Jeho temné esence - Série 2 (2020) (série)

Natočené je to krásne, production desing hrá prvú ligu a obecne úroveň celého seriálu je stále veľmi vysoko. Scenár má čo ponúknuť celú stopáž, či už po stránke dobrodružstva, napätia alebo "food for thoughts", takže nie je priestor na nudu, na druhú stranu ma sledovanie prvej ani druhej série nijak zvlášť nestrhlo. Neviem, či je to tým, že som nečítala predlohu, alebo samotným seriálom, ale ako fanúšik fantasy žánru i kvalitnej televíznej tvorby by som u seba samej čakala nadšenie. A to skrátka nie a nie prísť. 65%

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Spoilery... Keď bola v prvom diele letecká naháňačka s cielom záchrany rukojemníka, hovorila som si nadšené "this is it, Marvel, this is it!". V jednotlivostiach ma to bavilo, story okolo nového Kapitána či starého černošského supervojaka boli zaujímavé a seriál vďaka nim preskúmal zase ďalšie motívy. Lenže ako celok to bolo taaak hrozne americké (shocker, ja viem) a moralistické. Vymakaný filmový vizuál a trikové efekty nezakryjú skutočnosť, že seriál je takmer (ale fakt len takmer) rutinnou záležitosťou. V podstate špionážný krimi príbeh, ktorý ale nebol ani tak inteligentný, ani tak nápaditý, aby v divákovi zanechal stopu.

Světlo a stíny (2021) (seriál)

Z trilógie o Aline som prečítala len dva diely, ktoré ma nijak zvlášť nebavili, takže čítanie tretieho som odložila na neurčito. Som však fanúšik Šiestich vrán (dvojdielnej knižnej série o partičke kriminálnikov z Ketterdamu, ktorá zahŕňa i Ninu s Matthiasom), takže kvitujem Heissererove rozhodnutie skombinovať obe knižné série dohromady. Napriek tomu, že scenáristi robia oproti predlohe dosť zmien, podarilo sa tu fanúšikom ukázať to podstatné z príbehov a motivácií väčšiny zúčastnených, a do toho zakomponovať aj niektoré fan-favourite scény z kníh, a pri tom všetkom ešte aj pekne predstaviť nový fantasy svet. Trikovo sa seriál hanbiť nemusí a kasting je tiež fajn, vsadiac prevažne na neopozerané tváre, z ktorých niektoré naozaj bavia. A Ben Barnes si kradne svoje scény pre seba. Zároveň si myslím, že výsledok je schopný fungovať i na divákov doposiaľ nezoznámených so svetom Leigh Bardugo, autorky predlohy, i keď zo začiatku musí byť náročné pochytať všetky schopnosti, lokácie a názvy. Seriál má vcelku rýchle tempo, ale vďaka za to - tvorcovia do necelých siedmych hodín stopáže narvali kopec vecí a tých osem epizód tak slušne odsýpa. Cielenie na mladších divákov je tu cítiť a chápem teda aj tých, ktorí by ocenili menej cukrový prístup, ale mne to nevadí, nakoľko aj knihy sú také. Jednoducho sa teším, že mi dal Netflix možnosť vidieť obľúbené knižné postavy a príbehy v seriálovej podobe, na ktorej si dal záležať. Grishaverse je zaujímavý svet a seriál má toho v ďalších seriách ešte veľa čo ukázať a Heiserrer si prvou sériou získal moju dôveru. Za mňa spokojno, Shadow and Bone som pár dní od premiéry videla už dvakrát a fičím si na vlne postseriálovej eufórie (a zároveň depresie, že druhá séria nie je hneď k dospozícii). A verím, že mnoho fanúšikov predlohy to má podobne. EDIT: Ukončenie seriálu po 2. sérii a zrušenie spinoffu o Vranách nesiem s ťažkým srdcom. Netflix, tu cítim krivdu, ktorá sa nezabúda.

Raya a drak (2021)

Nič prevratné sa tu nekoná, lebo už aj na ten prevratný vizuál sme si zvykli. Ľúbivý, farebný balzámik na dušu inšpirovaný východnými kultúrami. Animovaný veľkofilm. Ale obecne priemer.

WandaVision (2021) (seriál)

Toto si musím nechať prejsť hlavou. Na jednu stranu Marvelu tlieskam, ako dokáže ísť do rizika a pritom vyzerať, že má všetko pevne v rukách (také to, ako keď pozorujete vrcholového športovca, vďaka ktorému jeho šport vyzerá, že ho zvládne každý). Má to nápad, má to energiu, má to filmové CGI (obecne filmový vizuál) a napriek tomu, ako divný seriál je, vlastne skvele do MCU zapadá a dokáže ho ako obohatiť o niečo nové, tak organicky posunúť ďalej. Nehovoriac o tom, že celá hodnota produkcie je famózna a hlavne prvé epizódy sú úžasne spracované i zahrané. Na druhú stranu musím povedať, že ma seriál úplne k obrazovke neprikoval a som rozpačitá z postavy Agathy, pretože mi napriek skvelej Kathryn Hahn prišla v tomto univerze ako päsť na oko. Seriál mohol dlhšie držať diváka v nevedomosti ohľadom toho, čo sa deje (niežeby sa to nedalo odhadnúť už z trailerov, ale aj tak) a záverečná epizóda sklamala svojou rutínnosťou a deravým koncom (SPOILER: to Wanda fakt len tak odkráčala po tom, čo väznila a de facto mučila všetkých tých ľudí?). Obecne neviem, či ma seriál bavil sám o sebe, alebo či som viac-menej len nadšená z toho, že MCU opäť raz ukazuje niečo, do čoho by nikto iný nešiel, a svojím spôsobom to funguje. Projekt je mi sympatický, pretože som nezlomným zástancom originality a odvahy u tvorcov. Zároveň ale seriál nestráca nádych marvelovky. MCU je mašina, ktorej samotná existencia ma privádza do úžasu a hrozne oceňujem, že fanúšikov za posledných 13 rokov nikdy výrazne nesklamal. I preto mám asi pocit, že vďaka tomu, ako celý Disney+Marvel kolos funguje, človek mu kde čo rád odpustí. Na druhú stranu sa sama seba objektívne pýtam: je tu vôbec čo odpúšťať?

Ginny a Georgia (2021) (seriál)

Netflix skombinoval How to Get Away with Murder, 13 Reasons Why a Gilmore Girls (mladá matka s dcérou v tínedžerskom veku, a ešte sa tam motá aj dobrácky majiteľ miestneho pohostinstva, ktorý je do nej tajne zamilovaný...) a ono to funguje. Prvú polovicu som sa takmer konštantne usmievala, či už nad mladými láskami a priateľstvami, alebo nad rozkošným prízvukom Brianne Howey (ktorá je pre mňa seriálovým zjavením 2021). V druhej polovici už sa pritvrdilo ako na kriminálnej zápletke, tak na prezentovaní psychických problémov mladistvých. Je to taká agitka, za všetko a proti všetkému, ale zároveň je to stále vcelku feel-good záležitošt, ktorú je ľahké skonzumovať na jeden záťah. Raz za čas je takýto seriál fajn, i keď hlavne pre ženské publikum, a Netflix to vie. PS: Je fascinujúce, ako sa za posledných 10 rokov zmenila mládež a spôsob jej prezentácie v TV.

72 nebezpečných zvířat Latinské Ameriky (2017) (seriál)

Sympaticky inak postavený dokument. Tvorcovia volia zábavnejší, no zároveň seznácie chtivý prístup, čo môže milovníkov serióznych dokumentov odradiť, ale bežného diváka to zrejme bude baviť. Patrím k druhej skupine. Malo to spád i informačnú hodnotu, malo to svojich "hrdinov", vedcov a výskumníkov, ktorí sa objavovali pravidelne, a tvorcom sa podarilo predstaviť 72 zvierat a pritom nezačať nudiť. Len som sa pri sledovaní rozhodla, že v Latinskej Amerike ma nikdy nikto neuvidí :D Seriálu by extrémne pasovala týždenná periodicita, viem si predstaviť, že toto by bol skvelý pravidelný program na sobotné ráno.

Jako v bavlnce (2020)

Moderný, šik, charizmatický snímok, na ktorý sa dobre pozerá. Pike bola skvelou voľbou, film si kradne pre seba, tento typ chladných, vypočítavých, inteligentných sviní jej sedí. Výborná záplietka so skvelým twistom, čiernym humorom a príjemným tempom. Spokojnosť.

Královna prokletých (2002)

My most favourite guilty pleasure movie. Stuart Townsend je najlepším moderným upírskym kastingom a nie že nie.

Nadějná mladá žena (2020)

Zo začiatku zábavné a sympatické, ku koncu rozpačité a slabé. Proste priemer. Tie glóbové a oscarové nominácie sú úlet, ktorý je do určitej miery vizitkou roku 2020.