Spirit (2008)

,,Sklapni a krvácej!“ Spirit mi nejvíce ze všeho přišel hrozně ukecaný. Na třech, možná čtyřech místech, se děj neskutečně vleče, protože postavy melou a melou. Bohužel ale ne nic zajímavého, ale samou vatu. Největší problém jsem měl s pojetím příběhu, který je napůl vtipný, napůl vážný, ale obojí vyznívá často do trapnosti. Některý fórky a hlášky se však povedly. Obsazení je velmi příjemné, hlavně Samuel L. Jackson si svou roli evidentně užíval. Dámská část ansámblu také podala výborné výkony, i když spíše svými zevnějšky. Celkově vzato mi však tento film přišel spíše podprůměrný, i když v něm bylo spousta zajímavých tvůrčích nápadů.

Čelisti 2 (1978)

,,Bahno na objektivu!“ ,,Spíš tvůj mozek!“ Druhý díl o naštvané parybě je ještě trochu úmornější než jeho slavný předchůdce. Zde největší zlo napáchá hlavní hrdina, kterého divák sleduje, kterak postupně šílí a stává se z něj blázen posedlý žraloky. Ve druhém plánu následuje příběh puberťáků na plachetničkách. Vše se neskutečně táhne a než se dospěje k očekávanému závěru, tak musí divák přežít mnoho nedůležitých a nudných scén. Samotný žralok vypadá pěkně, asi proto, že pravděpodobně tvůrci použili stejný model jako v minulém dílu.

Zítra to roztočíme, drahoušku...! (1976)

,,Jak ti řikaj?“ ,,Boženka.“ ,,Fajn, Božka!“ Tahle komedie prostě nestárne. Vzájemné hašteření dvou sousedských rodin je vynikající i dnes. Lví podíl na tom mají herci, které se podařilo obsadit perfektně. Nejen oba hlavní páry, ale i Sobota a Veškrnová jsou skutečně k popukání. Občas sice některé scény balancují na hranici trapnosti, ale přišlo mi, že se humor vždy držel na inteligentní úrovni. Závěrem se musím zmínit ještě o vynikajícím Václavu Šteklovi, který si svou malou roli nervního nakupujícího skutečně užil.

Čelisti (1975)

,,Není to žádná sranda, co náčelníku? Ale co je dneska jednoduchý?!“ Myslel jsem, že Čelisti budou ten typ filmu, který prostě nestárne. To byl ale velký omyl. Samotný žralok vypadá pořád dobře a uvěřitelně, ale příběh je na tom mnohem hůř. Horor totiž začíná v druhé polovině, když musí divák poslouchat protivného egoistického kapitána, který bohužel nezavře papulu a ještě má muzikální choutky. Dále se objevuje homosexuální ukazování si jizev a strašlivých příběhů z minulosti. To vše mě tak otrávilo, že jsem byl rád, že jsem to dokoukal až do konce.

Policejní jednotka v barvách (1982) (seriál)

,,Frank, when will people learn that crime doesn’t pay?“ Krátké příběhy ze života Franka Drebina jsou výbornou parodií všech možných kriminálek s ostřílenými detektivy. Ale už nic víc. Nejsou zde žádné šílenosti, které provádí Leslie Nielsen v pozdějších Bláznivých střelách, což je trochu škoda. Příběhy jsou totiž monotónní a vtipy se po čase začnou opakovat a nové nepřicházejí. Hodně z nich je postaveno na pohrávání si s jazykem, což jsem občas nestíhal pobírat. Každopádně tento seriál za zhlédnutí stojí, příjemně plyne a dobře se na něj kouká, i když záchvaty smíchu asi nehrozí.

Agent WC 40 (1996)

,,Řekněme, že mé ruce a věci se často vyskytnou na témže místě.“ Tahle komedie s Lesliem ještě ujde. Vtípků je poměrně dost, ale tak polovina z nich je dobrých, ten zbytek je už trochu trapný. Ale celkově vzato se pořád jedná o dobrou parodii, a když to srovnám se současnými americkými parodiemi, tak je Agent WC 40 dokonce nadprůměrný. Leslie je totiž pořád drsňák, možná ještě větší než v Bláznivých střelách a zvládá svou roli s přehledem. Potěšil mě také soundtrack složený z chytlavých písniček.

Spanilá jízda (1963)

,,Kam tak pospícháš?“ ,,Zpátky.“ Spanilá jízda je mnohem lepší než Vávrova husitská trilogie. Nabízí osobitější příběh, který je méně přitažený za vlasy a více stojí nohama na zemi. Je to trochu paradox, že Spanilá jízda již nepůsobí tak černobíle, i když oproti Vávrově trilogii není natočena v barvách. Velmi se mi líbila sugestivní kamera, která hodně připomíná Markétu Lazarovou nebo Údolí včel. Na druhou stranu mi přišla prostřední třetina filmu trochu nudná, hlavně ta romantická linie mě úplně minula a přišla mi tam trochu navíc.

Pole v Anglii (2013)

,,I never had so many friends as I do in this field.“ Pole v Anglii je pro mě zajímavý filmařský experiment, ve kterém ale bohužel převažuje víc negativ, než pozitiv. Naprosto bezchybná je práce kameramana, který nabízí divákovi skutečně úchvatné scenérie, které jsou ještě podtrženy tím, že jsou černobílé. Na hercích je vidět, že se opravdu snaží a dávají do toho vše. Kostýmy jsou pěkné a uvěřitelné. Ale příběh stojí za starou bačkoru. Zhruba ve třetině se rozsype jako domeček z karet a pak už následuje jen houbičkové a naturalistické šílenství, které mi nebylo příjemné sledovat.

Python 2 (2002)

,,Za druhé, jsem černoch.“ Tentokrát trápí přerostlý had Rusko. Spadl jim tam totiž i s letadlem, které sestřelili zákeřní Čečenci. Takže divák sleduje srdnatý boj skupinky vojáků a hlavního párku hrdinů, kteří ačkoliv v půlce filmu dostanou možnost vzít si šek na sto tisíc dolarů a odjet do Ameriky, raději zůstanou a čelí zlému hadovi. Absence jakéhokoliv logického chování hlavních hrdinů a minimální pud sebezáchovy mě nutily držet palce (!!!) hadovi. Dialogy otřesné, hudba nudná, akční scény nezajímavé. Alespoň výbuchy byly opravdové a pěkné a také česká liazka mě trochu potěšila.

Krokodýl 2 (2002)

,,Ty zatracenej balíku, sežer mě!“ Pokračování nervy drásajícího dramatu o konfrontaci lidí s přerostlým plazem u mě dopadlo podobně jako první díl. Tentokrát tvůrci zvolili atraktivnější prostředí močálu. I zápletka byla na zvířecí horory poměrně dobrá. Největší problém jsem měl se scénářem, který se doslova utápí v hysterických výlevech všech zúčastněných. Ti na sebe neustále řvou různé povely, které nedávají žádný smysl. K tomu se přidává ne zrovna povedený dabing, čehož nejhrůznější příklad je jeden záporák, kterého nadaboval ten samý herec, který dabuje Dawsona z Dawsonova světa. Krokodýl je ztvárněn podobně jako v jedničce. Napůl ze dřeva, napůl počítačový, který je však na poměry žánru a rozpočtu docela kvalitně zpracovaný. Kdyby tedy nebylo bandy hysterických postav, mohlo jít o vskutku povedenou zábavu, takhle je to zábava trochu otravná.