Saltová (2010)

,,Do smrti smrťoucí.“ Angelina Jolie v akčním filmu, to je kombinace, na kterou jsem se opravdu netěšil. Nicméně jsem musel uznat, že příběhově to není vůbec špatné. Trochu omleté téma o špiónech, kteří mění strany jako ponožky, je dobře ozvláštněno a film mě dokázal překvapit. Bohužel se tu vyskytují klasická žánrová klišé, jako skákání z auta na auta, hlavní hrdinka uhýbající tisíce kulkám a mnohá další, která mi trochu pokazila celkový dojem. Největší kiks tvůrců bylo ale obsazení Angeliny, protože mám problém u jejich anorektických tvarů uvěřit, že dokáže chodit, natož, že dokáže běhat, skákat, střílet, kopat, šplhat, plavat a další disciplíny, které jako agentka Saltová předvádí. A jako takovou tečku bych chtěl nepochválit český dabing i překlad, který mi přišel hodně odfláknutý.

Švestka (2001) (divadelní záznam)

,,To prej se stalo! V Lurdech!“ Švestce pravda chybí jakási lehkost a hravost předchozích her, která se však tu a tam objeví ve formě úderné hlášky. Úvodní seminář se mi líbil jen z půlky, doslova nadšen jsem byl však z příspěvku Smoljaka, který opět dokázal, jak dobrým hercem je. Hra samotná má svoje hluché momenty, především když se na scéně zpívá či se objevuje Brukner v maskách dívek nebo Kašpar, který je tradičně ve svém hereckém projevu o třídu níž než ostatní. Tyto nedostatky ale bohatě kompenzuje sklerotický Smoljak a hlavně nenápadná menší role Pence důchodce Motyčky, který většinu času prospí, aby se tu a tam jako uragán vřítil s nějakou svou důchodcovskou hláškou a totálně mě tím uzemnil. Takže duo Penc Smoljak tuto hru jednoznačně podrželi a jejich zásluhou patří mezi ty povedené.

Policejní akademie 4: Občanská patrola (1987)

,,Víš, že vypadáš trochu jako Tom Cruise ve filmu Top Gun?“ ,,Jó?“ Je to skutečně tak, že s každým dalším dílem jakoby ubývalo tvůrčích sil. Známé postavy už nedokáží nijak překvapit a stávají se ztělesněním jedné maximálně dvou vlastností. Snad jen Zed mi dokázal ještě vyčarovat úsměv na tváři, jinak je legrace málo a vtipy jsou ubohé a trapné. Příběh se potácí na pomezí frašky, nepochopitelnou roli v něm hraje skupina skateboardistů (ale zase jsem si mohl prohlédnout, jak vypadal Tony Hawk za mlada) a všichni z občanské patroly v čele s paní Feldmanovou, která jakoby vypadla z Kameňáků. Tackleberry bohužel nedostal tolik prostoru co dříve a už jen přihrává na smeč paní Feldmanové. Alespoň na Sharon Stone se příjemně dívalo. A úvodní píseň Citizens on patrol, to muselo být zlo už tenkrát.

Columbo - Vražda podle plánu (1972) (epizoda)

,,Zůstaňte stát tam, kde jste, nebo já vás prostě umiluju k smrti.“ Opět jeden z vynikajících dílů. Columbo má tentokrát problém vůbec dokázat, že se vražda stala a vyšetřování je plné mravenčí práce. Namyšlený architekt je Columbovi velmi dobrým soupeřem, jejich dialogy mají šmrnc a břink. Velmi mě potěšila role bývalé ženy Williamsona Goldie, která ke Columbovi zahořela a stala se z nich dobrá dvojka. Závěr opět velmi chytrý a promyšlený, ačkoliv tentokrát k němu měl Columbo hodně trnitou cestu. A musím uznat, že Falk je zdatný nejen jako hlavní představitel, ale i jako režisér.

Columbo - Rozhodující zápas (1972) (epizoda)

,,Přeji pěkný den, pane. Kampak máte namířeno?“ ,,Domů.“ Tentokrát má Columbo krásně neurotického protivníka, kterého dohání doslova k šílenství, což je lahoda sledovat. Prostředí amerického fotbalu a vysokých manažerů dalo ještě lépe vyniknout kontrastu mezi Columbem a vrahem. Zpracování je typické, ale příběh je tentokrát trochu komplikovanější a napínavější, a tím myslím i lepší. Rozhodně to měl tentokrát Columbo těžší než obvykle.

Columbo - Past (1972) (epizoda)

,,Víte, to jsou obchodní záležitosti, a těm já nerozumím. O daně se mi stará žena.“ Tento díl je trochu jiný. Vrah zde není žádný elegán z vyšší společnosti, ale floutek a Columbo mu tentokrát nedává tak zabrat, jen se tu a tam poptá, ale nijak ho nedusí. Scény v horách jsou příjemné na podívání a dobře oživují poněkud jednotvárné vyšetřování. A závěr a usvědčení pachatele jsou tentokrát ryze ukázkově Columbovské, avšak to čekání na něj je trochu dlouhé.

Columbo - Sladká, leč smrtící (1973) (epizoda)

,,Zcela mimořádný krém, který vyhladí na tváři úplně každou vrásku.“ Prostředí kosmetických firem na mě velký dojem neudělalo, stejně jako skoro až hororový soundtrack k tomuto dílu. Naopak mile mě potěšil mladý Martin Sheen a také roztomilá Sian Barbara Allen a její role šikovné sekretářky. Usvědčení mě také příliš neohromilo a celkově vzato se na Columbovy standardy jedná o podprůměrný díl.

Transformers: Zánik (2014)

,,V tom pytli je bomba?“ ,,Ano, v tom pytli je bomba.“ Čtvrté setkání s transformery mě vůbec nepřekvapilo. Je totiž skoro stejné, jako jeho předchůdci. Hromada akce, nablýskaných robotů, umělá hlavní hrdinka a přepálená stopáž jsou téměř poznávacím znamením této série. Musím ovšem uznat, že v tomto díle byly čitelnější akční scény a kamera byla méně roztřesená. Mark Wahlberg to uhrál se ctí, je to rozhodně nejsympatičtější herec ze všech čtyř filmů. Dinosauři mě až zas tak neohromili, asi už jsem z těch Bayových vychytávek trochu otupělý. Nebýt té předlouhé délky, byl bych z tohoto filmu více nadšený.

Sametoví vrazi (2005)

,,I nájemnej vrah si radši najme vraha, než by to udělal sám.“ Na to, že se jedná o současný český film, to nedopadlo zas tak zle. Vyprávění je sice trochu chaotické, množství postav je větší, než se dá udržet, a hlavní postavy sice sledujeme, co dělají, ale nevíme proč, a také některé režisérské postupy jsou trochu otravné. Na druhou stranu je to dobře natočené a nesnaží se to působit na city, což kvituji. Ale co mě iritovalo, bylo množství samoúčelného sexu a drsné mluvy, což mělo asi nevodit temnou atmosféru, ale mě to přišlo takové umělé. Z herců mě příjemně překvapil Jan Dolanský, horší výkon předvedli Michal Dlouhý (jeho klení do kurev bylo velmi nepřirozené) a mizerně hrající Bendová a Benešová. Na české luhy a háje se však jedná o dobrý a hlavně akční počin, jichž by mohlo být více.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

,,Tak pojď Márve, vstávej! Už nemá žádný cihly, došly mu.“ Pokračování Sám doma jede podle stejného vzoru, jen je situován do New Yorku a nejelegantnějšího hotelu Plazza. A to se mi líbí trochu víc, než velký dům na předměstí z prvního filmu. Vtipných momentů je myslím více a celý příběh je trochu akčnější, což je jen dobře. Samozřejmě zde ale nesmí chybět povinné dojemné momenty týkající se rodiny a přátelství, ale to už k vánočním filmům prostě patří. A Hárvy a Márv jsou tady vynikající a fandil jsem jim snad více než Kevinovi.