Městečko Haven (2010) (seriál)

Uznávám, že Haven má k "čtyrce" daleko. Nízký rozpočet je vidět na každé trhlině (doslova), slabí herci, kteří svoji roli nejsou stavu správně prosadit, navíc všechno to amatérské pojetí v základu velmi seriózních faktů (provedení seriálu bych přirovnal ke Smallville). Nicméně mě se prostě ty trapné hlášky docela líbí a stejně tak i atmosféra, která se seriálem nese (pravda, vzhledem ke všem záporům je to o takové 2 stupně níž než by mohlo/mělo). Když bych to bral takhle tak bych zůstal někde pod 50%.. nejspíš. Ale vzhledem k tomu o čem ten seriál je a vzhledem k tomu, že přesně ve chvílí kdy mě ta laciná přetvářka přestává bavit příjde s tou správnou porcí záhadna a překvapení, přikloním se trošku k vyššímu hodnocení, než by si to možná zasloužilo. Když vidím některé odpady či nesmyslně podložené "jedničky", tak mi z toho nadržování ani není za těžko. Po první sérii 70%. Druhá serie trošku zklamání, trend Smallville pokračuje, každý nový díl máte nového problémového a s tím se pomaličku prolíná i hlavní dějová linie, kterou na vás poslední díly vyhrknou naopak extrémně rychle, jakoby ve snaze to rychle sešít do konce sezóny. Takže asi 3/4 série je natahování, a čtvrtina je vychřice s otveřeným koncem pro další sezónu (která by měla přijít během tohoto roku mimochodem). Takže když to shnreme: tempo začalo trošku nudit, nádech tu je stále cítit, ale scénaristova práce (nebo možná spíš dramaturgova) zklamala a tak se pro mě druhá sezóna dostala někam k průměru (50%). Pokud opravdu příjde třetí sezóna (jakože by to "bylo fér"), tak od ní čekám rychlé uvedení do stávájící situace a logické dříčské proplétání se k tomu proč je vše tak jak je, bez zbytečných dalších okolků (resp. s jejich minimem). Bohužel neherci, kterých je seriál plný prostě strašně celý seriál táhnou k vodě, takže budu doufat v ukázání pouze několika nových a třeba i zkušenějších tvářích a konečné ukončení celé záležitosti. Momentálně 60%, ale s očekáváním slibované S3, jinak bych s tímto mezihodnocením, jakožto vlastně konečným, šel ještě níž. Čím více sérií má seriál tohoto typu (laciný, amatérsky působící), tím víc to ublíží hodnocení. Z nějakého důvodu mě to ale pořád drží. Snad proto, že na konci S4 už je toho hodně odhaleno a je už prakticky vyobrazena celá hlavní zápletka, resp. její podstata. Na mém všeobecném názoru se nic nemění, ale osobně se mi to asi líbí. Pokud bude další série, tak bych pravděpodobně pokračoval.

Naušika z Větrného údolí (1984)

Naušika nabízí prakticky všechno co od Miyazakiho čekáte a chcete. Od silného příběhu až po hudbu. Nicméně v téhle jeho "prvotině" cítím, že ještě neměl vše vychytané a síla sdělení tak na diváka dopadá hodně až ke konci, samotný průběh a seznamování se se vším je v tomto případě emocionálně méně výrazné, než bych si představoval. Každopádně už tady se setkáváme s Miyazakiho světem prakticky v plné parádě a sledování těchto jeho výtvorů si vždy náležitě užívám (Naušika v tomto není výjimkou). 80%

Dirty Girl (2010)

Není to žádna high quality záležitost, vlastně je to dost takové jak by měl "normální" nezávislák vypadat. Navíc je to hodně bráno takovou "holčičí" perspektivou, takže vlastně ačkoliv to vše má v základu význam a hloubku, samotná interpretace toho, to není schopná dát najevo (důležité momenty nejsou dost důsledné a tak to nemá tu citovou hloubku). Ten snímek se svým posláním zastavil na půli cesty, někde mezi Disneym a skutečným plnohodnotým snímkem o životě. Je to docela "jasný průměr" záležitost, nicméně vzhledem k tomu, že mě film zastihl ve správné náladě + Juno Temple + "dítě" v podobě pytle s moukou jenž "mění výraz" podle nálady, dávám dobrovolně o hvězdu navíc. 70%

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Skoro je mi až líto celého Stmívání, jakožto filmového projektu. Ono spousta lidi se očividně snaží, aby to fungoval. Bohužel předloha, které se to celé drží (předpokládám, protože jsem to nečetl) je tak strašně a zoufale marná, že se obdivuju, že se z toho povedlo vytřískat vůbec něco. Nechci ani nic moc vytýkat, protože je to vlastně úplně nepodstatné, snad jen bych se pozastavil u scény s přípitky. Této záležitosti jsem si všiml už po několikáté a pořád mi to nějak uniká. Přece ty scény s přípitky jsou úmyslně trapné, ale nechápu proč to nemůže být několika vteřinová trapná záležitost. Tohle "každý si chce říct něco stupidního" mi přijde jako zbytečný nesmysl (a tím naříkám všechny podobné přešlapovače v tomto ohledu, ne jen Twilight). Ačkoliv je to řemeslně docela slušné, přes scénár marnosti prostě nejede vlak, a tak Twilight nemá šanci se nikdy dostat do "červené olbasti filmu". P.S.: Pokud se nepletu, netrvalo to ani minutu a Jacob byl bez trička, jak podmanivý začátek :-).

Podivní (2010)

Nemůžu si pomoct, ale tyhle filmy podle šablony už mě přestávají bavit. Faktem je, že scénář je úplně klasicky nuda, ale stejně tak faktem je, že napětí ve filmu fungovalo velmi dobře. To, jak se nakládalo s vedlejšími postavami byla trošku škoda, vzhledem k tomu jak byla brána "hlavní trojka", která byla dost přesvědčivá (akorát si nemůžu pomoct ohledně Timothyho - pohled na něj je jak na obrázek; pokaždé stejný, a tím myslím hlavně ty jeho svěšený ruce a poker face). Vzhledem k žánru (horror/thriller, protože mysteriózní ztrácí po slušném začátku na pravdě a sci-fi? kde?) bych šel klidně s hodnocením výš, ale nejsem ochoten zkousnout, v této rádoby sofistikované záležitosti, takovou nálož klišé.

Jackass 3 (2010)

Často nechtuné, občas nevtipné, chvílemi až stupidní. Jakkoliv necool to je, nejednou mě to dostalo. Nejsem velkým fanouškem této série a asi to tak i zůstane, ale pro jednou jsem to přežil. Pokud jste ten typ, co při sledování toho jak někdo nakopne někoho jinýho do rozkroku, jen zakroutíte hlavou, tak se této zýležitosti raději vyhněte.

Super (2010)

Pokud vás zajímá jak by vypadala nepovedená verze Kick-Ass, tak vám pan Gunn nabízí jednu z možností. Naprosto zvrácená mentalia postav, nedostatek "cool faktoru", zbytečně moc brutální. Takhle by se dalo asi chvílí pokračovat, nicméně za co má u mě film hlavní mínus je obsazení Ellen Page do role "parťáka superhrdiny", čímý u mě ztrácí body. Ona samotná postava na papíře byla naprostým přešlapem, který, už tak nevyvážený snímek, táhne ještě o něco níže. Za celou hodinu a půl si k vám snímek prostě není stavu vybudovat cestu, ničím vás neohromí, nedojme. Přestože je natočen s určitou úrovní, ve výsledku nemá nic co nabídnout. Osobně nechápu jak mohl tenhle film dojít k realiziaci v takové podobě v jaké k ní došel (scénář, casting hlavně).

Útok na věžák (2011)

Tak tohle byla docela nečekaná bomba. Je to jedna z těch serious parody u kterých se moc nesmějete a vše vypadá hrozně vážně. Vlastně je to celé propletené hned několika závažnými tématy (když do toho bude počítat invazi vetřelců). Ale svým pojetím dané žánry či filmové kategorie zabývající se danými problematikami (tedy včetně sebe sama) paroduje. Faktem je, že vzhledem k tomu co vše se snaží sníkem dobrat, pobrat a předat, se v určitých ohledech stává nekontrolovatelným a tak prostě některé pasáže nefungují úplně ideálně. Neamerický rozpočet je určitě trošku cítit, nicméně v důležitých pasážích je film v tomto ohledu v pohodě (jakoby v půlce natáčení přišli peníze navíc :-) ). Tam kde chyběly peníze zapracovala britská poctivá snaha a tak se film pořád drží nad vodou. Jsou to ovšem 2 ALE. 1. Kombinací žánrů a témat dochází k problému dostání se do rytmu filmu (tak první třetinu jsem pořád čekal až se do toho dostanu). A za 2. je to klasický problém při závěru. Ačkoliv je film všemi svými sdělení aktuální a až ujetě výchovný (za což má u mě +), jako celek prostě ne úplně funguje, a tak si jeho průběh sice uživáte ale už v půlce víte, že až vyskočí první titulky tak dojde na fázi "Vyšumění" a to poměrně rychle, takže ve vás nenechá to co by měl (koneckonců jak udělat takovouto záležitost, aby to doopravdy fungovalo jak by si tvůrci asi přáli). Hodnocení je pak hodně objektivní záležitost. Věřím, že kdybych to nechal na ráno tak půjdu o stupeň niž, ale takto hnedka "po tripu" musím dát za 4, a to s klidným svědomím.

Tři mušketýři (2011)

Další z mnoha filmů v dnešní době, který dostává podhodnocení z naprosto směšných důvodů (aneb těm jež nejsou schopni přenést se přes film × kniha rozdílnost). Možná už je to od Andersona trošku "ujeté", ale přece jen je tahle záležitost řemslně odvedená na úrovni. Faktem je, že je to spíš taková lahůdka (a to hlavně pro herce, na nichž je vidět jak si to užívají), ale dle mého funguje. Skvělá akce, hudba, kamera, režie.. Bohužel, jak už to tak bývá u těchto záležitostí, tak pokulhává scénář, který všechny logické kroky a neakční pasáže prakticky zabil. Nicméně kdo šel do těchto Mušketýrů se znalostí tvůrce a minimálně dotčený trailerem nemohl být zklamán (a pokud byl, tak nechápu jaký nelogický pohnutek ho vedl k tomu, že dostane něco jiného než je toto :-) ). Pro mě slabší 4, ale 4.

Změna je život (2010) (seriál)

Prvních několik dílů mě docela drželo, někdy v půlce mě to ale přestalo bavit s tím, že mi námět přišel spíš na celovečerák ale nakonec jsem tomu dal šanci aspon na první sérii. A dojmy jsou docela rozpačité. Nemůžu říct, že by se na to koukalo špatně. Ale mám nějaké výtky, a to hlavně ke castingu a velmi časté snaze o tahání emocí, převážne skrze slzy. K tomu prvnímu - úvodní trojice je mi docela sympatická, ne 100% času, nicméně to dávám za vinu tomu "přecpanému" scénáři. Některé vedlejší postavy jsou taky v pořádku, nicméně většina z nich mi přijde jakoby byla sebrána z fleku z ulici. Jejich herectví je na bodě mrazu (jedná se hlavně o většinu mužského osazenstva) a tak jim scénáristé pomáhají předstírat, že tam opravdu patří.. "dojemnými" scénami s pláčem. Kdyby se seriál neubíral tak melodramatickým směrem mohlo by to být o stupeň lepší. Dám si od této záležitosti chvíli pauzu a časem dám snad příležitost i druhé sérii, v doufání, že přijde s více nápaditostí a trošku utne na iracionálním chování postav, které je neustále rozebíráno až v Houseovském stylu, přičemž zde působí dost samoúčelně. 1. série - 60%. Druhá série celkem nic kvalitativně nemění. Nové tváře, nové problémy (samozřejmě mnohem závažnější, zzz). Ale ve výsledku je to pořád ta samá rodinná ždímačka slz, se superrychlým finále, které naznačuje jak moc měli při dokončování seriálu napilno (jinak téma na další.. aspoň dva díly). Faktem je, že je to koukatelné, ale ničím uchvacující. 2. série - 60%.