Sám doma (1990)

,,Harry! Jdu do baráku!“ Tenhle film je pro mě vánoční klasikou. Mám ho rád už od dětství a můžu říct, že mě letos pobavil asi nejvíc. Více jsem si totiž všímal různých drobností a pěkné a přitom nenápadné režisérské práce. To vše spolu s perfektním obsazením, hereckými výkony i českým dabingem tvoří téměř dokonalý film. Jediné, co mi na tomto filmu trochu vadí, je příběhová linie matky, která se věnuje až příliš mnoho prostoru – například její jízdu autem s bandou muzikantů bych klidně oželel. Kromě toho mě však celý film baví, a to je to nejdůležitější.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

,,There is another army, Gandalf.“ ,,What?“ Do kina jsem šel s pocitem, že se podívám na šílenou CGI masovou řežbu, vypnu mozek a skvěle se pobavím. Jenže to, co mi Jackson předvedl, mě otrávilo víc, než Thorina jeho zlatý poklad. Nejstrašnější bylo to úmorné množství patosu, kterého bylo stokrát více než v Dnu nezávislosti i Armageddonu dohromady. Přitom ten patos byl vyhnán do takového extrému, že to mnohdy vypadalo, že Jackson točí nějakou šílenou parodii. Hlavní dějová linka je utopena v bitevních vřavách a zbytečných vedlejších dějových linií, které mě nudily. Postavy neměly dostatečný prostor, aby mezi s sebou nějak rozehrály aspoň ty nejzákladnější vztahy. Co mě dále trklo, bylo, že skoro každá scéna byla tak o dvě vteřiny delší, než měla být, jakoby mi snad někdo pustil nedostříhanou verzi. Prostě a jednoduše, tuny efektů a akce nemohou nahradit fungující příběh, postavy a scénář. Tohle je po příběhové stránce prostě škvár a nic víc.

Český žurnál - Gadžo (2014) (epizoda)

,,K čemu je hladovýmu hrdost?“ Dokumentů o Romech je málo, natož seriózních dokumentů. Tento je někde na půl cesty. Téma opravdového žití s Romy je výborné, ale zasloužilo by si lepší zpracování. Technickou úroveň tohoto dokumentu považuji za jeho největší negativum. Kdyby si k sobě Kratochvíl vzal ještě nějakého kamaráda, který by mu dělal kameramana, určitě by tím svůj dokument vylepšil. Co se týče obsahu, tam jsem měl pocit, že autor je pouze v nějakém druhu reality show, nemá o tématu přehled, nemá otázky a argumenty směřující k nějaké výpovědi. Na druhou stranu je z tohoto dokumentu cítit spontánnost a opravdovost a snaha postihnout dané téma objektivně a bez předsudků k jakékoliv straně, a toho si cením.

Tři bratři (2014)

,,Takovýho ježka, hoši, toho blbec nepostaví.“ Tři bratři u mě aspirují na titul nejhorší pohádky, kterou jsem kdy v životě viděl. Je nejen monstrózně špatná, ale navíc otravná. Už první kámen úrazu je pokus skloubit tři různé pohádky do jedné. Navíc si s tím Svěrák moc práce nedal a zmastil to do kupy, že to nedává sebemenší smysl. Herci jsou většinou neherci zpěváci, jen světlou výjimku tvoří Kaiser, který ale příliš prostoru nedostane. Nejstrašnější jsou ale písničky! Mají ty nejpitomější texty, jaké lze vůbec napsat, nijak příběh nerozvíjejí, a jsou nacpané skoro všude, takže tato pohádka působí jako šílený muzikál. K tomu všemu není hercům příliš rozumět, např. Karkulčin herecký projev je nula nula nic. Navíc je tato pohádka plná různých wtf momentů, jako divný krysovlk, pedofilie myslivce s malou Karkulkou či fakt, že hrdinové příběhu – tři bratři – nemají na vývoj děje žádný vliv. Chybí zde jakékoliv napětí či dramatická linka, všechny příběhy tak nějak dopadnou, aniž by kterákoliv z postav musela vyvíjet nějaké úsilí. Tato pohádka je prostě hrozná a strašná a už ji nikdy nechci ani náhodou vidět. Edit: po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na dvě hvězdičky za pěkné vizuální zpracování, zejména zimu ve třetí pohádce a zvířecí herce.

Policejní akademie 3 (1986)

,,Řekl jsem prsa místo meč.“ ,,To je běžný přeřeknutí.“ Kvalitou je to podobné jako druhý film, takže vtipných momentů je méně než v legendárním prvním dílu, nové postavy už nejsou tak sympatické a ty staré mě zase přišly, že nemají co hrát. S příběhem si scénárista velkou práci nedal, soupeření dvou akademií se zvrtne na pár vzájemných naschválů a jednu zbytečně dlouhou závěrečnou honičku. Ale abych jen nekritizoval, tak kadet Zed a jeho šílené grimasy a skřeky mě pobavily velmi pěkně.

Méďa (2012)

,,You owe me lobster money!“ Udělat z roztomilého plyšáka sprostého ožralu a hláskujícího zhulence je odvážný nápad, který skvěle funguje. Co mě ale potěšilo ještě víc, byly odkazy na popkulturu 80. a 90. let, takže na mě dýchla nostalgie mládí se všemi šílenostmi té doby. Když jsem se pak podíval na jméno režiséra, který má toto na svědomí, ihned mi všechno zapadlo do sebe. Škoda jen, že hlavní dějová linka je jak okopírovaná z některého průměrného romantického filmu. Tradiční a nudná klišé a emotivní momenty vysloveně narušují nekorektní zábavu. Určitě by filmu slušel trochu víc nezávislácký pohled, napadá mě jméno Kevin Smith. Nicméně ta dojemná část filmu se dá přežít, protože ty ptákoviny, co Méďa provádí, za to stojí.

Iron Sky (2012)

,,So, it was you, India! I knew that!“ ,,No no no, this is a sign of peace! This is a sign of peace!“ Při sledování jsem měl pocit, že tvůrci se drželi trochu moc na uzdě. Jakoby jim šlo spíše o úvahu na téma politika, než stoprocentní zábavu. A to je myslím trochu škoda. Scénář se docela trefně naváží do mezinárodní politiky a hlavně do USA, což je ale zábavné jen trochu. Jinak mě film ničím příliš nepřekvapil, vybělený černoch či mírumilovná nacistka (v podání sympatické Julie Dietze) byli vynikající, ale zbytek postav byl veskrze průměrný. Příště by to chtělo se víc odvázat a nebát se šíleností. Nicméně film je natočený dobře, nenudí a svou politickou nekorektností rozhodně vybočuje z řady.

Želvy Ninja (2014)

,,I am a flame shadow fire dragon.“ Podle vizáže želv jsem si myslel, že půjde o nějaký vážný a drsný akční film. Naštěstí tomu tak není. Scénář je maximálně pohodový a oddychový, o vtipné momenty není nouze a celou dobu je z filmu cítit odlehčenost a zábava. Samotní želváci jsou skuteční týnejdžrové, takže většinu času dělají různé legrácky, většinou během boje, což mi přišlo k chuti. Když už jsem u toho chválení, musím nutně zmínit Megan Fox, která by utáhla celý film jen tím, že by stála a říkala to své sexy ,,froth“ neustále dokola. Zato příběh trochu pokulhává a je veskrze průměrný se značným množstvím klišé. Snaha propojit April s želvákama už od dětství mi připadala trochu moc křečovitá, děj by se bez toho klidně obešel. Celkově vzato jsem si tento film užil, pobavil se a určitě si ho někdy zopakuji. Doufám, že přibude další díl.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

,,My mom drove a tank back in Sweden.“ Třetí setkání s Postradatelnými je podle mě to nejpovedenější. Množství legendárních herců, které se Slyovi povedlo shromáždit je opravdu skvostné. Ford, Snipes, Banderas i Gibson skvěle doplnili už existující tým. Z nováčků jsem měl trochu smíšené pocity. Nakonec se mi ale kupodivu nejvíce zalíbil Keelan Lutz, který má na akční role určitě talent a který by už neměl plýtvat časem na homoupírské ságy. Příběh je primitivní, ale stojí na pevných základech osobní pomsty, která musí být blízká prostě každému. Zpočátku se rozjíždí trochu pomaleji, ale o to víc jsem měl možnost splynout s postavami, které se sice občas chovají nelogicky, ale stejně jsem jim musel fandit. A na konec se čekat skutečně oplatí, protože je plný přestřelek a doslova našlapaný tou nejlepší akcí, jakou jsem si mohl přát. Akční scény přitom nejsou nijak chaotické či šíleně sestříhané, jak je teď zvykem, ale naopak jedná se o taktické, ale efektní přestřelky ve stylu zásahových jednotek. Suma sumárum mě tento film nejen potěšil, ale hlavně překvapil, nakolik dokázal předčít své dva předchozí bratříčky hned o několik tříd.

Policejní akademie 2 (1985)

,,Rumcajs.“ ,,I můj táta byl Rumcajs.“ Oproti prvnímu dílu šla kvalita o hodně dolů. Příběh už není takový hravý, je to víceméně jen pošťuchování policistů s výtržníky. Banda výtržníků navíc působí hrozně pitomě a jejich chování připomíná spíš nějakou skupinku mentálně postižených. Vtipných momentů ubylo, naschvály už tak vtipné nejsou a většina postav z prvního dílu už byla jen do počtu a klidně místo nich mohl hrát někdo jiný. Podle mě mohli tvůrci klidně pokračovat s příběhem v akademii a dopadlo by to lépe.