Hybná síla (2015)

Film Momentum je scenáristicky zvládnutý, no celkový výsledok nie je rozhodne dobrý. Akcia strieda akciu a tento smrtiaci uragán sa zastaví až na konci filmu. Ak chcete prežívať napätie a uveriť v akčné scény tohto filmu, musíte odpustiť tvorcom naivitu a všadeprítomnú nevieryhodnosť mnohých scén. Napriek tomu tento film kategórie B zaujme, no po skončení si poviete, že stačilo raz.

Paralelní světy (2012)

Po druhom vzhliadnutí filmu Paralelné svety som sa utvrdil v tom, že scenáristovi nešlo len o fantasy príbeh, jeho snahou bola aj prezentácia sociálneho názoru, podľa ktorého jestvujú dva svety v našom jednom svete. A práve paradox opačne postaveného sveta všetko vysvetľuje. Sociálne nerovnosti sú akoby "na hlavu postavené" a prinášajú rad nedorozumení a nepochopení. Film so skvelým vizuálom, so scenárom zodpovedajúcim prezentovanej myšlienke, doplnený slušnými hereckými výkonmi hlavných postáv filmu. Kedykoľvek opakovane pozerateľné.

Projekt minulost (2015)

Fanúšikom sci-fi netreba zvlášť predstavovať film Osudový dotyk z r. 2004, ktorý príjemne prekvapil svojim poňatím presunu v čase. Project Almanac je jednoduchý príbeh niekoľkých tínedžerov, ktorým sa podarí cestovať v čase. Samotný príbeh je určite zaujímavý, natočený za minimálne náklady a s dobre načasovanou záverečnou pointou. Ak sa vyrovnáte s (ne)logikou cestovania v čase, čas strávený sledovaním tohto filmu nebudete ľutovať. Na druhej strane však neočakávajte bombastický film, ale iba príjemný akčný film s deťmi v hlavnej úlohe.

Dvojčata (2015) (seriál)

Hodnotiť komediálny seriál, napísaný pre TV, a to už po prvej časti, nie je práve najvhodnejšie. Andy Kraus po všetkých tých šialených seriáloch, ako sú Panelák, Divoké kone, Búrlivé víno a neviem ešte aké, ktoré sú plné násilia, abnormálnych vzťahov postáv a neskutočných scén, uviedol seriál s jednoduchými a jasnými vzťahmi u celkom obyčajných ľudí. Po odvysielaní 4. časti je možné konštatovať, že napriek tejto jednoduchosti sa seriál Dvojičky vyrovná podobnému seriálu, Horná Dolná. Snáď, a to len na okraj, úroveň a kvalitu seriálov Mafstory alebo Profesionáli však nedosahuje. Napriek tomu bude sledovanie na oko rozdielnych dvojčiat určite oddychom v sobotu alebo uprostred týždňa. Pán Sveťo Malachovský, ale aj ostatní účinkujúci, sú zárukou dobrej zábavy.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Tvorcovia tohto filmu boli veľmi odvážni a rozhodli sa natočiť "remake" filmu z r. 1979, vtedy v hl.úlohe s Mel Gibsonom. Ten by sa rozhodne dokázal aj v dnešnej dobe fyzicky vysporiadať s náročnými scénami, no tvorcovia zrejme nechceli, aby boli oba filmy porovnávané, práve kvôli postave Mel Gibsona. Tento príbeh je veľmi odlišný od príbehu z r. 1979 a na rozdiel od neho je plný akcie, ktorá je takmer nepretržitá. Všetky scény sú natočené precízne a vlastne im nie je čo vytknúť. Snáď len fakt, že príbeh je až príliš jednoduchý a v priebehu filmu si nedokážete vytvoriť vzťah k jednotlivým postavám. Rozhodne však patrí tento film k tým lepším apokalyptickým víziám.

San Andreas (2015)

Katastrofické filmy sa nezaobídu bez riešenia rodinných vzťahov, ktoré dominujú aj v tomto snímku. Určite je správne, ak sa vzťahy rodičov vďaka katastrofe napravia, najmä ak už stoja pred rozvodom. Tento film je o najväčšom zemetrasení v histórii ľudstva, no filmu dominujú vzťahy hlavných hrdinov a tie zatienili aj hrôzu zemetrasenia. Film obsahuje zaujímavo natočené scény zemetrasenia, kvôli ktorým sa oplatí film vidieť. Rozhodne je to dobrý film pre obyvateľov L.A. a San Franciska a okolia, pretože keď príde k takémuto zemetraseniu, takto z blízka, a v tak dobrom uhle, ho už neuvidia.

Cargo (2009)

Cargo je film, ktorého scenár je miestami nezrozumiteľný, herci, okrem hlavnej hrdinky, sú podpriemerní a za zmienku stojí snáď len vizuál, ktorý je zaujímavý a pozerateľný. Chvíľami som mal pocit, že snahou tvorcov bolo vytvoriť atmosféru podľa Tarkovského Solarisu alebo podľa Votrelca Ridleyho Scotta. Táto ich snaha nebola naplnená a nie celkom vydarený príbeh je zakončený spôsobom, ktorému rozumel snáď len scenárista. Tento film stačí vidieť len raz. Fanúšikom sci-fi by však tento film nemal uniknúť.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Skôr než som si pozrel pokračovanie Hunger Games, prečítal som si hodnotenia a nestačil som sa diviť ako fanúšikovia sci-fi zniesli tento film pod čiernu zem. Neveril som im, a ako verný fanúšik sci-fi & fantasy som si pustil tento film a čakal, čo sa bude diať. Nič. Už prvé scény naznačili, že čosi nie je v poriadku. Slaboduché konverzácie prerušovali prapodivné scény o natáčaní proklámacií alebo vystúpenia prezidentky kraja s primitívnymi preslovmi. Keďže herecké výkony, predovšetkým hlavnej hrdinky, boli viac ako podpriemerné, uvedomil som si, že Hollywood dokáže natočiť aj odvar sci-fi zo super kategórie A. Teraz budem s hrôzou čakať, aké podivnosti zakončia túto sériu vzájomnej nenávisti, lepšie povedané, nekonečnej naivnosti a tuposti.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Filmy, natočené v 3D, umožňujú prežiť celý príbeh a akčné scény intenzívnejšie a určite vplývajú na celkové hodnotenie filmu. Druhé pokračovanie Labyrintu prinieslo zauzlenie príbehu a neodhalilo skutočné zámery Z.L.S.N., organizácie, ktorá sa javí ako nepriateľská a zločinecká. Film je plný akcie a napätia a vďaka menej známym hercom, ktorí tu podávajú skvelé herecké výkony, odpustíte tvorcom aj scény, ktoré sú na prvý pohľad nepochopiteľné. Pokračovanie Labyrintu je skvelým trhákom, a kto nepozná knihu, bude určite očakávať záverečné finále s rozuzlením. Pre fanúšikov sci-fi povinná jazda.

Noc v muzeu (2006)

Samotný nápad, nechať oživiť exponáty v múzeu, je rozhodne vtipný a zaujímavý. V konečnom dôsledku však nemôže vzniknúť z takéhoto námetu fantasy film alebo akčná dráma. Preto sa musíme uspokojiť s komédiou pre deti, ktorá je však miestami vtipná a možno aj poučná. Škoda len, že naše deti nepoznajú všetky historické reálie USA. Noc v múzeu je film aj na opakované použitie, ak máte doma malé deti.