Thor (2011)

Zapomeňte na rázného severského boha, protože tohle o něm rozhodně není. Thor v roce 2011 je fantasy akční podívaná, u které pokud možnost na nějakou historickou spojitost raději spíše zapomeňte a věnujte se povedenému zpracování, které tenhle dobrodružně laděný film nabízí. Jen škoda těch pozemských úseků, které nestály za moc, v Asgardu to přece jenom klapalo mnohem lépe.

Vetřelec ³ (1992)

Je to stále působivé, ale bojím se, že už z větší části jen díky návaznosti na předchozí díly. Atmosféra je hutnější jen místy a ve věznici už to zkrátka není to, co to bylo v jedničce a především v dokonalé dvojce. Vše ale drží dobře pohromadě a Sigourney Weaver je opět tím správným lepidlem.

Rambo III (1988)

O něco slabší a akčně přeplácanější než skvělá Vietnamská dvojka ale pořád řádná řízná Rambovina.

Rambo II (1985)

Kritikou nejvíce uznávaný první díl mám samozřejmě taky rád, ale pro mě je to hlavně prequel k těm dalším. Teprve tohle je pro mě totiž ta pravá Rambovská jízda se vším všudy. Nadupaná akce plná přestřelek a výbuchů, Stallone v mé možná nejoblíbenšjí roli a povedené hlášky. To je Rambo.

Dotek zla (1958)

Dotek zla mi přijde podobně jako třeba "M" Fritze Langa hrozně přeceňovaný. Tenhle film si hraje na superdílo, prakticky bez přestávky je přehlcován dialogy a snaží se být podivně velkolepý. Přes hodinu jsem čekal na nějakou kapku, která by mě upoutala ať už dějově či atmosférou a stále nic, alespoň, že zhrubavv poslední půlhodině film začal dostávat špetku náboje. Jediné co mi tak ale asi zůstane v hlavě je zajímavá role kterou si vystřihl sám Orson Welles a minirole Marlene Dietrich. Možná, že mají všichni ostatní pravdu a já se jen bláhově mílím, ale mě tenhle snímek nepřesvědčil.

Poslední skaut (1991)

Vypsal bych pár hlášek ale to by mi bylo líto, že jsem musel opomenout to kvantum těch dalších. Ale to není zdaleka jediné, co tenhle film přináší. V přesně padnoucí stopáži najdete skvělé ústřední duo v jednoduše perfektní akci s dost hutnou atmosférou, která z až trochu mrazivě thrillerové přeroste do té čisté krásně spádové v druhé polovině. Opravdu perfektní akčňák, troufám si tvrdit, že ten nejlepší co jsem kdy viděl, který si po právu drží tak vysoké hodnocení. No a závěrem si neodpustím alespoň jednu hádanku: "Víte proč pan Milo přešel ulici?? ..... Protože měl ptáka v slepici!" :-))

Hluboký spánek (1946)

Celkově mám podobné pocity jako Matty. Musím přiznat, že jsem se v propleteném ději místy ztrácel ale ani to mi nezabránilo abych si vychutnával poctivě vysoustruženou filmařinu plnou krásných dialogů. Tahle detektivka má spád a divákovi nedá možnost ztratit pozornost a drží ho pevně ve svých rukou, Bogart si drží svůj typický nadhled a příběhem pod Hawksovou takotovkou proplouvá tak ladně jak to jen jde až do svého vítězného závěru. Je to zkrátka svěží, nápaditá jízda co na chvíli nepoleví ale i přesto mě nedokázala nadchnout úplně na 100%.

Rvačka mezi muži (1955)

Rififi nemůžu zařadit k těm nejlepším noirovým klenotům ale tím v žádném případě nechci říct, že se jedná o špatným film. Je to poctivá kriminálka se skvěle promyšlenou a podanou loupeží ale chybí mi tu noirovější atmosféra, něco, co by mi film více vrylo pod kůži a o něco lépe rozvrhnuté gradování.

Spartakus (2010) (seriál)

Ještě lepší než prequel. Nadupaná akce je tu ještě více okořeněna tahanicemi mezi Batiatem, Spartakem a dalšími a celá minisérie graduje ve skvělém tempu. Když jsem v průběhu sledování zjistil co se stalo... čest památce Andyho Whitfielda!

Philadelphia (1993)

Zákony a právo jsou v tomhle filmu jen druhořadým tématem, tím hlavním o čem totiž snímek pojednává je postavení homosexuálů a lidí s onemocněním AIDS a jejich postavení ve společnosti, to jakým způsobem na ně nahlížejí ostatní ale i oni sami. Hanksovo psí herectví tu přesně zapadá a řekl bych, že neméně dobrý je i výkon Denzela Washingtona. Herectví obou z nich dává dokupy asi přesně to co bylo v úmyslu zachytit a k filmu je přikováno stejně pevně jako krásná průvodní píseň.