Flash (2023)

Priemernosť za 200 mega. Za toto mohlo byť toľko samopalov pre Ukrajinu na dosiahnutie mieru, až z toho človeku padajú slzy aj sopeľ z nosa zároveň. Som dojatý ..

Jak se stát vůdcem sekty (2023) (seriál)

Krátka inšpekcia do hláv idiotov. Neuveriteľné, akí sú ľudia napriek daru v podobe rozumu - v tých hlavách vybombardovaní. A zoberte si ten fakt, že takýto idioti reálne behajú medzi Vami ..

The Essex Murders (2023) (seriál)

Známi, Britský prípad troch mafiánskych vrážd, ktorý sa dočkal niekoľkých sfilmovaní, dostal priestor aj v dokumentárnej rovine, avšak tu je zámer ďaleko odlišný od toho, ako sa prezentujú samotné filmy. Tu sa nefantazíruje, tu sa rozoberajú detaily vyšetrovania, ako výpovede, časová os či forenzné dôkazy. V samotnom prípade zohráva rolu aj právny aspekt, ktorý momentálne otriasa v prípade Kuciaka na Slovensku, a to "dohoda o vine a treste", kedy nejaký zmrd za výpoveď, bude omilostený, alebo teda nestíhaný, za iné závažné TČ. No povedzte sami. Nie je to krásna dohoda? :)

Modli se, poslouchej, zabíjej (2021) (seriál)

Možno by tom aj nebol zlý True Crime Dokument, keby nebol ponaťahovaný na 6 takmer hodinových epizód, vďaka čomu sa poväčšine niesol v monotónnej rovine bez akejkoľvek snahy o zásah do emócii diváka. Na jednej strane je to z pohľadu rozpitvania prípadu a dôkazov v ňom, slušne odvedená práca, no tá režijná stránka, akosi nenaplnila to, čo sa od takéhoto dokumentu očakáva. Každá osoba personalizovaná do detailu, množstvo zbytočných záberov, no rozhodne nie z miesta činu, množstvo zbytočných monológov a myšlienok od členov sekty, no a to za mňa rozhodne nebolo až tak za potreby, aby sa každý vyjadroval ku všetkému. Ťažký priemer na hrane slabšieho priemeru ..

Za bílého dne: Vraždy v Narvarte (2022)

Nejedná sa o žiadny skvostný dokument, ktorý by pohltil diváka svojou autenticitou. Tá tu prakticky absolútne neexistuje. Lenže, čo sa musí opätovne Netflixu uznať, je ich veškerá snaha (NE)objektívne manipulovať s divákom, aby tak dali celému svetu najavo, že sa niekde v nejakom štáte, stál nejaký zločin, na ktorom participovali najvyšší pohlavári, ktorí sa všemožnými schopnosťami vyhýbajú zodpovednosti. Priestor dostáva prakticky len "jedna strana", no tá dôkazy na strane "štátu", solídne zmieta zo stola takými logickými argumentami, až si človek uvedomí, že najsilnejšou stránkou tohto dokumentu ani tak nie je samotný zločin, ale "neutrálne" vyšetrovanie, ktoré hlavný motív doslova rozmetáva na padrť. No a to je presne moja šálka kávy ..

Insidious: Červené dveře (2023)

Šieste, nezmyselné pokračovanie, ktoré nie že neprinieslo nič nové, ale ešte aj námetovo tápe ..

On se bojí (2023)

Priznám sa, že ma úvod tejto scestnej fantazmagórie celkom milo prekvapil a zaujal zároveň. Lenže potom samotný dej padol do takých myšlienkových kotrmelcov, až som nadobudol dojem, že tí čo išli s hodnotením NAD dve, tak im musel solídne šmyknúť remeň. Toto je za mňa 180 minútová, (akože) artová, kvázi umelecká sračka, ktorú dokáže obdivovať presne ten druh diváka, ktorý Vás na umeleckej výstave obrazov začne presviedčať o tom, že to rozmazané hovno na bielom plátne, má v skutočnosti ďaleko hlbší význam, a Vy ste to celé akosi nepochopili .. nie, nie - díííííky ..

Pohřešovaná: Případ Lucie Blackman (2023)

Smutný prípad v rukách filmárov, ktorí nie tak celkom zvládli svoju úlohu. Z tohto by malo trhať srdce, no miesto toho samotný prípad človek v hlave len "konštatuje".

Tichá dáma: Vraždy postarších žen (2023)

Pomerne neznámy prípad o sériovej vražedkyni z Mexika, ktorý Netflix nepodal úplne precízne, keďže z pohľadu samotného zločinu sa nejde až do takého detailu, pričom ani samotné spracovanie nie je nijak extra prevedenou, filmárskou prácou, no nejaká tá autenticita či poukázanie na justičný omyl, sa Netflixu opäť podarilo, a to sa ráta. Škoda len, že je to podané akosi bez výraznejšej snahy zásahu do emócii diváka ..

Bez lítosti (2023) (seriál)

Drsné, autentické výpovede odsúdených za zvlášť závažné TČ, doplnené o občasné zábery z rekonštrukcií či z miest činov. Je to ďalšia, ťažká téma na spracovanie, ktorú češi zvládli viac než slušne ..