Příběh z Bronxu (1993)

De Nirova úžasná režie je to co dělá Příběh z Bronxu tak vyjímečným. Velmi citlivě bez příkras a nudné omáčky s opravdu výborným Chazzem Palminterim natočené drama z Bronxu 60. let je odlišné od dalších gangsterko-mafiánských filmů a právě to mě na něm nejvíce zaujalo. Způsobem výpravy a zpracování tématu si mě tu De Niro stoprocentně získal a jak ve mě film postupně doznívá, uznávám ho ještě víc.

Všichni dobří rodáci (1968)

Rodáci zachycují život obyčejné české vesnice mezi lety 1945 a 1955. Jde tu především o zásah komunismu a kolektivizace do každodenního žití vesnice, to jak mění její obraz i chování lidí. Mezi trezorovými filmy je to asi nejpřímočařeji natočený film a film, na kterém je nejvíce vidět onen dopad na obyčejného poctivého člověka, rozvrat přátelství i pokles etických a morálních hodnot. Jasnému se povedlo poskládat charakterově pestrý repertoár povah a tak mezi občany vesnice najdete ty nejtypičtějí a nejvýraznější povahové rysy tohoto období.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Ze začátku to byla malá katastrofa ale film se postupně zvedl a s příchodem mořských pan nastal definitivní obrat o 360°. Odtud to už byla povedená dobrudružná jízda s tím správným Spaarowovským vtipem a možná doposud nejlepší úsek celé série.

Mardi Gras: Jarní prázdniny (2011)

Typický film o amerických vysokoškolských studentech, který se od těch dalších v subžánru ničím neliší. Carmen je kočka a co se týče herců i zpracování tak tenhle kousek patří určitě k tomu lepšímu co lze mezi těmito filmy najít.

Zpívání v dešti (1952)

Naprosté pohlazení po duši. Vše je od začátku až do konce dokonalé bez jediného klopítnutí. Skvěle vymyšlené, zahrané, odtancované i odzpívané, krásně vyvážené a přechodově vymyšlené, že se po celou dobu vezete na vlně čisté krásy. Taková scéna zpívání a tancování v dešti je pro mě tou z vůbec nejlepších co film kdy ukázal. Opravdu překrásný muzikál, který předběhl svojí dobu o několik desítek let, klenot světové kinematografie.

Americký gangster (2007)

Pozvolna se rozbíhající drama z drogového podsvětí nabere postupem času takovou sílu, že je až neuvěřitelné, že ji tak dlouho dokáže udržet na extrémně vysoké úrovni. Scott úřaduje na plné čáře a perfektně diriguje celý film od začátku až do posledního záběru. Tak skvělá režie, kteráse tolik vyjímá se vidí opravdu málokdy. No a Danzel Washington, který tu pro mě zastínil i mého velkého oblíbence Crowea, to je další z kapitol sama o sobě. Americký gangster je filmem, který se může hrdě postavit mezi gansterko-mafiánské klenoty. Je zcestné ho srovnávat s Kmotrem, Zjizvenou tváří nebo Tenkrát v Americe. Je to zkrátka jiný o něco novodobější hodně povedený bratříček.

Jak vycvičit draka (2010)

Jak sem mohl tuhle nádheru odkládat až do teď?? Jak vycvičit draka je překrásný animák, který udělá pořádný průvan i mezi tou nejvyšší špičkou od Pixaru (a to mám Pixar hooodně rád). Je to jednoduchý snový příběh, ale tak citlivě a přímočaře zpracovaný, že mě nenechal ani na chvíli vyjít z úžasu a po celou dobu mě příjemně hřál u srdce. Krása.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Milostný trojúhelník nám tu vesele pokračuje a akce schopných scén snad ještě ubylo. Cukernatost se ve druhé polovině filmu zvýšila natolik a takovým způsobem, že to bylo až odporné a namísto zesílení dramatičnosti, která měla přijít, to byla jen přeplácená teenage fantasy romanťárna bez hlavy a paty. No a taková scéna ve stanu nebo další, to snad taky nepotřebuje komentář. Kam se tahle série muže ješte vyvinout?? 1,5*.

Fontána (2006)

Audiovizuální duchovní epos.