Borgiové (2011) (seriál)

Dejepisárka vo mne týmto seriálovým počinom zaplesala, po skončení Tudorovcov som navyše mala o historické seriály núdzu. A rozhodne neľutujem, že som siahla práve po príbehu Borgiovcov. Nebudem tu vypisovať tie "bežné" superlatívy - skvelí herci, scenár plný intríg, úžasná hudba, dychberúca výprava a kostýmy... Tento seriál divákovi hlavne ponúkol zaujímavé, rozpoltené charaktery, z ktorých každý prežíval svoj strach, bolesť, ambície, nádej a túžbu po slobode. A v tom bol seriál najsilnejší, to bola jeho výsada. Nakoniec musím vyzdvihnúť dokonalý koniec, ktorý povesti temnej historickej drámy dostál, ak ju priam nepovýšil na vyššiu úroveň. Posledná scéna vo mne bude rezonovať ešte dlho.

Hemlock Grove (2013) (seriál)

Prvá tretina bola tajomná, atmosférická lahôdka. Potom prišla tretina scenáristicky veľmi zmätená. Posledná tretina mala gradujúcu tendenciu a vyvrcholila koncom hodným jemne hororového, svojského, podivného a herecky výborného seriálu. Nie úplná spokojnosť, ale HG na mňa zapôsobil a druhú sériu budem očakávať. Mladý Skarsgård je sexy a Janssen rola sadla ako riť na šerbel. Plus hudba dokonalá. EDIT: Druhá séria predčila tú prvú a ja zdvíham na plný počet. Animálnosť s ľudskosťou zvádzajú boj skrz tajomné, predsa dokonale vykreslené postavy, z ktorých každá svojou krehkosťou, silou, minulosťou, budúcnosťou a výborným obsadením prekvapuje, desí i baví. Uhrančivá atmosféra mestečka Hemlock Grove divákovi porcuje 10 dielov pomalej, rozvážnej, priam lyrickej hrôzy, ktorá zabíja každý lúč nádeje. Čím ďalej tým nápaditejšie, zvrhlejšie, priamočiarejšie a hlavne kvalitnejšie. HG našlo svoje miesto v seriálovom svete a ja dúfam, že si ho ešte nejakú dobu udrží. 90%

Cirque du Soleil: Varekai (2003) (divadelní záznam)

Jedno z najlepších predstavení, aké som u Cirque mala možnosť zakúsiť. Akrobaticky nádherné, vizuál (scéna i styling postáv) ďaleko za hranicami priemeru, príbeh mal hlavu a pätu (čo CdS nie vždy zvládne) a emocionálnu dohru som v sebe držala ešte mnoho dní po predstavení. Hudobne nádherné číslo plné napätia vďaka skvelej choreografii, akrobacii, rovnováhe a talentu. Kto nezažil naživo, nemôže pochopiť.

Cirque du Soleil : Alegria (2001) (divadelní záznam)

Ohňostroj fantázie, oslava života, dychberúca vizuálna stránka (kostýmy do detailu dotiahnuté make-upom, vlastne taký ďalší druh umenia). ústredná pieseň Alegria patrí k tomu najlepšiemu, čo Cirque kedy ponúkol. Videla som i lepšie show tejto značky, ale minimálne druhá polovica bola krásnou cestou.

Cirque du Soleil: Saltimbanco (1994) (divadelní záznam)

Skôr sklamanie, i keď 4 hviezdy. Pár silných čísel, no väčšina mi prišla slabá. Možno je to trochu menej vyhranými kostýmami či nijak nápaditým dejom. Akrobatické, žonglérske čísla krásne, technicky špička, vlastne skvelý zážitok, ale zároveň najslabší zo Cirque.

Cirque du Soleil: Kooza (2008) (divadelní záznam)

Jeden z najkrajších a možno i z najsilnejších príbehov, ktoré Cirque ponúka. Krásné, hravé, nápadité. Výkony tradične famózne, technická i vizuálna stránka bez chyby. Kolo smrti vyráža dych a bezservítkový humor vyvoláva viac než len úsmev. Pre mňa nádherný zážitok, ktorý sa oplatí i naživo.

Godzilla (2014)

Klišé vykúkajúce spoza každého rohu som čakala. So slabým dejom som počítala. Že nemám čakať humor, som vedela. I tak som sa tešila, lebo mám tému veľkých monstier v obľube. Lenže film ma ani moc nebavil, ani moc nedojal, ani moc nestrhol. Slušne budované napätie filmu v poslednej polhodinke zlyhávalo a vizuálne nešlo o žiadny prevrat. Napokon bol na filme najvýraznejší strhujúci Desplat a samotná myšlienka. 40%

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Nechápem, prečo chcú všetci od Spider-Mana to, čo od ostatných Marveloviek. Som zvedavá, či keď prídu Guardians of the Galaxy, bude to to isté, čo už sme videli v Thorovi, Iron Manovi atď. Ja si Petera Parkera pamätám ako mladého chalana, ktorý mal vždy po ruke nejakú hlášku a nikdy nemusel riešiť koniec sveta, vždy len toho či iného ohrozovateľa New Yorku. Riešil si svoje milostné problémy, hľadal odpovede, ale stále to bol ten istý ukecaný, trochy namyslený chalan. Z tohto ohľadu sa mi páči nové pojatie série Amazing. Takže aj dvojka. Jasné, z objektívneho hľadiska to nemôže byť plný počet, možno ani nadpriemer. Lenže ASM proste baví. Či už za to môže vyšperkované 3D, sympatická ústredná dvojica (ktorá má leví podiel na tom, že je romantické tlachanie v 60 % filmu tiež zábava), Zimmerov hudobný talent alebo Electro s tvárou Jamieho Foxxa. Dokonca aj mladého Osborna sa podarilo obsadiť obstojne, mám pocit, že zatiaľ je kasting spravidla lepší než v Raimiho trilógii. Vo výsledku som z kina odchádzala spokojná, pretože ma celých 140 minút bavilo sledovať, čo sa na plátne deje. Či už to boli fantastické Spideyho výlety medzi mrakodrapmi NY, priehľadná akcia, radosti a strasti hlavnej dvojky alebo dospelé momenty. Nie je to dokonalé, ale asi som presná cieľovka, pretože mne toto pojatie pavúčieho muža vyhovuje. 70 %. PS: Teším sa na Mary-Jane.

Zamilovaní (2011)

Nič sa nedeje, nič sa nedeje, postavy sa chovajú divne, zase sa nič nedeje a zrazu je koniec. Podivný film podivným spôsobom pri zemi a zároveň akoby niekde v oblakoch. Citovo príliš chladné na to, že to má byť romantika jak ďas.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Rozhodne miliónkrát lepšie ako prvý diel, ale z priemeru sa u mňa Kapitán nevie dostať. Prvá polovicu filmu ašpirovala na najlepšiu z posledných Marveloviek, dýchala nápadmi a zo Steva Rogersa urobila o niekoľko stupňov zaujímavejšiu postavu. Lenže potom príde prekonšpirované, prudko odhadnuteľné akčné klišé. Ani humor príliš neoslnil, ani soundtrack. Vo finále ide o film, ktorý neurazí, nenadchne, nezanechá dojem, ale slušne odsype. Najviac ma aj tak asi oslnila Scarlett. 60%