Kriminál (1989)

,,Hele Franku, přines sem ti, přines sem ti hajzlpapír, kdybys, kdybys chtěl psát básničky, nebo něco takovýho.“ Kriminál je tak trochu netradiční drama z vězeňského prostředí. Některé klasické žánrové prvky zde ale zůstávají. Například černobílé rozdělení vězňů i strážných na andělíčky a hnusné sadisty. Úplně mi neseděly některé detaily, například relativní volnost vězňů, i když se mělo jednat o velmi střeženou věznici (viz oprava auta). Na Stallonovi bylo vidět, že mu role sedla, zahrál ji bez chybičky. Přes zmíněné klady mi však celý film přišel trochu obyčejný a závěr trochu moc přepálený a naivní.

Stůj, nebo maminka vystřelí! (1992)

,,Máte s sebou prachy?“ ,,Ne. Trhací kalendář.“ Tento filmík mi sedl. Je to příjemná odlehčená komedie, která staví vtipy na zesměšňování Stallona jeho matkou, což povětšinu času funguje na jedničku. Samotný příběh není nijak složitý, kriminální linka příběhu spíše doplňuje hlavní škádlení matky se synem. Herci jsou přesvědčiví a sympatičtí. Přesto se nejedná o bůhvíjakou pecku, párkrát jsem se během sledování i nudil. Také soundtrack mi přišel takový nijaký.

Cesta na Měsíc (1902)

Pro mě velmi potěšující byla vizuální stránka tohoto krátkého filmu. Kulisy a dekorace mi přijdou hodně efektní i na dnešní dobu, je z nich totiž cítit atmosféra. Bohužel vše ostatní je pro mě již zastaralé. Herci strašně přehrávají, neustále se co nejvíc hýbou jako malé děti, což působí rušivě a chaoticky. Trochu je to lepší s akčními scénami, které jsou vtipné právě tím, jak jsou zrychlené. Nicméně celkově vzato jsem se spíše nudil.

Rocky Balboa (2006)

,,People like you need to be tested. Need a chalenge.“ Stallonovo rozloučení s jeho ikonickou rolí je vskutku podařené. Hodně se mi líbil jeho přístup k filmu, jedná se o jakési zamyšlení nad významem postavy Rockyho. Film se neubrání hodně filozofování, takže divák je přesycen životními moudry, které však od Slye působí přirozeně, protože on prostě hrát umí! Hodně mi sedlo tempo vyprávění, které je pomalejší, dává důraz na přirozenost prostředí i postav. Dost se tak blíží prvnímu dílu, což je jen dobře. Za mě tak můžu říct, že Stallone poslední díl Rockyho nejen ustál, ale dokonce se u mě vyšplhal na druhý nejoblíbenější díl této série.

Sbal prachy a vypadni (1998)

,,Keep your fingers out of my soup!“ Naprostá pecka, to je Sbal prachy a vypadni! Poměrně komplikovaný příběh s množstvím vedlejších postav dokázal Ritchie poskládat tak, aby se v něm divák nezamotal. A to musela být opravdu náročná práce. O scénáři netřeba mluvit, to je vybroušený klenot, kde není hluchého místa. Aby toho nebylo málo, tak film skvěle doplňuje použitý soundtrack. Suma sumárum, na tomto filmu jsem neshledal žádnou chybičku.

Rocky V (1990)

,,I wouldn’t show this to your mother, cos she, she don’t understand French talking.“ Páté setkání s Rockym na mě dýchlo atmosférou první dílu, kdy důležitější než box samotný bylo sledování Rockyho osobního života. Hodně se mi líbilo prostředí, ve kterém se film odehrává. Špinavé ulice předměstí Filadelfie mi připadá mnohem atraktivnější, než Rockyho přepychové sídlo v předchozích filmech. Příběh mi přišel nenucený. Pryč byly všechny klišé, které jsem vytýkal čtvrtému Rockymu. Jen závěrečné střetnutí mi připadalo trochu hůře režisérsky zvládnuté. Celkově vzato mi přijde Rocky V jako trochu horší pokračování Rockyho I.

Základní instinkt (1992)

,,Hodná holka.“ Základní instinkt je thriller jak má být. Vynikající, i když trochu komplikovaný příběh skvěle doplňuje výběr hlavních postav. Z dvojice Douglas-Stoneová stříká charisma a vzájemná přitažlivost na všechny strany. Pochválit musím také kameru, která se postarala o hodně zajímavých scén.

Crash Road (2007)

,,Nemusela mi nablejt zrovna do jahod.“ Crash road mě příjemně překvapil. Dle hodnocení jsem očekával nejhorší možné spojení špatného obsahu i formy. Zpočátku je film trochu váhavý a trvá mu, než se rozjede road movie. Jakmile ale Veronika vypadne z Prahy, příběh začne být zajímavý. Samotná Veronika je sympatická, herecký projev Agáty Hanychové mě nijak neurážel, je totiž přirozená a uvolněná. Samotný příběh je trochu naivní, trochu šílený, ale nenudil jsem se u něj a ve scénáři je hned několik opravdových hlášek. Mimoto musím hodně pochválit soundtrack, který používá chytlavé písničky tam, kde je jich zapotřebí a krásně dotváří snovou uvolněnou atmosféru. Celkově vzato se nejedná o takový film, ke kterému bych se vracel, ale na jedno zkouknutí určitě potěší.

Román pro ženy (2004)

,,Jsem tlustej a celej den se válim po pláži.“ Ačkoliv téma filmu je plošší než přistávací dráha na letišti, Renč to ustál se ctí. Díky jeho práci se na Román pro ženy pěkně dívá, protože děj příjemně plyne. Vlastnosti postav a jejich chování mi byly většinou nesympatické, ale přesto vtípky s nimi fungovaly. Dokonce i ten produkt placement byl alespoň trochu okořeněn vtipem, a že ho bylo ve filmu požehnaně. K tomu musím vyzdvihnout výkon Zuzany Kanóczové, která je milá a sympatická a také povedený soundtrack s chytlavými písničkami.

Woman's Day (2009) odpad!

,,Prosim vás, předělejte to!" No, tady se s distributorem asi neshodnu. Velmi krátké to sice je, ale o vtipnosti nejsem přesvědčen. Význam i pointa tohoto snímku mi uniká. Pokud se ale podívám jen na formální stránku, tak ta mě nezaujala jakbysmet. Stručně řečeno, nechápu to a nelíbí se mi to.