Hodina pravdy (2002)

Včera som si pustil Prísahu s J. Nicholsonom a to vám tiež nebolo ten pravý triler, tak ako Hodina pravdy s R. DeNirom nie je to pravé krimi. Keď však niečo nie je pravé, nie vždy to musí nutne znamenať, že je to nepravé. Upresním. Páči sa mi, keď sa film nedrží úplne presne v nejakých pomyselných žánrových koľajničkách. Páči sa mi, keď sa zbytočne netlačí na pílu, ale čo sa dynamiky týka, vedel by som si predstaviť, že zhruba prvá polovička filmu by mohla odsýpať rýchlejšie, možno keby bola viac prestrihaná, o niečo kratšia. Inak také to pomalé, nenásilné, viac dialogizované tempo neprekáža. Záver je pre mňa rozporuplný - na jednej strane som zaň rád, na druhej si to viem predstaviť bez poslednej plážovej scénky. Príde mi trošku ako kalkul filmárov. Jednoducho, netreba mať veľké oči a čakať besné tempo. Potom si môžete tento filmík užiť lepšie.

Haló (2012) (pořad)

ÁNO: Michal Kubovčík je v mojich očiach hviezda tohto projektu. Pre mňa omnoho lepšie než SOS. NIE: Mierne sklamaný som Jurajom "Šokom" Tabačkom. To, čo perfektne funguje na divadelnom javisku vo formácii 3T, už menej funguje s ostatnými členmi osadenstva v Haló, resp. nefunguje to vždy. Inak, skeč šou - pre mňa niektoré scénky absolútne nepochopené a nevtipné.

Miroslav Donutil v Baráčnické rychtě (1998) (pořad)

Pán Donutil je skvelý rozprávač a výborný herec. Aj spievať vie pekne, len človek to pozerá kvôli historkám. Zrejme by si to zaslúžilo aj o hviezdičku viac, ale existujú aj ďalšie 2 záznamy jeho one-man show. Nemožno neporovnávať, sú skrátka lepšie.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

ÁNO: Al Pacino je skvelý, vlastne aký Al Pacino, ja som videl Dr. Kevorkiana. Mrazilo ma vždy pri objavení sa nového mena s číslom. Páčilo sa mi odvádzanie vo väznici: jeho tvár, pomedzi mreže, pomaly bledne, až do bielej plochy. Paráda. NIE: Ale žeby bol taký výnimočný? Tematicky sa dotýka myšlienky kontroverznej, ale len za to a za Al Pacina s Goodmanom si predsa nezasluhuje tak vysoké hodnotenie. Nie u mňa. Zábery akože z originálneho záznamu súdneho pojednávania ma rušili. Inak minutáž prehnaná, aj keď neviem, čo by som vyhodil. Nie je to zlý film, ale prečo je tak hrubo jednostranný? V konečnom dôsledku u mňa priemer.

Lore (2012)

Ručná kamera. Ach, jaj. Ale ako v Jane Eyrovej, ani tu neprekážala. Všeobecne mi tento trend skôr vadí, ale tieto dva filmy len dokazujú, že kameramanom sa môže stať aj človek bez parkinsona. Z koho robí vojna hrdinov? A sú to vôbec hrdinovia? Nie sú to len ľudia, ktorí sa snažia prežiť? Veľavravný pohľad na povojnové Nemecko očami, ktoré boli za závojom. Film si vystačí s menším počtom postáv, vďaka čomu sa divák ľahšie kontaktuje s postavou. Tomu napomáha aj občasné vnímanie sveta akoby len skrze postavu Lore. Lenže film sa nesnaží len podať obraz o situácii v krajine tesne po vojne. Dá sa aj vnímať ako rozprávanie o tom, čo človek musí, čo chce a čo urobí. Koľko vecí ste urobili preto, že ste cítili, že musíte, či mali by ste, ale nechcelo sa vám? Koľkokrát je takéto rozhodovanie skôr riadené rozumom ako citmi? Tak sa rozhoduje Lore, Thomas, Mutter, Vatter. Hoci sa ich rozhodnutia zdajú šľachetné, do akej miery sú obdivuhodné, ak boli pozbavené citov? Neviem, či sa o to snažili aj tí, čo za filmom stoja, dá sa to však pekne čítať. Mne ešte napadá otázka, či nie je hrdinom každý ten, kto to nevzdá. Nech je ako chce, Lore sa oplatí vidieť a to nielen raz.

Linkin Park: Live in Texas (2003) (koncert)

Drvivú väčšinu rozostrených záberov, spomalených záberov ako aj tých, kde chalani skáču a skáče s nimi i kamera som nepochopil, reps. sa mi ani nepáčia. Ani nemám s čím porovnávať, koncertné DVD som videl iba od slovenských No Name. Skrátka, myslím si, že sa to dalo nafilmovať, či zostrihať lepšie. Zas aby som len nekritizoval, tak sa mi páčia prestrihy s tými prípravami na vystúpenie. Neviem, možno to je bežné, ale No Name to nemali. Ale aj tak, veď oni hrajú skladby z albumu Meteora! To je taký nášup!

Hon (2012)

ÁNO: Veľmi hutná atmosféra a divákovo očakávanie, čo sa udeje ďalej. Nápaditý námet, ktorý je dejovo pozdvihnutý spoločenským onálepkovaním a formálne nielen výkonom Mikkelsena, ale aj malej Anniky Wedderkoppovej. V podstate nie je problém uveriť postavu nikomu, ale to bude asi réžiou a vedením hercov. Dostalo ma aj použitie približovania, zrejem zoomovaním, ktoré som doteraz vo veľkom zachytil len v indickej produkcii. Čo v tamojších filmoch pôsobí okázale, tu je jemné a podčiarkuje zobrazované rozpoloženie hrdinu. NIE: Vzhľadom na to, že som tento film dostal ako tip od priateľov so slovami, že si to mám určite pozrieť, pretože ide o úžasný film, a vzhľadom aj na hodnotenie tuná, ostal som trošku sklamaný. A to najmä úvodnými scénami, kde sa v podstate nič nedeje. Čo je na škodu filmu. Diať sa nemusí nič podstatné, ale aj to sa dá natočiť tak, že vás to bude zaujímať. K tomu došlo až neskôr. Čo však mrzí viac, je to, že Hon ponúka málo priestoru na debatu, respektíve, pýtam sa, aký problém predostiera. Silu priateľstva, odsúdenie jedinca spoločnosťou na základe strachu? Neviem. Zaujímavé názory: StarsFan, niethustra.

Croodsovi (2013)

ÁNO: Flinstonovci sú mŕtvi, nech žijú Krúdovci! Príjemná zábava. Vtip, sentiment, poučenie v primeraných dávkach. Zaujímavé a krásne pestrofarebné tvory. Príbeh o tom, že aj báť sa musíte primerane a o tom, aké je dôležité, ale aj ťažké niekomu povedať, že ho máte radi. NIE: Aj keď je to príjemné sledovanie, nie je to stále taká pecka, akou pre mňa je napríklad Nemo. Ten bol prepracovanejší, čo sa týka príbehu. Hoci je možno na jednej strane obdivuhodné, s akým minimom postáv si Krúdovci vystačia, nebolo by na škodu, ak by ich bolo viac. Bolo by tak viac priestoru na vykreslenie ďalších charakterov a snáď aj na viac humoru.

Porky (1981)

ÁNO: Ak vydržíte celý film pozerať až dokonca, uvidíte niekoľko ťažko zabudnuteľných scénok. V dievčenských sprchách a v riaditeľni. Niekoľko v celku pekných nahých dievčat a krásne veterány dokážu potešiť nejedno chlapské oko. NIE: Málo vtipu, ktorý nie vždy funguje (toto je komédia?!), mizerné hranie a konflikt, ktorý stavia iba na hlúposti jednej z vedľajších postáv. A že existuje aj Porky's 2? Toto mi raz vrchovato stačilo.

Světová válka Z (2013)

ÁNO: Vytvoriť si vzťah ku Gerrymu a jeho rodine je pomerne jednoduché, čo je dobré, lebo ďalšia časť filmu si to vyžaduje. Už tu sa pomaly strih zrýchľuje, takže napojenie na akciu je plynulé. Réžia je výborná práve v tom, že nad ňou nepremýšľate. Tam kde má byť pohodková (úvod) je pohodková, až mi to pripomínalo reklamu na nejaký  -super čajík pre celú vašu rodinu-. No a potom už je to besné, ale v dobrom. Človek pohrúžený očakáva, jak to dopierdole bude ďalej. S napätím sa narába umne a počas akcie neprekáža ani rozklepaná kamera. NIE: No a potom sa človek začne zaoberať tým, ako je to celé urobené. Našťastie toto hĺbavé rozpoloženie prichádza o dosť neskôr, ale aj tak. Muselo to byť? Od "pristátia" lietadla to ide akýmsi iným smerom. Čo sa týka knižnej predlohy, nevidel som ani len jej obal, takže neviem, nakoľko sa jej scenár pridŕža. Každopádne tí 3ja, čo písali scenár, sa s tým mohli popasovať lepšie.