Dobrodruzi (1967)

Ja mam proste pre tieto stare filmy 60. rokov slabost, a teda sa mi dostala do ruk dalsia kvalitna europska filmarina s panom Vino Lenturom a Alainom Delonom. Film je tak trochu aj o hladani pokladu kdesi v africkom Kongu. Co vsak posunulo film do vysokych met, su obdivuhodne herecke koncerty a vyborna rezia. Takze za seba som spokojny a vrele filmecek doporucujem. 92 %

Osvobození (1969)

Reziser Jurij Ozerov natocil neskutocne nadherny, velkolepy film. Takze ja tu nebudem vypisovat siahodlhe prispevky, aj tak drahi uzivatelia nakecali toho dost aj za mna. Ja len teda strucne : mame moznost sledovat najvacsiu bitku v dejinach kinematografie /Ozerovova tromfol az Navrat Krale Petera Jacksona, do tohoto filmu viedlo suverenne Osvobozdenie/. mimoriadne kvalitna sovietska filmarina aj pre mylovnikov europskej kinematografie /a teda mimoamerickej/. 100 %

Borsalino (1970)

Z Francuzskych gangsteriek mam ovela radsej Sicilsky klan s Jeanom Gabinom, ale aj tento sympaticky film sa dal v pohode pozerat. Hlavne Alain Delon vie hrat, takze niet co riesit. Jean Paul Belmondo /100 000 dollars au soleil/ stihal v pohode. 83 %

Antropofág (1980)

Milujem taliansku kinematografiu - Fellini, Sergio Corbucci, Stefano Vanzina, Bava /starsi al mladsi/, Argento - ich filmy ma stale bavia. A mam obcas rad aj talianske horory. Tento horor patri len k priemeru. Vyber ostrova bol sice nadherny, ale gore veci patrili do kategorie B, niekedy az C a rezia, herecke vykony a strasidelna atmosfera - boli tiez len priemerne. Takze 51 %

Nezastavitelný (2010)

Sympaticka variacia na DeBontov filmy Speed z roku 1994. Jediny Denzel Washington /My Lepsi Blues od Spajka Leeho/ odviedol slusny herecky vykon. Zvysok - rezia, herci, kostymy, strih, kamera, scenar - bolo priemerne ze az hroza. Rovnako priserne priemerny je aj tento film /to si fuckt nemohli dovolit vo filme ani trochu ozivenia a nejake dalsie slavne herecke meno?/ 65 %

Aféra Concorde (1979)

Bezalo to este za hlbokej normalizacie, a pamatam si, ze slo o velmi dobry taliansky film. Film o Concorde, ktory sa zrutil do mora za nejasnych okolnost i..... fascinovalo ma to za normalizacie a mylujem tento filmecek doteraz. Ako pikoska moze sluzi ten fakt, ze tu hral aj isty Joseph Cotten /Obcan Kane/. Rad by som to videl znovu aspon tak 2 - 3x. 87 %

Ulice Montmartre č.125 (1959)

Reziser Gilles Grangier /Komisar Maigrez Zuri/ natocil vskutku sympaticky, slusny film este z 50. rokov. Filmu kraluje suverenne pan Vino Lentura v roli dobrackeho kamelota, ktory predava noviny. Raz vsak zachranil cloveka, ktory chce spachat samovrazdu, a tak sa zacne odvijat pribeh. Ten je sympaticky, ani chvilu nenudi, a reziser Grangier vie/vedel filmovat. Takze ako mylovnik starych filmov 30., 40., 50. 60. a 70. rokov musim zase odporucit. Bavil som sa, a to tak, ze velmi! 76 %

Malí kovbojové (1972)

Starnuci Rancer John Wayne /Rio Bravo, Red River/ sa prave dozvedel, ze sa mu sluzobnictvo rozutekalo kade -tade, lebo v najblizsich horach bolo objavene zlato, a tak si chcu prist na svoje. Naraz sa ocitol s obrovskym stadom dobytka sam, a sam ho logicky nedokaze zvladnut. Preto potrebuje najst si kovbojov, ktorych mu poskytne miestna skola. Film je potom o zaucani mladych kovbojov, a o tom, ako z nich spravit spravnych ludi. John wayne v roli drsnaka a spravnaka je fajn, detski herci sa snazia, takze som spokojny. Trochu krivala rezia Marka Rydella, lebo miestami sa mi z´dalo, ze si nevie s niektorymi scenami rady. Napokon ale tolerancia musi byt. Takze slusny western o mladezi a pre mladez. 76 %

Velký Bill (1936)

Veruze tak! Som mylovnik starych filmov 20. a 30. rokov - a neskorsich dekad samozrejme tiez. Tuna priniesol reziser Cecile B. De Mille dalsi kvalitny western z 30. rokov o putovani bielych osadnikov na Zapad, na uzemie indianske. A potom sa na zaklade usadzovania tychto bielych osadnikov zacinaju problemy s Indianmi - logicky, bieli farmari im zabrali podu bez skrupul a bez indianskeho povolenia. Bieli farmari nie su tentokrat vykresleni v klasickej podobe - ako ti, co priniesli Indianom skazu, kiahne, alkohol a hromadne strielanie bizonov, ale su vykresleni v ich ludskej podobe, co kvitujem. Aby vsak divak nezabudol, ze pozera western, uzije si okrem vyborneho Gary Coopera /Mr. Deeds goes to Town/ aj kvalitne prestrelky, ktore su dotvorene vybornymi dialogmi. Takze dalsi krasny western starej ery 30. rokov, na ktory nesmie filmuznaly divak zabudnut. 92 %

Romeo, Julie a tma (1959)

A napokon sa to dalo pozerat, i ked na cs filmy z 50. rokov /hlavne na ten budovatelsky hnoj, co sa tocil/ mam furt tazke srdce /Cisaruv pekar a Pysna princezna su vynimky!/. Tak a tuna ide o pribeh zidovskeho chlapca, ktoreho ukryje mlade studujuce dievca. A moze kvitnut ich laska. Rezia sice miestami trochu krivala a scenar mal iste chyby, ale pribeh o laske mladeho paru sa mi z principu pacil, a to tak ze velmi! 74 %