Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Priznám sa, že dvojku som mala vždy radšej, prišla mi zábavnejšia po stránke príbehu a mnohé scény z nej mám dodnes v pamäti ako to najzábavnejšie, čo nám blockbustery po roku 2000 priniesli. A to je presne ono - tento film je klasický blockbuster, ktorý má byť už z povahy žánru energický a hravý a over-the-top - a druhý Piráti presne takým filmom sú. Prosto majú charizmu, ktorú dnešné popcornovky už moc nemajú.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Parádna "tématická" zábava, ktorá spoľahlivo prenesie do Karibiku a divák vďaka nej na dve hoďky zabudne na svoj stereotyp. Produkčne vymakaná, super obsadená a správne gýčová jazda. S kultovým original scoreom a nezabudnuteľným vizuálom, od špeciálnych efektov až po kostýmy. Ktorá vyzerá kvalitne i takmer po 20 rokoch. Ale uznávam, keď som si film teraz pustila po dlhej dobe znovu, prišiel mi už zbytočne dlhý.

Pýcha a předsudek (2005)

Po remeselnej stránke absolútna špička, snímok famózny vo všetkých audiovizuálnych disciplínach, bez pochýb ide o umelecký zážitok už od úvodných tónov klavíra. Knihu som nečítala, ani som nevidela iné audiovizuálne adaptácie, ale príbeh samozrejme poznám a myslím, že Wrightovo spracovanie látku vystihuje. Čím viackrát som snímok videla, tým viac sa mi páči.

Sweet Tooth: Chlapec s parožím (2021) (seriál)

Je zaujímavé príbeh vnímať optikou diváka 2021: seriál o svete postihnutom následkami vírusu a ľudskej zlobe, ktorá nahrádza zdravý rozum? Áno, to mi niečo pripomína. Viac než o tom je však seriál o hodnotách, ktoré ľudstvu pomáhajú prežiť všetky katastrofy: nádeji, vzájomnej pomoci, rodine (hlavne tej, ktorú si vyberáme). Viem, že ide o adaptovaný scenár, ale podobne originálny počin mi už dlho chýbal. Osviežením na mojom watchliste je už len ten žáner: fantasy dobrodružná dystopia pre (takmer) celú rodinu, ktorá sa obratne vyhýba klišé a prvoplánovému ždímaniu emócií, a ktorá sa nebojí zaplávať i do temnejších vôd. Množstvo smutných, desivých či dojemných scén striedajú vyslovene feel-good pasáže a rozkošné momenty, ktoré zahrejú u srdiečka, namixované tajomstvami, prekvapeniami a napätím. Casting sa vydaril, či už ide o neopozeraných dospelých hercov alebo o detského predstaviteľa hlavného hrdinu, ktorý je nielen úžasne sladký, no úlohy výnimočného chlapca, ktorý stojí v strede záhady, sa zhostil dokonale. Skrátka a dobre, som nadšená. Sweet Tooth je originálna, citlivá, emocionálne vyspelá a pri tom všetkom zábavná rozprávka.

Castlevania - Season 4 (2021) (série)

Extrémne ma bavilo sledovať linky všetkých zúčastnených. A keď v závere ústredná trojica hrdinov čelila hrobze spolu, seriálový fanúšik vo mne plesal. Niektoré linky vyšumeli, to je pravda, ale mnohé scenáristické rozhodnutia chápem a rešpektujem. A z happy endu sa teším, tým postavám to bez hanby doprajem.

Make-up star (2019) (pořad)

Plný počet, veľmi zaujímavá a vydarená britská reality competition show s veľkým počtom brutálne nadaných ľudí a len minimom drámy. Seriál si drží úroveň a nikdy sa neodkláňa od svojej hlavnej témy: umenia make-upu.

Love, Death & Robots - Utonulý obr (2021) (epizoda)

Dumavá epizóda, ktorá sa mi ako ukončenie série veľmi páčila. Pre mňa jedna z dvoch epizód v sérii, čo mala tvorcovský presah a nebola len kvalitným sci-fi remeslom (druhou takou epizódou je "vianočný špeciál", zas úplne iný typ príbehu). Určitie nie najlepší diel, ale isto jeden z tých, čo skrátka zanechajú dojem

Love, Death & Robots - 2. svazek (2021) (série)

Epizódy jednotlivo fungujú a ukazujú poctivé remeslo, štýly animácie sú pútavé a každý kraťas má svojskú, vydarenú atmosféru, pohybujúc sa na škále od filozoficky či morálne náročných až po čistokrovný survival horor. Ako celok mi však príde, že z tých ôsmich epizód boli skutočne nápadité len dve? Myslím ten kreatívny "edge", ktorý mali mnohé epizódy prvej série. That being said, druhá séria je síce o chlp slabšia než prvá, ale stále sa jedná o super sci-fi zábavu, na ktorú nedám dopustiť.

Love, Death & Robots - Azyl (2021) (epizoda)

Viem, že prvý a siedmy diel si nie sú zas tak podobné, predsa mi pripadá odvážne len na ploche 8 epizód hneď u 2 z nich postaviť príbeh na boji človeka s vražedným “domácim” robotom. Life Hutch má z dvojice navrch, aspoň že tak.