Connorsova válka (2006)

Musím se přiznat, že jen pár hodin po projekci bych děj filmu převyprávěl horko těžko. Ničím výrazný kousek, který mě zaujal především píchnutím jehel do očí bez předchozího umrtvení. Pokud jste stejně jako já v této oblasti choulostiví, čekává vás nepříjemná chvilka.

Piraňi II: Létající zabijáci (1982) odpad!

Krásný příklad toho, že Cameron jednoduše neumí udělat za málo peněž hodně muziky jako třeba Coeni nebo Nolan na počátku své kariéry. Opravdu skvělí režiséři ve svých filmografiích nemají slabinu. Něco tak ubohého jsem neviděl od dvojky Kanibalů. Především dialogy byly k smíchu. Jako podprůměrné italské porno bych to ještě v klidu přežil, ale jako horor je to výsměch žánru.

Nelítostný souboj (1995)

Očekáváný útok na moji Top 10 se rozhodně nekonal. Tempo nebylo tak vražedné, jak tady mnozí tvrdí. Jason Bourne mi to jistě potvrdí. Technicky je to dokonalost sama, hvězda vedle hvězdy, ale šílená stopáž by měla nabídnout rozhodně víc než jeden rozhovor v restauraci. Na rozdíl od většiny jsem měl celou dobu jasno, komu fandím. De Niro tady byl až příliš tuctový, zatímco Al Pacino naprosto strhující. Bohužel český název slibuje trošku víc než může splnit.

Pidihajzlík (2006)

Jak ten čas letí. Technologii, kterou jsem obdivoval u Společenstva prstenu, si může dovolit i podprůměrná americká komedie. Celé to stojí na malém Calvinovi, který se pitvoří, šišlá a mlátí ostatní do rozkroku. Wayans a spol. nikdy nebudou útočit na Oscary, oni chtějí jen pobavit diváky a to se jim více méně daří i tady. Teď jde o to, jak vysokou míru fekalit jste schopni tolerovat.

Uvnitř tančím (2004)

Když jsem poprvé slyšel o tomto snímku, tak se mi hned vybavil Jirka Macháček a jeho perverzní song Tančím. Na první pohled nesourodá kombinace, ale Rory to tady rozjíždí v tak velkém stylu, že o zábavu není nouze. Snaha ústřední dvojice, žít jako ostatní, je úchvatná. Uvnitř tančím rozhodně nehraje jen na city, ale umí i pobavit. Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5. Co rozhodlo? Dr. Divnoláska na večírku. Nezapomenutelné.

Brazil (1985)

Slovo, které budete hledat, je haluz. Geniální záležitost, která sice ještě nedosahuje dokonalosti 12 opic, ale i tady je budoucnost vykreslená dost depresivně a navíc proložená několika zábavnými vložkami. Jízda po silnici, kterou rámují billboardy, je nezapomenutelná.

Rivalové pod rudým sluncem (1971)

Zajímavá variace na Hodný (Mifune), zlý (Delon) a ošklivý (Bronson), která sice nenabízí tak propracovaný příběh, ale přináší originální náplast v podobě samuraje na Divokém západě a také několik krásných žen, které určitě potěší nejedno mužské oko.

Rocky V (1990)

Rozhodně to není tak špatné, jak se povídá. Rocky se vrátil ke svým kořenům na ulici a já si ten závěrečný souboj náramně užíval. Nespravedlnost byla cítit na každém kroku. Hudba je bohužel ještě horší než v předchozím díle, ale dějová linie se zase vrátila do uvěřitelných mezí.

Rocky IV (1985)

Trošku mě zaráží kolik lidí tady tvrdí, že Rocky IV je nejlepší z celé série. Souboj USA a SSSR je jistě pikantní, ale to je tak vše. Dva zápasy, dva dialogy, obligátní tréninková pasáž a konec. Hudba, která byla u Rockyho vždy velkým plusem, je tady nahrazena discem, které se do tréninku absolutně nehodí a závěrečný proslov plný naivity tomu jen nasazuje korunu.

Po extázi, kterou ve mně vyvolal Mechanický pomeranč, jsem se zaměřil na další Kubrickovy filmy. Svým názvem mě velice upoutal Dr. Divnoláska, na kterého se tady pěla chvála nejen od Stanleyho fanoušků. Navíc se ukázalo, že podle IMDb je to jeho nejlepší film. Dlouho jsem se k němu nemohl dostat a moje očekávání tak byla větší a větší. Jak to vše dopadlo, je však jasné. Ani špetka zklamání. Brilantní válečná satira, která dokáže člověka i po letech skvěle pobavit. To, co předvádí Sellers a Scott, se prostě musí vidět.