Jak vycvičit draka 2 (2014)

Príbehovo o chlp horšie ako jednička, ani ten feeling už nebol tak silný. Ale stále krásna rozprávka plná majestátnych i rozkošných drakov, dobrosrdečných postáv, krásnej hudby a technickej dokonalosti. V záverečných náletoch som sa pristihla, ako si nervózne stískam prsty, takže môžem povedať, že DreamWorks opäť raz zabodoval.

22 Jump Street (2014)

Nemôžem povedať, že by sa mi to páčilo viac ako 21, tá ma totálne odrovnala, smiať som sa u nej prestala na malú chvíľu snáď len dvakrát. Napriek tomu sa 22 drží vo vodách nadpriemerných komédií a Tatum s Hillom potvrdili svoje miesto na prvých priečkach mladých komediálnych dvojíc Hollywoodu. K rovnakým vtipom, ktoré tu zákonite fungovali o máličko menej, sa pridali vtipy nové + pseudoromantický vzťah ústrednej dvojice scenáristi posunuli na nový level zábavnosti. Zatiaľ čo u jedničky ma bavila skôr prvá polovica, tu naopak druhá polovica z dobrej komédie urobila komédiu výbornú. Takže vo výsledku prudko pozerateľný film, ktorý mi síce nedal toľko záchvatov smiechu ako jednička, ale stále ma celú dobu bavil. 80%

Mystérium sexu (2013) (seriál)

U MoS neočakávajte žiadnu žhavú akciu ani kontroverzné spracovanie. Ide o realistický počin sledujúci jedno zvláštne obdodobie v modernej histórii, a ide mu to výborne. So skvele hrajúcou zostavou hercov, s kopou reálnych a stále zaujímavých charatkerov, s úžasnou retro atmosférou, s kvalitnou prácou kamery a réžie a hlavne so scenárom, ktorý diváka nenechá v pokoji čakať na ďalší diel, ide o seriál, ktorý vystupuje z rady. Je ľudský, je pomalý, je presvedčivý. Nebojí sa humoru ani vážnosti, vie zatlačiť na pílu a pri tom si drží pomalé tempo, ktorým celkom nenápadne vťahuje diváka. V skratke - ak toto nie je seriál, ktorý by si zaslúžil pozornosť, tak už neviem.

Penny Dreadful (2014) (seriál)

Eva Green si pre seba kradne celých osem dielov tohto atmosférického drahokamu. Výborné rozdelenie charakterov, hutná dávka tajomstiev, brilantné obsadenie, vynikajúca kamera, strih a správny hudobný podklad, to všetko z PD robí "must-see" každého seriálového či hororového fanúšika. Krvou sa nešetrí, viktoriánska doba ponúka priestor pre krásne kostýmy, scény, zaujímavé a tajomné postavy, ale taktiež pre fascinujúce rozhovory. Svojský štýl seriálu ma jednoducho uhranul a sériu som zhltla naraz. Nie úplná dokonalosť, nakoľko by sa našli i hluché miesta, ale v celku jedna z najlepších seriálových noviniek posledného roku, u ktorej sa však oplatilo s pozeraním počkať do konca série. 85%

Země bez zákona (2012)

Z hodnotení tohto filmu vyplýva, že je to vec vkusu. Či sa vás film dotkne a zapáči sa vám, nemusí mať vôbec nič s jeho kvalitami. Na Lawless by sa našli chyby a našlo by sa ich dosť. Ale pre mňa i s chybami ide o drsnú dobovú gangsterku s výborným obsadením (ako LaBeoufa nemusím, tak milujem Hardyho a Chastain), vyblednutým vizuálom, minimom príkras a podareným soundtrackom. Na každého platí niečo iné, pri čom na mňa Lawless rozhodne platí.

Na hraně zítřka (2014)

Vcelku podarené, ale našli sa maličkosti, ktoré ma vyrušovali. Každopádne do svojho žánru a témy v poslednej dobe najhodnotnejší prírastok, ktorý dával hlavu a pätu bez toho, aby sa snažil byť príliš zložitý. Nápadité, zábavné, dobre zahrané a akcia bezchybná. Ale tá všeobecná megaobľuba ma mierne udivuje. 80%

Hvězdy nám nepřály (2014)

Prečo by som mala filmu vyčítať, že zo mňa priam násilím rval slzy, keď to robil tak krásnym a citlivým spôsobom? Ústredná dvojica vyhráva cenu za najsymaptickejší teen pár posledných rokov, obaja herci sú neopozeraní, talentovaní a prirodzení. Príbeh musel byť smutný, ale rozhodne nemusel byť tak horkosladký, milý a hrejivý. Často núti k úsmevu, je plný skvelých myšlienok (John Green to s nimi jednoducho vie) a plakala celá sála. Pre mňa rozhodne krásny, romantický, nereálny a pri tom veľmi reálny zážitok.

Superbad (2007)

Dosť som sa nasmiala, ale dosť vecí ma v tom vytáčalo. Tak ako je skvelý McLovin, tak stupídne niektoré vtipy boli. Skrátiť o 20 minút (vynechajúc hlavne podaktoré sexistické vtipy Hillovej postavy) a ide o vysoký nadpriemer. Vzhľadom na negatívne stránky, ktoré vyvažovali tie naozaj úžasné vtipy, námety, paródie a skvelé obsadenie hlavnej trojky, ide o 4 hviezdy len s odratými ušami. Ale teenagerovská komédia je to extrémne vtipná, o to pokoj.

Funny Games USA (2007)

Hutnosť atmosféry daná dopredu vypočítanou réžiou s bezchybnou kamerou a minimom hudby dohromady tvorili tak skvelý thriller, že i scéna s diaľkovým ovládačom ma odradila iba minimálne. Brilantne natočené psycho, u ktorého som 100 minút bola napätá ako pri žiadnom inom filme. Hlava nechápala, čo oči sledovali.

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

Seth pre mňa nikdy nebol vyslovene vtipný, skôr má gagy, ktoré mu občas vyjdú. Pri Tedovi mu u mňa väčšina nevyšla, tu sa ale jedná o slušný priemer. Dochutené o nenáročnú romantiku, skvelé miniúlohy a cameá a hriešne krásnu Charlize (ktorá prekonáva už tak obľúbenú Amandu), takže vo výsledku ide o pohodový, príjemný film. Z kina som odchádzala spokojná, western a McFarlaneov ostrovtip k sebe idú až tak, že som vydržala i fekálny humor. Krásna krajina + hejter Albert = podarená komédia. 70%