• Pohádka

Stefanie (1995) (seriál)

Asi se to nevyhne žádnému seriálu, ale ty německé na to trpí zejména - nevyrovnanost dílů. Viděl jsem jich spoustu. Některé z nich mají ve vedlejší příběhové linii, kterážto je jinak na jedno brdo, velmi zajímavé příběhy, ale většina z nich je velmi slabá. Asi měl ten seriál skončit mnohem dříve, ale neříkám, že neměl vzniknout vůbec.

Jak to chodí u hrochů (2000) (seriál) odpad!

Je mi líto, ale musí to být. Tenhle večerníček je to nejhorší, co jsem kdy jako večerníček viděl. Jednou a vícekrát nikoliv - ani za všechny peníze světa. Když už se něco České televizi nepovede, tak to stojí za to. To, že je to loutkové a že pohyby nejsou zrovna dokonalé, rozumějte plynulé, přestože je večerníček z roku 2000, to snad by mi snad ani nevadilo, ale katastrofu z toho udělaly především příběhy jednotlivých dílů. I ten Pingu snad je lepší než tohle.

Ohněm a mečem (1999)

Těžko říci, co by na tento film říkal autor předlohy, kterýžto byl za svou literární tvorbu dokonce oceněn Nobelovou cenou - a to v roce 1905, ale já vím, že si zaslouží všech pět hvězdiček, přestože nebudou představovat 100%, které nemohu dát - za příšerný polský dabing ukrajinské ruštiny, kterou některé z postav používají, který způsobuje, že není v těch dialozích rozumět ani ukrajinské ruštině a ani polskému dabingu. Velmi rád si tento film pouštím v původním znění a rozhodně nemohu souhlasit, že není polštině rozumět. Nádherná hudba nejen pod závěrečnými titulky, má oblíbená hláška Nikdy bych neutekl, kdybychom byli tři, ale my byli čtyři z úst ranhojiče Rziedzana před koncem filmu, poněkud úsměvná scéna s převlékáním Zagloby a Heleny na jejich útěku před Bogunem, královo spravedlivé rozčílení se nad stavem země. Samozřejmě Vy můžete mít na tom filmu rádi cokoli jiného, ale toto jsou věci, proč jej mám rád. A asi bych měl připomenout, především pro ty, kdož se ještě nerozhodli stejnojmenný román přečíst či si alespoň zjišťovat, které postavy jsou či nejsou skutečné, že většina postav skutečných je - včetně Jana Skrzetuského (kterého historie zaznamenala jen díky jeho útěku z Zbaraže) a Boguna (jenž se naopak proslavil až v době, které se film i původní román netýká), ale ne tak u Zagloby a Podbipiety, kteří jsou smyšlení. U Heleny se mi zatím nepodařilo zjistit, jak moc je či není skutečnou historickou postavou. Kéž by se takové filmy točíly i u nás.

G.O.R.A. - vesmírné manévry (2004)

Dobrá zábava, která připomíná parodii spíše na Matrix než Hvězdné války a k tomu trocha odkazů na jiné filmy. A tak jediný důvod, proč jsem nedal všech pět hvězdiček je ten, že mi docela vadí ty dvě vsuvky týkající se osobní historie nejprve padoucha a potom spoluvězně "Boba Marleye" Faruka. Ty mi připadají spíše trapné než vtipné.

Škola Na Výsluní (2007) (seriál)

Ten seriál může být a je svým způsobem katastrofou a z toho důvodu jsem nedal všech pět hvězdiček, kteréžto čtyři rozdané patří jen výběru z celého seriálu. První patří nápadu, jehož zhmotnění však nedopadlo nejlépe. Seriálů z prostředí základních škol je tak málo. Druhá patří nasazení skutečně hluché osoby. A zbylé dvě patří místu natáčení - že se to nenatáčelo v Praze nebo jiném velkém městě a že to bylo zrovna v Ratajích nad Sázavou.

Český sen (2004)

Musím připustit, že čisté dokumenty jako např. tento se hodnotí velmi špatně. Vlastně na tom dokumentu není co hodnotit. A tak nezbývá než hodnotit to, o čem vypráví ten dokument. A ten nápad je prostě za pět hvězdiček - obzvlášť, když měl takový úspěch.

Mé jméno je Nikdo (1973)

Není filmu bez chyb a není pochyb o tom, že ani tento film není bez chyb. Snad že by si i zasloužil hvězdiček pět, přestože by nepředstavovaly 100%, ale... Místy je tento film snad až moc komediální - a to mu uškodilo. Asi měl být ještě vážnější a že úmysl konce spíše nedobrovolné kariéry pistolníka a odkaz stáří je dostatečně vážný. Není pravda, že by Bud Spancer, kterýžto již v té době spolu s Terencem Hillem několik filmů vytvořil, tomu filmu chyběl. Prostě tam pro něj nějak není místo. A nádherná hudba z pera Ennia Morriconeho, kterážto dostává prostor především ve chvíli, kdy se Jack Beauregard nedobrovolně staví tváří v tvář stohlavé bandě, která však vydá za tisíc, a následně při závěrečném souboji Jacka Beauregarda a jeho obdivovatele, jenž je Nikdo - a který se tímto stal Někým. A kámen úrazu v nápisu "Nobody was faster in the draw" rozhodně nevidím. V češtině však tento nápis působí poněkud zvláštně. A proto čtyři hvězdičky, které však představují více než 80%.

Tajemství Ocelového města (1978)

Knižní předlohu jsem četl před příliš dlouhou dobou, ale jsou věci, které mi i přesto trochu vadí. Některé více, některé méně. Z těch věci, které mi vadí více je především stylizace Ocelového města a jejího osazenstva na Německo. A pak, kapalný kysličník uhličitý (nebo po novu oxid uhličitý, jak kdo chce) má "jen" -80°C, nikoliv -100°C. Samozřejmě na účincích to nic nemění. Přesto mu musím dát čtyři hvězdičky, které však znamenají více než 80%, neboť fantazie pana Vernea byla z dnešního pohledu velmi reálná a chemické zbraně se vyplnily - stejně jako jiné vynálezy, které předpověděl.

Akce Bororo (1972)

Není filmu bez chyb a není pochyb o tom, že i tento film má své chyby. Avšak tím, čím tento film oplývá, naštěstí nejsou chyby, kterážto opravdu viditelná je jen jedna. Ne že by Bororo nemohlo býti virového původu, ale umělý virus se v amazonském pralese opravdu nevyskytuje, obzvláště je-li Bororo objeveno v předvečer druhé světové války. Ve věci tajemna pak říkám a mnoho lidí se mnou souhlasit nemusí, že nebýt určitých nápověd, že tomu tak opravdu není, mohlo by se zdát, že si pro Bororo neposlali z planety Maia, ale že jej chtějí zpátky indiáni kmene Bororo. A dále pak říkám, že vědecko-fantastické filmy opravdu mohou býti zcela bez efektů, leč ve filmu Akce Bororo byly použity jen pro přistání UFO těsně před tím, než je zastřelen Centuri, které snad mohlo být uděláno trochu lépe. A tak jediné, co si tento film skutečně zaslouží, je pět hvězdiček, které sice nebudou představovat 100%, a především remasterování na lepší kvalitu včetně opravení titulků cizojazyčných dialogů, aby byly lépe čitelné.