Cesta do středu Země (1959)

Výborně jsem si to dobrodružství užil! Tento film stojí především na: 1) skvěle zvolených postavách. Takhle zajímavě složený tým jsem v podobných filmech snad ještě neviděl. A láska hlavního hrdiny se výpravy neúčastní, zůstala doma, to je taky velké plus. 2) velké výpravě, propracovaných kulisách, skvělých tricích. 3) příběhu, který za ty 2 hodiny ani jednou neklopítne a dokáže diváka udržet v napjatém očekávání nadcházejících událostí.

Colossus: The Forbin Project (1970)

Z tohoto filmu mám dost smíšené pocity: na jednu stranu téma, které mne vždycky bavilo – superchytrý počítač se vymkne kontrole lidí a začne si dělat, co se mu zachce. Na druhou stranu se na zde zobrazených technologiích už dost podepsal zub času – není dobré ukazovat ve filmu monitory počítačů nebo záznamová média, stačí aby uběhlo 10 let a obojí už vypadá archaicky:). Ve scénáři mi navíc pár věcí nesedělo: počítač, který je géniem v X vědeckých oblastech, má zásadní nedostatky informací z oblastí jiných… Stejně tak způsob, jakým si dva PC vytvoří vlastní komunikační jazyk, mi přišel docela úsměvný. Ale i přes výše zmíněné nedostatky mne Colossus bavil, Eric Braeden zde předvádí velmi dobrý herecký výkon, prezidenta USA hraje Gordon Pinsent, který vypadá jako Kennedy, počítače si dělají co je napadne a krátká romantická část je vyřešena přímo na jedničku.

Countess Dracula (1971)

Známý příběh o hraběnce Bathory, tentokrát v produkci studia Hammer. Hraběnka Bathory díky koupelím v krvi panen získává zpět vzhled 20tileté krásky. Jenže účinek této koupele trvá pouze dva dny. Hraběnka, zamilovaná do mladého plukovníka, je rozhodnuta si své navrácené mládí co nejvíce užít a k tomu potřebuje každý druhý den získat novou, nic netušící oběť. Countess Dracula je film, na který se velice hezky kouká: pěkné interiéry zámku, pěkné kostýmy a dobré herecké výkony. Navíc několikrát můžeme spatřit zcela odhalená dívčí ňadra, jednou dokonce potřísněná krví. Bohužel, to nedokáže vyvážit hlavní slabinu filmu, jíž je to, že se v něm nestane prakticky vůbec nic, co byste od začátku neočekávali. K tomu se většina hraběnčiných obětí na scéně objeví až těsně před svojí smrtí, takže ta pak ve mně nevyvolala vůbec žádné emoce:( Toto rozhodně není horor...

Crack in the World (1965)

Název slibuje hodně. A během prvních dvou třetin filmu jsem byl opravdu spokojen. Málo triků a hodně dialogů o tom, jak je experiment riskantní, a co všechno se může stát. Skvěle stupňované napětí trochu ruší povinná romantická zápletka (která se prolíná celým filmem). Poté, co risk nevyjde a nejpesimističtější teorie o prasklině v zemi se stane realitou, musejí vědci vyřešit, jak z bryndy ven. Opět skvělé. Jenže poslední třetina filmu, kdy už se jde do akce, mi přišla úplně mimo. Ze záchrany světa se vše scvrkne na záchranu ústřední dvojice a obnovení jejich vztahu. Okolo nich vše vybuchuje, šlehají plameny, létá kamení, padají budovy nebo most s vlakem. Prostě normální katastrofický film. Ale mne už to nebavilo, snad proto, že mi hlavní hrdinové nebyli ani trochu sympatičtí, a bylo mi putna, zda se zachrání nebo ne.

Creature with the Atom Brain (1955)

Zrovna jsem měl chuť se podívat na nějaký krátký, nenáročný a hodně špatný béčkový film. Podle opravdu děsného názvu jsem vybral Creature with the atom brain. A k mému překvapení to vůbec až tak špatný film není!...Pomstychtivý gangster zafinancuje výzkum geniálního a zároveň lehce zmateného profesora. Za odměnu od něj požaduje, aby mohl využívat výsledky jeho práce k dosažení svých nekalých úmyslů. Výsledkem profesorovy práce není nic méně šíleného, nežli zombíci, kterým do hlavy voperoval atomovou energií napájeny mozek, a může je díky tomu na dálku ovládat. V rámci b-movies tu máme především velice dobré dialogy, a i herecké výkony potěší, především Richard Denning si užil svoji roli neohroženého venkovského doktora. Hlavní průšvih (a zároveň zábava pro současného diváka) přichází ve chvílích, kdy se režisér snažil ukázat nám nějakou akci: pěstní souboje, scény s vraždami, střelba ze zbraní – to vše je opravdu velmi nezvládnuté a působí legračně. A závěrečná „masová“ scéna tomu nasazuje korunu:) Celkově ale dobrá zábava.

Ďábelské sémě (1977)

Tak tento příběh mi 100% sedl. I když se vůbec nejedná o nic originálního, film kombinuje klasické zápletky ze žánrů sci-fi a horror: najdeme zde jednoznačnou inspiraci Kubrickovým 2001: vesmírná odysea (počítač, který vzepře svým tvůrcům. "Alex, open the door!" - stačí Alexe zaměnit za HALa). Hororová část je inspirovaná předevší filmy Rosemary's Baby (1968) nebo The Omen (1976). I přes neoriginalitu mne film bavil hodně. Po pomalejším začátku se příběh slušně rozjede a konec je opravdu skvělý. Herecké výkony jsou OK. Hlas počítače Protheus IV je také velkým plusem, ale na geniální namluvení HALa samozřejmě nemá.

Ďábelský bacil (1965)

Velmi slušně rozjeté sci-fi s tématem zneužití biologických zbraní, zděšení vědci, bezradní generálové, teroristé (nebo mesiáši?) hrozící vyhlazením celého světa…v druhé části se to bohužel zvrtne na agenta 007, který postupuje s notnou dávkou štěstí a intuice po stopách zločinců. Také dobře zvládnuté, ale mne tohle prostě nebaví. 4,5 * za prvních 50 minut, 2 * za další hodinu, celkem 3 *.

Ďáblice z Marsu (1954) odpad!

Těšil jsem se, že by to mohlo být trochu na způsob Cat-Women of the Moon (1953) nebo Queen of Outer Space (1958). Společné tyto filmy mají však pouze jedno: žena/y z cizí planety nutně shánějí muže, v této kritické situaci nepohrdnou ani těmi ze Země. Devil Girl from Mars je po všech stránkách špatný film, nejhorší je ale scénář přepracovaný z divadelní hry. Skoro vše se odehrává v jediné místnosti a všichni mluví, mluví a mluví – samé nesmysly. Kují pikle proti Ďáblici z Marsu, ale jejich nápady nemají hlavu ani patu. Jak by taky mohly, když se tu v jednom hostinci sešli: profesor (opět??), novinář (opět??), uprchlý zločinec s dobrým srdcem, modelka (do koho se zamiluje?) , majitelé hostince, jejich dcera (do koho se zamiluje?) a asi 8letý vnuk (ten jediný si nedělá žádné starosti). Nakonec z toho je spíš děsně naivní a patetická lovestory naředěná trochou klišovitého sci-fi. Kladně bych hodnotil pouze latexový fetish obleček slečny z Marsu a legrační vzhled jejího pomocníka robota, který vypadá jako chodící lednička.

Dannyho parťáci (2001)

Ohrané téma, jedno klišé za druhým. Celý děj se drží osvědčeného: jdeme vykrást kasu, potřebujeme skvělý tým, každý musí být superman ve své branži, natrénujeme to do detailu, pak je něco trochu jinak než jsme plánovali. Důkazem toho, že se podobný film dá natočit s lehkostí, skvělými dialogy, humorem i napětím je např. Kubrickův "The Killing". Co ale s tímhle? Nepřemýšlet a koukat se, to se ještě vcelku dá.

Day the World Ended (1955)

Plusy: místy napínavé, místy zábavné. Legrační kostým mutanta. Vše jak má být, ale jedna postava se vymyká zaběhlým šablonám - přítelkyně záporňáka - to mne velmi potěšilo:). Mínusy: díky hláškam typu "vědci o tom ještě moc nevědí..." je v tomto filmu dovoleno prakticky vše, některé nápady jsou opravdu velmi naivní. Většina postav je podle zaběhlých šablon: otec, jeho dcera, hodný nápadník a zlý nápadník. Kostým mutanta by neměl být legrační. Celkově ale dobrá zábava, 3,5* tentokrát zaokrouhluji dolů.