Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Intenzívne, vzrušujúce a silné. Menej rozprávkové, viac dramatické a ohromne temné. Ak toto u Warnerov chceli, vďaka Yatesovi to dostali. Je otázne, nakoľko by film natočil niekto iný lepšie, či možno nakoľko lepšie by bolo natočiť ho inak. Po emocionálnej rovine sa však Yatesovi podarilo film posunúť na úplne iný level, naznačujúc, že tu už nie sme v magickej rozprávke, ale krutej realite tohto sveta - ktorý vďaka mnohým novým prvkom pôsobí ešte komplexnejšie a prepracovanejšie. Druhou vecou, ktorú Yatesovi nemôže nikto uprieť, sú naprosto famózne bojové sekvencie. Záver na Ministerstve je prvým nahliadnutím na skutočnú vojnu čarodejníkov, pri čom Yates bojové sekvencie natočil bravúrne. Uhrančivo, nebezpečne, i vzrušujúco. Na druhú stranu tu stále zostáva tá stránka Harryho, pre ktorú sa jedná o jeden z najlepších filmov pre všetky generácie - i napriek rozmáhajúcej sa temnote z filmu stále citiť onu silu priateľstva, lásku a zábavu medzi charaktermi, Harryho fascináciu mágiou a silné príbehy všetkých postáv.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Áno, tu už sa ukázal hype a snaha zavďačiť sa. Ale Ohnivý pohár je stále magický príbeh s nemálo výbornými aspektami po naratívnej, remeselnej i pocitovej stránke. Vlastne nemôžem súhlasiť s tými, čo film označujú za najslabší v sérii. Chyby mal, i pár logických dier, ale sklamaná som z neho nebola. Daniel Radcliff sa ukazuje ako naozaj silný herec (záverečná sekvencia v jeho podaní vyvoláva zimomriavky), puberta hlavného tria je podávaná decentne, s humorom a nostalgiou, a sága o Harrym Potterovi potvrdzuje, prečo je skvelou ságou pre deti a dospievajúcich - jej posolstvá totiž nestrácajú na sile. Je treba vedieť sa rozhodnúť medzi tým, čo je správne, a tým, čo je ľahké.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Najlepší diel ságy o Harrym Potterovi. Cuarón tu predvádza svoj režisérsky talent do neskutočných smerov. Každý jeden záber je hutný a premyslený, strih je tu o niekoľko úrovní vyššie ako v prvých dvoch dieloch, Williamsova hudba je majstrovstvom a príbeh sa pyšní toľkými maličkosťami i famóznymi sekvenciami, že nie je o čom. Väzeň z Azkabanu bol, je a bude tým najlepším, čo sme mali možnosť z tohto sveta vidieť. Bezchybné.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Jeden z tých slabších príbehov Chlapca, ktorý prežil. Nie tak čarovné, ako jednička, nie tak dokonale natočené, ako trojka, ale dôstojné, plné nápadov a dobrého remesla a stále veľmi zábavné.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Magický film pre inú vekovú kategóriu, než sme si potom navykli u ostatných filmov. Efektná a krásne natočená rozprávka, s trikmi, ktoré na svoju dobu vyčnievali, a s postavami, do ktorých sa celý svet okamžite zamiloval. A so svetom, ktorý nikdy neumrie.

Bohové Egypta (2016)

Prečačkaná egyptská rozprávka rozprávaná presne v štýle egyptskej mytológie a mytológie tak nejak obecne - rýchlo, bez zastávok, bez vysvetliviek. Ten urobil toto, pretože to potreboval pre tamto, s cieľom dosiahnutia tamtoho. A tak stále dokola. Zabalené v zlate a so sympatickým hereckým ansámblom. A vlastne prečo nie.

Stranger Things (2016) (seriál)

Rok 2016 sa do televíznej histórie zapíše ako rok Stranger Things. Rok seriálu, ktorý sa objavil z čista jasna a očaril každého, s kým sa stretol. Seriál s tým správnym feelingom 80tok, s výborným hereckým obsadením (predstaviteľka Eleven si zaslúži ocenenie, pretože zo svojho charakteru nevypadla ani na sekundu), skvelým sountrackom a vizuálnym spracovaním a vlastne s výborným úplne všetkým. Dlho som otáľala s komentárom, pretože budem opakovať len to, čo už napísali a povedali iní. Áno, je to ako Spielbergom zrežírovaný seriál podľa Kingovej knihy, áno, je to akoby seriál natočili v 80. rokoch a doteraz spal niekde v archíve, áno, je to tak super mysteriózny príbeh, ako všetci tvrdia. Osem dielov, medzi ktorými sa nenájde slabší kus, dokáže diváka vtiahnuť do svojho sveta, upútať jeho pozornosť i fantáziu tak dokonale, ako sa to už dlho žiadnemu seriálu nepodarilo. Odporúčam kade chodím a zo všetkých strán sa mi vracia len: mala si pravdu, je to super. 100%

Zhasni a zemřeš (2016)

Zrejme som z filmu ostala tak moc po...aná hlavne preto, že samotný koncept považujem za jednu z najdesivejších predstáv. In my mid-twenties, a aj tak som musela spať so zapnutou lampičkou (a svetlom na chodbe). Akože fakt. Príbeh nie je príliš jednoduchý, no zároveň nie je ani trošku zložitý, na horor tak akurátny. Po krutom úvode, ktorý som ako jediný zo strašidelných scén videla, sa napätie pomaly stupňovalo v celku nervy drásajúciu záverečnú sekvenciu, v ktorej ma postava boyfrienda neustále príjemne prekvapovala svojím pudom sebazáchovy. Celkovo musím scenáristom uznať, že ich postavy boli väčšinou ploché, ale rozhodne sa nechovali hlúpo. Bello si svoje odohrala veľmi dobre, jej linka bola rovnako desivá ako scény s Dianou. Ostatní sú liga "béčkový horor", ale vôbec to nevadí, i preto, že Palmer je len trochu dokonale krásna. I keď som takmer celý film mala oči sklopené a rukou si robila nepriehľadný štít, film bol vystavaný na horor úctyhodne, technicky zvládnutý a hlavný atribút hororu - byť desivý - splnil na 120%.

Batman: Návrat Temného rytíře, část 2. (2013)

Jedna z naj animovaných komiksoviek, i keď výhradne v kombinácii s prvým dielom. Viem, že pri pozeraní oboch mi v hlave stále behalo, ako mi film plní moje fanúšikovské priania ešte pred tým, ako som si uvedomila, že nejaké mám.

Elvis & Nixon (2016)

Film sa v traileroch tváril vtipnejšie, než sa v skutočnosti ukázal. Najväčší problém s týmto snímkom vidím v tom, že Johnson akoby diváka stále nútila k zamysleniu, ale neposkytla mu dostatok materiálu k tomu, aby divák vedel, nad čím sa to má vlastne zamýšľať. S tým súhlasí i prapodivný výber Shannona do úlohy Elvisa, pretože jeho stvárnenie Kráľa nie je dostatočne zábavné ani dostatočne hĺbavé. Je vlastne dosť mätúce, pretože ako divák opäť neviem, čo ním chceli tvorcovia dosiahnuť. Elvis tu mal očividne niečo vyjadrovať, ale neprišla som na to, čo by to malo byť. Jeden z tých filmov, u ktorých sa neviem nakloniť na žiadnu stranu, hodnotenie je však nižšie. Film to nebol zlý a vlastne ma i vcelku bavil, nohy mu však podkopáva fakt, že sa snažil o presah bez toho, aby si vôbec ujasnil aký.