Pleasantville: Městečko zázraků (1998)

Dlouho jsem chodil okolo tohoto filmu, než jsem se k němu nakonec dostal. A popravdě mě velmi mile překvapil. Skvělý po všech stránkách od herců, přes audiovizuál (ty barvy byly neskutečné), až po poselství. Nakonec mě akorát trošku mrzelo, že to skončilo hodně jako komedie, protože ten nádech kritiky společnosti, co s sebou film prakticky po celou stopáž nesl, byl hodně trefný. 86% -> až na 5.

Spolubydlící (2011)

Průměrné šablonovité béčko, které je unosné jen v případě, že nematé s tímto "žánrem" filmu problém. Osobně jsem byl mírně zklamaný, protože to bylo naprosto přesně takové, jak jsem očekával. 35% s tím, že když nic jiného, tak to aspoň není super extrémní (ve smyslu tlačení nelogiky).

Orange County (2002)

Docela příjemná teen záležitost se skvělým hereckým squadem, která po svou stopáž dokáže zaujmout. Ničím to nepřekvapní ani neoslní, ale jako odpolední jednohubka, proč ne. Lepší 3*. PS: Kěž by se filmy pro náctileté ubíraly podobným směrem jako tento.

Malý kousek nebe (2011)

Imo podhodnocené. Taková dámska verze 50/50 s o něco méně charizmatickými herci a trošku slabším koncem. Některé momenty byly možná trošku mimo, ale i tak má film určitě co nabídnout. Možná kompletní rozdílnost postav může způsobovat problémy s empatií. Každopádně když přihlédnu některým povedeným "hlodům" (jako je první setkání s Whoopi), tak na 4 skončím celkem bez problému.

Čaroděj ze země Oz (1939)

Někdy je potřeba, aby byly všechny aspekty filmu dotaženy k dokonalosti, aby se mohl ohodnotit plným počtem, jindy na to stačí sympatický herecký squad, jedná písnička a několik narážek, jež mají svůj význam i po desetiletích. Kvůli přeslazenému konci bych šel o stupeň níž, ale čert to vem. PS.: Film je převážně určen dospělým, co jsou aspoň částečně stále dětmi.

Lesní duch (1981)

Docela pochopitelně je to dneska kult. Takhle nějak by měl správný horor vypadat.. alespoň dle mého gusta. Není to jen o tom jít po těch logických krocích ve správném pořadí, ale hlavně o budování atmosféry, což se tady povedlo na jedničku. K tomu připočtěme vychytanou kameru, či správně údernou hudební podporu a dostanem se někam na plný počet pro daný žánr. Akorát já osobně bych v této době už čekal trošku lepší "příšerky", tedy make-up a vůbec všechny ty nechutnosti. Chápu, že je to dáno rozpočtem, ale tak film hodnotím takový jak ho sleduji a jak na mě působí, a v takovém případě se to zohlednit moc nedá. + Uvítal bych klidně trošku pomalejší tempo při odhalování zápletky. Každopádně i po 30 letech je to pořád docela slušně našláplé :-). A jak už tu někdo psal - "cool závěr".

Smrtihlav (1998)

Tohle je jedna z radostí mého dětství. Paradoxně jsem si pamatoval, že jsem kdysi ten film viděl, ale v hlavě jsem měl jen útržky. Nepamatoval jsem si tváře či jména s filmem související a tak jsem během několika let zkoušel film najít dle žánru či roku kdy jsem tipoval, že byl natočen. A dostal jsem se k němu jen náhodou, když jsem si film vzal, tak jsem ani netušil, že se jedná o "onu" záležitost. Každopádně jsem rád, že jsem se k tomu nakonec dostal a konečně tím ukojil svůj zájem. A to v naprosto pozitivním slova smyslu, protože v případě Dark City se jedná o, po všech stránkách, velmi zdařilou záležitost, které bych napral klidně plný počet, nebýt závěru filmu, který na mě působil příliš... zaujatě ve prospěch hlavního hrdiny. 85%

Poslední píseň (2010)

Byl jsem docela překvapený. Vůbec to není tak špatné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Předloha je asi slušná, vzhledem k tomu, že scénaristicky to je, řekl bych, až nadprůměrné. Z pohledu režie či kamery si taky nemůžu stěžovat. Hlavní dramatická línie funguje velmi dobře, problém však nastává u té druhé linky, tedy romance. Hlavní duo Miley-Liam je pro danou úlohu dost špatný "pick". Hodně jsem tady četl negativa k obou představitelům (povětšinou je jednoho herectví odsuzováno jako o hodně horší než druhého...). Mně osobně přišli oba na podobné úrovni "kvality" (ačkoliv každý úplně jiným způsobem). Miley není ani tak hrozná jako herečka, jako spíš to, že se její obličej na to nehodí, ať to zní sebehůř. Navíc její snahy o zahrání smutku a neštěstí jsou mírně.. patetické. Trošku bída, rating jde dolů, ale nic co by film mělo úplně potopit. Bohužel její protějšek na tom není o moc jinak. S tím, že on naopak je herec tělem a tváří, ale jakmile začne mluvit nebo se nějak specificky tvářit, je to průšvih. A tak vlastně romantická zápletka je odsunuta na úroveň naprosté nepodstatnosti, což mně zase tolik nevadí, ale objektivně to je prostě snížení ratingu. Zápletka rodinného drama se snaží držet si vysokou laťku a kupodivu Gregovi se to, i přes vesměs všechny ostatní, kteří to "kazí", docela daří. Když bych to měl nějak celkově zhodnotit - Romance nuda, rodina ujde, drama života slušné (ačkoliv to mohlo být důraznější), technicky povedené + pár příjemných perliček (např. scéna s želvama). A tak jsme někde na hranici klasického průměru. Každopádně a evidentně se jedná o haters gonna hate záležitost, která nenadchne, ale ani neurazí. V rámci žánru je to docela schopně strávených 100 min. PS. Není nic lepšího než v půlce filmu dostat spoiler od bratra o asi nejpodstatnějším faktu filmu :-P.

Struck (2008)

Docela milá a vtipná etapa lásky. Navíc s velmi sympatickým castingem. 75%

The Quiet (2005)

Opět pro jednou moje téma. O podivínech. Takové filmy často "padají na držku", hlavně kvůli nepochopení (resp. jsou pro užší cílové publikum). Quiet tomu ovšem napomáhá. Tady se bohužel nepovedlo, co bylo původně závěrem. O nelogickém konci nemá smysl moc rozmýšlet, natož ho odsuzovat, protože logika toho jako taková není vlastně důležitá. Každopádně film docela dobře pracuje s provedení a přednesením onoho podivínství. Bohužel scénář byl trošku naivní a v důsledku snahy být co nejpotrhlější zapoměl na základy - řádné vykreslení postav, nepodstatný, ale vnímatelný děj (či aspoň trošku logický průběh), což pak činí problémy s diváckou empatií. Každopádně casting nebyl zase až tak marný, pro mě osobně první film, z těch co jsem zatím viděl, s Camille Belle, kde byla docela dobře snesitelná. Její vztah s Elishou fungoval docela slušně. Bohužel tahle - a k tomu "otec dcera" - jsou jediné chemie mezi postavami, která ve filmu fungují správně. Vedlejší postavy jsou vlastně dost mimo, většina z nich kompletně. K tomu ještě beru v úvahu nerozvážnou režii a dostávám se někam okolo průměru, podle chuti zákazníka nad či pod. Osobně bych byl ochotný přejít režii i scénář a dát o bod víc, ale to by film musel být důraznější na některé ze svých linií/point. Každopádně i přes veškeré mouchy a nedostatky se stále jedná o můj oblíbený žánr/subžánr => 65% zaokrouhleno dolů.