Dědictví aneb Kurva se neříká (2014)

,,Máš koleno?“ ,,Pokud vím, tak v nabídce ještě není.“ Tohle nemá s původním filmem nic společného. Bohuš je tady prachsprostý nesympatický zazobaný buran, který mi šel celý film na nervy. Příběh se smrsknul jen na jedno vymáhání pohledávky doplněné Bohušovým bojem s pitím, to je neskutečná ubohost. Co je ve filmu dále: hloupá reklama na dveře, vrtulníky a taneční soutěž, dále pitomá role pro Dášu, pitomá role Čvančarový a vlastně pitomý role všech (včetně WTF Gotta a kovbojů, kteří evidentně zabloudili z jiného filmu). Herci nehrají dobře, postavy jsou špatně napsané. Děj se ztrácí do ztracena a celým filmem se nese pachuť buranství, hlouposti a pozérství. Jediné, na co se koukalo příjemně, byly letecké záběry, které ale podezřívám, že byly natáčeny z vrtulníku.

Vražda v salónním coupé (1997) (divadelní záznam)

,,Únor: Odemkl dveře třídy tak, že nešly zamknout.“ Tato hra se mi líbí mnohem více, než film Rozpuštěný a vypuštěný. Asi to je jednak obsazením, a také tím, že hra je nabita více vtipnými místy. Herecky je to nádhera, jen Vondruška je opět o třídu níž, než všichni ostatní. No a nesmělý Hlaváček v podání Čepelky, to je prostě koncert. Úvodní seminář je takový klasický a vždy se u něj pěkně nasměju.

Odstřelovač (2007)

,,The moment you think you’ve got the figure, you’re wrong.“ Jsem rád, že je tento akční film veskrze staromódní a nepokoušel se o nějaké modernější pojetí. Wahlberg svou roli zvládá s přehledem, podobně jako Fuqua svou práci na režisérské židli. Pochválit musím kameru za krásné záběry a také za přehledné bojové scény, které jsem si tak mohl krásně vychutnat. Příběh o pomstě je veskrze jednoduchý, a to je u mě plus. Vlastně ani nemám, co bych vytknul, snad jen trochu nadpřirozené schopnosti a výdrž Wahlberga, ale je to americký hrdina, tak to k tomu prostě patří.

Stopy zločinu: Recept na rozloučenou (1989) (TV film)

,,Povídal, že jí tady viděl asi třikrát, než si k ní přisednul se svým přítelem, západním Němcem.“ Tentokrát mě Stopy zločinu překvapily a to příjemně. Příběh je drsnější, plný drog, homosexuálů a vražd a atmosféra je temnější. Přidali se také lepší záporáci, hlavně feťáka Řehánka zahrál Zdeněk Dvořák velmi dobře. Ale zcela zbytečná a ještě otravná byla postava přítelkyně Kosmy, která v jednom kuse mlela jen o Kosmově případu. Jinak ale vcelku dobrá detektivka, i když ti hlavní představitelé mi ve svých rolích pořád připadají toporní.

Ve jménu krále (2007)

,,Kdybych mohl ten tuřín tahat ze země slovy, mluvil bych.“ Myslím, že Uwe se nemá za co stydět. Ačkoliv bez nindžů a něcojakoelfů by se to klidně obešlo, výsledek je docela uspokojivé zábavné béčko. Efekty ani akcí se tu rozhodně nešetří a hlavně se pořád něco děje, takže jsem se nestihl nudit. Na druhou stranu je nutné zmínit, že scénář je trochu prkenný a logika občas hapruje. I technická kvalita je trochu na hraně, hlavně střih a kamera v bojových scénách je až moc akční. Herecké obsazení je poměrně dobré, snad jen Statham mohl trochu zapracovat na jeho mimice (má ji podobnou jako Seagal), Claire Forlani byla jako obvykle úžasná. Suma sumárum, já se chtěl hlavně pobavit a odreagovat, a to se mi povedlo, takže jsem spokojen.

Avengers (2012)

,,Ví vaše matka, že halíte se v její závěs?“ ,,To je mimo tvé chápání, kovový muži.“ Na logiku si to moc nehraje, patosem to nešetří, ale vem to čert, když je to docela zábavná podívaná. První hodinka sice budí dojem povinného seznamování spojeného s hašteřením, které se sice děje v trochu akčnějším hávu, ale jinak je to nudné a očekávatelné. Naštěstí je závěr pořádně nadupaný akcí, i když bez sebemenšího napětí, protože v tomhle filmu je již od první minuty jasné, kdo že zde bude ten vítěz, a kdo poražený. Z postav mě nejvíce rozesmál Iron man, nejvíce to ale slušelo rezavé Scarlett, asi protože tam byla jediná ženská (kromě té divné kopilotky). Zábava to byla tedy poměrně dobrá, ale na druhou stranu to zase nebyla nic výjimečného.

Šíleně smutná princezna (1968)

,,Milý tatíčku, tohodle chlápka já jsem poznala v base.“ Tuto pohádku nemám rád už od dětství. S hlavním duem problém nemám, jsou docela přirození a milí, až na to, jak se princezna šprajcne. Zato král, to je komunistická parodie na vládce, takže je neschopný a až kontakt s moudrostí poddaných ho polepší. Prostě hrůza a křeč. Dále tu jsou rádcové, kteří neustále kují pikle celou dobu, ale vliv na děj mají jen na konci. No a potom blbec Kokožka, který má být asi patrně i vtipný, leč nezdařilo se a tak jen přispěl k další křeči a trapnosti. Děj je zpočátku jasný a bezproblémový, kdo ale vrazil do druhé půlky tu válku, tak to zkazil. Ještě musím pohanět ty moderní ohavné kulisy, ze kterých musí mít nejedno dítě noční můry. Ale abych zase jen nehaněl, tak uznávám, že se ve scénáři našly některé pěkné hlášky a super písničky.

Columbo - To je vražda, řeklo portské (1973) (epizoda)

,,Mám dojem, že svoboda je velmi relativní.“ V tomto díle zafungovala výborná chemie mezi vrahem a Colombem, že jsem měl ke konci pocit, že jsou skoro přátelé. A tento oddychový scénář mi přišel k chuti. Vraha jsem tentokrát docela chápal a trochu mu i fandil, byl to totiž sympaťák. Závěrečné odhalení mě překvapilo i potěšilo zároveň. Prostě jednoznačně nadprůměrný díl.

Columbo - Džungle ve skleníku (1972) (epizoda)

,,Je to trochu prudký.“ ,,Ano, pane.“ ,,Ale určitě jsem tu byl nejrychleji.“ Tento díl jsem nějak nebyl s to držet se Columbova vyšetřování. Nechápal jsem jeho poznámky, ani jeho cestu, kudy chce na padoucha jít. Také mi jeho počínání přišlo trochu nelogické. A kvůli tomu jsem si tento díl moc neužil. Postava druhého mladšího detektiva byla dobrá a mezi ním a Columbem probíhaly zajímavé repliky, ale to mi k úplné spokojenosti nestačilo.

Policejní akademie 5: Nasazení: Miami Beach (1988)

,,No, hlavně, ať dědek nemá prostatu.“ Nemůžu říct, že by tento díl byl horší, než ten předchozí. Je totiž úplně stejně k uzoufání. Příběh omílá stále jedno a to samé a humor je toho nejjednoduššího typu, ale aspoň není fekální. Únosci jsou hloupí a nové, ale i staré tváře policistů nemají co hrát a tak se většinou jen nepřítomně culí a zubí. A dívat se, jak si půl stopáže užívají dovolenou v Miami je stejně zábavné, jako promítání sousedovic home videa.