Bod zlomu (2015)

Těžko tento film kritizovat, těžko ho mít rád. Působí totiž podobně rozpačitě, jako jeho dnes již kultovní předchůdce. V původním filmu mi byla sympatická forma loupeží a samotný Utah (Keanu Reeves), ale neseděl mi nepřirozeně roztěkaný Bodhi (Patrick Swayze). Zde je postava vyrovnaného Bodhiho (Édgar Ramírez) kompletně uvěřitelná a celá skupina "záporáckých" adrenalinářů jde za mnohem opodstatněnějším cílem. Zároveň je akce natočená opravdu precizně s údernou hudbou a klobouk dolů i před kaskadéry. Celé to bohužel sráží zbytečná chvilka ve francouzském podsvětí, naprosto přepálená akce se zlatem a trapné zopakování střílení vleže (to opravdu nešlo po tomto vzoru vymyslet nic svého?). Ve výsledku tedy stejných 65%, ovšem kvůli úplně jiným věcem.

Jessica Jones (2015) (seriál)

Další super Marvelovka. Na Daredevila jsem se těšil, ale Jessica u mě vzbuzovala mírné obavy ... zbytečně! Pilot sice vypadal jako tuctová kriminálka, ale obdobně temná atmosféra vtáhla do děje už od 2. dílu a začala to být solidní jízda. Po tomto nemám absolutně žádný problém těšit se na nezničitelného Luka Cage (který už byl skoro čtvrtinu času i zde), na Iron Fista a na týmovku The Defenders. Marvel to pomalu začíná nandávat DC Comicu i v seriálovém světě! ;-) 90 %

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Přesně takové Star Wars, jaké si jen divák může přát. Sympatické postavy, obrovské množství odkazů na předchozí epizody, nový roztomilý droid, parádní světelný meč temné strany. Hudba opět podmanivá, akční sekvence zručně prokládány dramatickými i úsměvnými částmi. Jednoduše oddané respektování Lucasova světa i bez samotného Lucase. Fanoušci J. J. Abramse vědí, že nebudou zklamáni ... a ostatní to zjistí. I vzhledem k tomu všemu bych ale dle ohlasů řekl, že tu budou 2 tábory lidí (a to nehledě na fanoušky/nefanoušky). První, početnější skupina těch, co si nové SW chtějí užít a tak si je také užijí. Druhá, zatím minoritní skupina těch, co by film kritizovali, ať by byl jakýkoliv. ;-) .... Za mě velká spokojenost. 90% (Abych ale tato procenta odůvodnil... Jde totiž spíše o kopírovačku (ač dokonalou) původních epizod. Čili J.Jův rukopis sice vidět je, ale nějaké jeho razantnější zásahy jako u MI nebo ST se zde nekonaly. Což vzhledem k nutnosti uspokojit v první řadě skalní fanoušky, chápu, ale bohužel byla většina událostí s postupem děje dosti předvídatelná. Šokování diváka se vyloženě nekoná. To jen doplnění těch -10%. ;-))

Marťan (2015)

Vzhledem k vesmírným příběhům z poslední doby řadím Marťana až za Interstellar a Gravitaci, nicméně je to větší zábava = fyzika dostala pořádně na frak! :-D

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Velice povedené, jen tomu bohužel "něco" chybělo ... ale to je tak vždycky, když jde člověk do kina přenatěšený. Po druhém shlédnutí se výsledný požitek určitě zlepší. :-) Kvalitativní srovnání jednotlivých dílů od nejlepšího: 3, 5, 4, 2, 1.

Ant-Man (2015)

Člověk by řekl, že tady už se Marvel sekne, ale nesekl. Fungoval Iron Man, fungovali Strážci Galaxie a ani Ant-Man není výjimkou. Do poloviny klasická představovačka, od poloviny parádní jízda. Jízdou nemyslím akční orgie, ale velmi zábavné dialogy a situace, které jsou spíše "doprovázené" zručnou akcí. Celé kino řvalo smíchy, v některých momentech snad i více než ve Strážcích Galaxie. Emoční chvilka také nechyběla a určitě jsem byl spokojenější než u Avengers 2. Marvel mě má již totálně omotaného kolem prstu! 90%

Jurský svět (2015)

Připadám si skoro jak před 20 lety (teda to už je let), když jsem poprvé "navštívil" Jurský park. To nadšení, to nadšení! A teď to je skutečně to samé jen v modernějším hávu! O hlavní postavy se divák opravdu bojí, hudba je podmanivá, vizuál skvostný a Chris Pratt už je Herec s velkým H. Ještě o něm párkrát určitě uslyšíme! Pro fanoušky dinosaurů nutnost, ale určitě nadchne i ostatní! ... 100% (A to jsem byl kvůli nemastnému traileru skeptický! :-))

Ex Machina (2014)

Závěr to trošku zachránil, jinak až zbytečně unylé (ač šlo o inteligentní konverzačku).

Rychle a zběsile 7 (2015)

Pocity po předpremiéře předpremiéry ve 4DX: rozporuplné. Změna režiséra se totiž minula účinkem - vůbec není poznat, že na režisérském postu již není Justin Lin. James Wan se tak moc snažil zachovat ducha celé ságy, že tomu chybí přidaná hodnota z jeho strany. Dalším mínusem (tentokráte scénáristickým) je superhrdinský komplex - o hlavní protagonisty se divák oproti předchozím dílům ani trochu nebojí - chtělo by to pro příště zase trochu uzemnit. Na druhou stranu akce je opět zvládnutá jak choreograficky tak kamerově a dokonce je i o fous méně přepálená než v 6ce (za to palec nahoru). Plus i za Ramsey, Mr. Nobody, Deckarda a velké plus Rockovi, který měl dostat více prostoru. Dávám spravedlivých 70% zaokrouhlených nahoru z úcty k celé sérii. Btw. Dopřál jsem si o víkendu kompletní maratón 1-6, takže za čerstva ..... Řazení chronologické: 1, 2, 4, 5, 6, 3, 7. Řazení kvalitativní: 1, 4, 5, 6, 7, 3, 2. Řazení dle přepálenosti akce: 6, 7, 5, 4, 2, 3, 1.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Klasické béčko, které bohužel sráží na kolena maximálně nepříjemná kamera a afektovaný střih. Z toho musí nejednoho diváka rozbolet hlava. 45%