Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Krasny dokaz toho, ze dvojky su regulerne podradne, menejcenne filmy. Ano, tento film musi mat brutalny komplex menejcennosti. V kinach to zhorelo, hoci samotny roman od Stephena Krala je kultovy, strasidelny, s paradno uatmosferou. Horsie je na tom potom filmarske spracovanie, film je dlhy,  pomaly ako stare The Shining, ze sa tu umiera  vo velkom mi nestaci, na to som videl uz prilis vela hororov. mam rad horory, praveze hororry ma naucili boju dobra so zlom, tu nic take nie je. Prechadza schatralym Overlookom  ci co to bolo bola na urovni, no jedna scena kvalitny film este nerobi  : 65 %

Il Capitano (1991)

Vzdy som vedel o zavrazdenom svedskom premierovi menom Olof Palme, no az teraz som sa dozvedel, ze dvaja Fini boli roku 1988 najladanejsou dvojicou v celej Skandinavii. Troellova odpoved na filmy ako Bonnie a Clyde 1967  : 75 %

Let orla (1982)

Troellov film, ktory ma uchvatil vyrazne menej nez Bergman. Ten let balonom ponad zamrznute konciny bol fajn, no zaver az prilis depresivny   : 76 %

Nová země (1972)

Druha cast trilogie, tiez to tocil Troell ako reziser. Na Troellove filmy treba plechovu prdel, 204 minut je uplny brutal. Tentokrat sa dej neodohrava vo Svedsku, ale v USA, konkretne Minnesota  : 89 %

Jeniec Europy (1989)

Vyhnanstvo francuzskeho cisara na ostrove Sv. heleny mam dobre zdokumentovane, reziser je tu ovsem len za  rutinera, dialogy su vatovo plane plky, po polhodine nepocuvatelne   :  31 %

Austeria (1982)

Reziser zobrazuje halicske zydy. Oplati sa pockat do konca, je to fakt brutal  - ten koniec filmu  : 67 %

Setkání na Atlantiku (1980)

Kludny pohodovy vyrovnany profesor ci docent ci kto to bol sa postupne na vlnach Atlantickeho Oceana meni na nervozneho chlapa, na roztrziteho cloveka  : 77 %

Śmierć prezydenta (1977)

Sikorski je dnes uz folklor  a to vie kazdy, ze bol zavrazdeny. Pozeram, ze aj polsky prezident Narutowicz z  roku 1922. Asponze dopadli vraha. Film pojednava presne o tom, dokonca aj sudneho procesu sa dockame. Ak chcete nevyriesene vrazdy, vyhladajte si vrazdy na farme Hinterkaifeck vo  Weimarskom Nemecku - tiez  roku 1922  a dodnes su zahadne, vraha sa nikdy nepodarilo najst  : 77 %

Matka Johana od Andělů (1961)

Jerzy Kawalerowitz natocil celkom slusny film o udajnej posadnutosti demonom v nejakom krestanskom klastore. Abatisa dokonca tiez. Nuz, ked som pozeral tie mnisky, niektorym by som sam osobne neveril  : 76 %

Pravdivý konec velké války (1957)

Vyrovnavanie sa ludi so skusenostami z nemeckych vyhladzovacich taborov v okupovanom Polsku. Stav totalneho bezpravia   : 90 %