Mafiáni (1990)

Pristihávam sa u toho, že neviem verbálne hodnotiť Scorseseho filmy. Malo to tempo, malo to spád. Bavilo to, fascinovalo to. Liotta nečakane skvelý, Pesci je majstrom u tohto typu charakteru a De Niro má mafiánsky ksicht, to všetci vieme. Hudobne svieže, kamerovo hravé, réžiou presné. Viac zo seba nevysypem.

Westworld - Labyrint (2016) (série)

V priemere mi vyšlo hodnotenie 4/5, teda uňho i ostanem, i keď seriál ako celok pocitovo dávam na plný počet. Tú jednu hviezdu dole v hodnotení série si neodpustím, pretože ma seriál neuhranul tak moc, ako som si priala. Čím nechcem znižovať jeho kvality - premyslený scenár, inteligentné dialógy, skvelá réžia pohrávajúca si s divákom, zvraty, ktoré ste nečakali, ani keď ste ich čakali, výborné obsadenie, úžasný Djawadi a výborná kamera... Seriály, ktoré kladú nové, tajomné otázky, na ktoré však pomaly, chytro a uspokojujúco i odpovedajú? Takých seriálov toľko nie je. Well done, HBO, well done.

Westworld (2016) (seriál)

Zatiaľ si dovolím Westworld hodnotiť plným počtom, i keď u hodnotenia prvej série ostávam u 4 hviezd, na ktoré mi vyšiel priemer hodnotení epizó. Stojím si za názorom, že televízia potrebuje tieto inteligentné seriály, ktoré sa hrajú s divákom a na ploche 10 dielov pomaly, no iste sledujú vopred vytýčenú trasu. Ale opäť je tu nolanovský neduh. Podobne ako u mnohých J. Nolanových iných scenáristických kúskov, nie je to tak hrozne chytré, ako je to skôr prekombinované. Seriál sa utápa vo vlastnej ambicióznosti, čím však mierne zabíja pôžitok z číreho sledovania, nedávajúc divákovi príliš šancí všetko na prvýkrát pobrať. Tí, čo si však trúfnu na druhú projekciu, neoľutujú. I keď sa Westworld mohol občas zdať pomalý, na druhýkrát som si vychutnávala jeho krasojazdu plnú skvelých záberov a dialógov. Už prvý raz som Nolanovi verila, že vie, čo robí a záver prvej série aj ukázal, že vedel. Až po druhom zhliadnutí som si ale uvedomila, ako jasnú víziu tvorcovia sledovali, ako jasne bol celý príbeh vopred nalinkovaný. Malé skryté odkazy na veci budúce, úryvky dialógov, ktoré až neskôr nabrali zmysel, i výborná herecká práca Anthony Hopkinsa, ktorý majstrovsky každým pohľadom, pousmiatím, zamračením dával celú dobu najavo viac, než dokáže len scenár. Djawadiho hudba je bezmála dokonalá, klavírne tóny i orchestrálne skladby sú úžasné, atmosféru nielen dotvárajúc, ale úžasne fungujú na meta úrovni, okamžite divákovi hovoriac, na ktoré momenty v seriály scéna odkazuje. Atmosféra je abramsovsky mysteriózna, pútavá a návyková, avšak trošku jej to kazí tempo, ktoré zhruba v strede stratí pre rozťahanosť jednotlivých liniek drajv. O dve epizódy menej - dokonalosť. Charaktery sú však zaujímavé, premyslené do detialu a kráľovsky sú i zahrané. Hopkins vládne, Harris je výborný, Wood nemenej dobrá a medzi psotavami nechýba chémia. HBO si pripisuje ďalší kvalitný kúsok, nedivme sa všetci, len sa radujme.

Sing Street (2016)

Veľmi sympatický, nenásilný snímok plný živých charakterov, milého humoru a emócií, ktoré všetci poznáme. Okrem mierne prestreleného záveru sa jednalo o do poslednej minúty príjemný zážitok - hudobný i filmový. Osemdesiate roky, Dublin, írsky prízvuk, dospievanie, katolícka škola, neopätovaná láska, bratský vzťah, problémy v rodine a generačná revolta skrz hudbu. Keď to porovnám s americkými hudobnými slátaninami, Sing Street nemá konkurenciu.

Lovec: Zimní válka (2016)

Jedna z tých veľkých hollywoodskych produkcií, kedy stále čakám, až to bude stáť za to, a ono je to len sled premárnených, leč pozerateľných, príležitostí.

Happy Feet 2 (2011)

Neskutočne nesúrodý dej, zbytočná krutosť tvorcov, depresívne až za hrob. Neviem, či má toto byť nejaký nový výchovný štýl, pretože zábavu pre celú rodinu si predstavujem inak.

La La Land (2016)

City of stars, are you shining just for me? Magický, podmanivý a očarujúci snímok, bez váhania snímok roku. Závan hollywoodskej zlatej éry spojený s Chazellovým citom pre remeslo stvorili snímok, ktorý ma pohladil po duši spôsobom, akým môže pohľadiť filmového fanúšika po duši len skutočne výnimočný film. La La Land bol láska na prvý pohľad, už po druhom zhliadnutí mi bolo jasné, že toto je srdcovka a osobná top10. Film ma dojal, rozradostnil, vyvolal vo mne úsmev i slzy. Krásnym a citlivým scenárom, prepracovanými hudobnými číslami, dôvtipnou réžiou a láskou k filmu sršiacou z každého detailu. Stone a Gosling potvrdzujú, že sa radia k najtalentovanejším hercom svojej generácie; ich chémia na plátne je nezabudnuteľná. Film je snový, hravý a romantický, no zároveň má v sebe nádych skutočného života, ktorý nie je krutý, len tak krásne horkosladký. La La Land je zjavenie, absolútne áčkový film, ktorý v momentálnej filmovej produkcii nemá obdobu - ako jednoduchý a pri tom očarujúci a nadčasový film dokáže byť. Oscary, prosím.

Příchozí (2016)

Až do momentu onoho veľkého odhalenia som si vravela, ako nenápadne pôsobivý snímok Villeneuve opäť natočil. Po danom momente som sedela s otvorenou pusou, ako neprvoplánovo extrémne pôsobivý snímok to v skutočnosti je. Hollywood je stále schopný produkovať originálne filmy, ktoré diváka plne zabavia a zároveň i intelektuálne uspokoja. S dokonalou kinematografiou Bradforda Younga, ktorý takmer nepostrehnuteľne nahradil Rogera Deakinsa, a s hudbou čoraz výraznejšieho Jóhanna Jóhannssona. Amy Adams hrá civilne a sugestívne, zvládajúc preniesť na diváka každú emóciu, Jeremy Renner moc priestoru nemá, ale stále platí za schopného sympaťáka. Ústredná zápletka a myšlienka snímku je niečo, na čo už dlho čakám, a Arrival ma posadil do sedačky. Vizuálne je snímok presne tam, kde má byť, až na pár motívov, ktoré mohli dostať viac priestoru, sa jednalo o bezmála dokonalý film - pomalý, tichý a vo výsledku strhujúci. Villeneuve pre mňa začína byť režijným bohom, ktorého rukopis sa dá jasne čítať. Je precizný, čistý, pomalý a podmaňujúci. Som veľmi zvedavá, s čím tento Kanaďan príde v novom Blade Runnerovi. Jeden z remeselne i scenáristicky najlepších filmov roku, o tom žiadna.

Šéfkuchař na grilu (2014)

Chlapík, ktorý je svojou arogantnosťou neznesiteľný, svojou vášňou úprimný, a ktorý sa naozaj snaží, vám prirastie k srdcu pomerne rýchlo a zvyšok filmu, cieľeného výhradne naňho, je príjemnou, pozitívne ladenou jazdou. Plnou reálnych situácií, charakterov, no hlavne realných pocitov. Favreau presne vedel, čo od svojho charakteru chce, a to doň i dostal. Neodporúčam pozerať hladným. Chuť na sendvič po filme zaručená.

American Horror Story - Kapitola devátá (2016) (epizoda)

Začalo to sľubne, pokračovalo výborne, a končí to nudne a hlúpo. No nevadí, uvidíme, čo nové nám zdelí ešte posledný diel, každopádne séria ako celok je stále veľmi podarená.