• Krátkometrážní

Cesta na jihozápad (1989)

Výhrou tohohle filmu je, že si to nehraje na velkolepý western ve stylu italských mistrů. Komorní příběhy Jacka Londona jsou vděčné na zpracování, což už pan Sirový dokázal v předchozích povídkách. Sandhaus, Schmitzer i malý Strach hráli skvěle, obrazově to bylo dokonalé, ostatně i Soukupova hudba byla velmi slušná. Potěšila mě i přítomnost Petra Čepka. Scénář to chtělo možná trochu napumpovat a zrychlit, ale i tak je to nadprůměrný film a v československé kinematografii zvlášť vážený !!!

10 pravidel jak sbalit holku (2014)

Zcela upřímně: Trailer filmu mě vůbec nezaujal a proto jsem na to do kina nešel (odradil mě i Prachař). Film jsem si nakonec pustil pouze z povinnosti k českému filmu a byl jsem příjemně překvapen. Jak to, že podle traileru nejde prokouknout, že se jedná o dobrý film? Janák nepatří mezi mé oblíbence, i když dělá českému filmu dobrou službu. Tohle se mu ovšem zdařilo výjimečně. Asi proto, že předloha nebyla špatná a scénář stál za to, ho natočit. Matouš Ruml stále dokazuje, že je výborný herec a že má našlápnuto na Českého lva. Prachař by to takhle dobře vůbec nezahrál. I když na roli ubožáka byl vybrán dobře. I slečna Svarinská nebyla marná a oddechl jsem si, když ve filmu nebyla tradiční kýčovitá milostná scéna. Z Donutila neměli dělat takového nabarveného mladíka, působilo to trapně a směšně, až mně bylo pana Miroslava líto. Hudba nijak nevynikala, takže vůbec nevím, co tam hrálo, málo se tam s ní pracovalo. Ve scéně u lomu režie fungovala báječně, potěšilo mě i srdce z lampiónů. V rámci českých komedií je to nadprůměrné dílko. Prostě taková občasně vtipná oddechovka, která vás ničím ani moc nenaštve. I přesto, že nemám rád tak krátkozraký humor, film hodnotím velmi pozitivně. Tři a půl hvězdy!

Klauni (2013)

Takové smutné úsměvy mám fakt rád. Tohle je film opravdu evropského formátu, i když by si zasloužil trochu větší spád, tempo a kratší scény. I když tak kamera byla velmi osobitá a bavilo mě sledovat i jak je to natočené. Čekal jsem asi jiný konec, nebo nějakou jistou tečku. Tři hlavní postavy by mohly být více propojeny, než jen povídáním o minulosti. Je fajn zase vidět Kaisera s Lábusem pohromadě a mistr Flamand tomu dal ještě větší zážitek. Bravo, Viktore !! Ano, do filmů tohoto typu je třeba dávat peníze !!

Neviditelní (2014) (seriál)

Paráda, zajímavý scénář s originálním tématem, místy velmi vtipné. Společenská satira s vodníky? Proč ne... Skvělý Luděk Sobota, Langmajer i Poláková. I ostatní jsou dobře obsazeni. Trochu jsem měl problém s hudbou, jako z kouzelné školky, nebo z nějakého ubohého večerníčku, ale nakonec jsem si nějak zvykl. Dobrý komediální seriál je to, co v Čechách chybí, a málokomu se podaří vyšplhat alespoň na průměr !! Ani vizuálně to nevypadá špatně ♪♫

Pečený sněhulák (2014) (pořad)

Od Koháka jsem asi čekal více, možná že to bylo tím, že to nenapsal - pokud vím. Některé vtipy jsou k ostychu, stejně, jako to nezvládají místy i někteří herci. Dávám jednu velkou hvězdu za snahu obnovit tento typ pořadů a věřím, že se na ně najde i televizní divák...

Život a doba soudce A. K. (2014) (seriál)

Nedokážu ohodnotit seriál po stránce tématické ( právní ) a vlastně ani mě to tolik nezajímá. Sleduji jen - že je to typická "sedláčkovinka". Vypadá to velmi intelektuálně a nevím, jak to náš hloupý národ skousne. Scénář i herci jsou mi sympatičtí a vůbec mi nevadí, že je to chladné a netváří se to nijak lidově. Seriál na mě působí, jako Sedláček sám !! Tedy velmi dobře a těší mě i přítomnost ostatních dvou pánů režiséru :-) Není to tak vlezlé a tenhle způsob vyprávění je mi blízký, jak po obrazové, tak po herecké i literární stránce. A dosud nejlepší scénář pana Zapletala !! Děkuji ČT !!

Markýza (1997)

Kdyby tam nebyla ta hlavní pětice skvělých francouzských herců, tak bych ten film snad vůbec nedokoukal. Scénář zabývající se vývojem a osudem francouzského barokního divadla totiž nestojí za nic. Chvíli se to tváří, jako komedie, chvíli se zase režie pokouší vytvořit vážnou notu. Ve filmu hraje hlavní úlohu hudba, tanec a dramatické umění. Když Sophie tančí v první scéně na návsi na starofrancouzskou renesanční hudbu, není vidět v záběrech žádného nástroje. A divák slyší malý instrumentální dobový soubor. Když pak tančí před králem v divadle, je slyšet kytara, flétna, housle a tamburína. Na jevišti je však s flétnou nějaké barokní violoncello. Takovýchto režijních nedostatků je ve filmu několik a to ve věcech historických a literárních. Jde prostě o smyšlenou pohádku s opravdovými historickými postavami. Velký plus však vidím v tom, že se nepoučený divák seznámí s díly Moliéra i Racina, a poslechne si i hudbu v duchu slavného Lullyho, který ve filmu také vystupuje. Film působí velmi kýčovitě a dramatickému závěru nikdo z vás neuvěří !!

Klauni a vlastenci (1991) (TV film)

Na této hře je znát, že se jedná o rozhlasovou inscenaci. Samá Šustova moudra a filosofické kecy. Téměř celý film jen dialogy a dialogy. Všechno moc statické, i když dobrý námět. Ani Bočan už nemohl nijak moc pomoci a obsazení Zdeňka Žáka do jedné z titulních rolí dle mého, nebylo vůbec šťastné. Naopak skvělý Vízner i Brzobohatý. A Švandová tam zase zacláněla. Uznávaný kameraman si to asi moc neužil, protože neměl moc šanci ukázat svůj um. I když musím uznat, nějakou dramatickou uzdu to mělo. Na televizní film slabší průměr :-/

Vinaři (2014) (seriál)

Obsazení je velmi dobré a na scénáři se také poctivě pracovalo. Jsem rád, že to není žádná "hlupárna" a mladý režisér Moravec to točí opravdově a to je velký plus. Ne, jako ty všechny ostatní laciné seriály na TV Prima !! Po dlouhé době lepší seriál na komerční televizi !! Slušná kamera a dobrý je i hudební doprovod seriálu. Co proboha chcete?? Fandím Primě za tenhle projekt !! Až na ten dialekt, to byl fakt průser.