väznici Walla Walla. Prakticky totožný dokument, ako "City of Angels, City of Death" od Disney-ho. Nedozviete sa nič nové, len sú samotné udalosti prerozprávané odlišnou formou, skôr priamočiarou, čo môže niektorým divákom ďaleko viac vyhovovať. Dalo sa, nemá zmysel podhodnocovať ..

Město andělů, město smrti (2021) (seriál)

Nielen o škrtičovi z Hillside, ktorý pomerne úspešne vraždil mladé ženy v oblasti L.A., ale aj ďalších sériových vrahoch, ktorí vyčíňali v rovnakom čase, na takmer rovnakých miestach. Pokiaľ niekto očakáva nejakú mimoriadnu autenticitu priamo z miest činov, tak na tú príliš nenarazí, i keď materiálu sa za 6 epizód objaví viac než dostatok. Táto mini séria je totiž zameraná najmä na tých, čo samotné prípady vyšetrovali, pričom v tých časoch, ani z ďaleka nedisponovali možnosťami, ktoré majú terajší vyšetrovatelia závažných TČ.

Denní směna (2022)

Do horor žánru bolo za môjho života zaradených toľko totálnych sračiek, že keby dám všetky tie sračky na hromadu, tak je to taká hromada sračiek, že ďalšie sračky by už vlastne nebolo kam dať. "Denná zmena" je veľmi solídna, upírska zábava s výbornými maskami ale aj gore efektmi, ktorá spĺňa presne tie očakávania, ktoré môže naplniť. Neberie sa nijak vážne, nehrá sa na nič mimoriadne, iba zabaví, teda pokiaľ (!!) - pokiaľ dokážete akceptovať, že inú úlohu ani nemá. Popravde, jediné čo ma sklamalo, bol pomerne nevýrazný záver, od ktorého som teda očakával väčšie finále. Každopádne pokojný - chýba zaradenie do HOROR žánru.

Resurrection (2022)

Zámienka k námetu je pravdepodobne absurdná (i keď čo ja viem, v tomto chorom svete ..), preto rozumiem samotnému nízkemu hodnoteniu, keďže tento “Resurrection” je čisto prevažne o psycho rozhovoroch, ktoré môžu po emocionálnej stránke mnohého diváka na míle minúť. Lenže ono to tak nejak svoju váhu má, snaží sa to pôsobiť depresívne, ponuro, čo nie každý dokáže z rôznych dôvodov precítiť. Nemyslím si, že to bolo tak zlé, i keď horor v pravom slova zmysle to asi až tak nebude.

Resident Evil: Lék (2022) (seriál)

Užívateľ "EvilPhoEniX" krásne vysvetlil prečo viac R.E. nenapĺňa očakávania diváka, no Ja teraz trošku prejdem do hĺbky a podstaty. Moja generácia starých dementov, hrala túto hru na PS1 v časoch, kedy zombie chodili krokom, no presto všetko vedeli nahnať väčší strach, ako tí dnešní, ktorí majú stovku za 10 sekúnd. A prečo je tomu tak? No lebo to bol strach z neočakávaného, nepoznaného, zo samotnej atmosféry a následných vsuviek, ktoré sa nedali predvídať. Tí šťastnejší, ktorí sa k prvotným dvom častiam dostali ako prví, nemali šancu čomukoľvek rozumieť. Bola totiž komplet v Japonskom jazyku, hádanky sa riešili "na náhodu", išlo čisto o boj "panáčika" zo zvyškom infikovaného sveta. Jednoducho, tých starších v žiadnom prípade neuspokojí nejaká vyfarbená "mandolienka", ktorá pôsobí ako nejaký odkaz na dúhový PRIDE v Malženiciach. Ja nechcem byť fakt zlý, no paradoxne posledný "R.E. - Raccoon City" je viac Residentom (i keď už dejovo zbastardelým), ako (takmer) hociktorá časť predtým. Keby som dal tomuto počinu 3 hviezdy, musel by som podaktorým predchodcom minimálne jednu hviezdu prihodiť. Ono to hodnotenie tu (od všetkých) asi nebude úplne objektívne, nakoľko nie všetko bolo vyslovene špatné, no tá tretia je zrejme fakt v nedohľadne. Proste to kurvia koľko sa len dá, pričom už hocijaký čurák sa smelo priživuje na značke "Umbrella". A mimochodom, do puntiku súhlasím aj s názorom užívateľa "Marceloo-m", ľavým bekom vydýchaného, extrémne nesympatického Realu.