Titanic (1997)

Opakovanie neškodí, vidieť po mnohých rokoch tento film nebolo vôbec na škodu. Pozerať sa na utrpenie mnohých síce nie je romantické, no príbeh dvoch mladých ľudí v tomto filme bol viac ako romantický. Film natočený s maximalistickým prístupom autora a štábu je zaujímavou sondou do pocitov tých, ktorí katastrofu neprežili.

Věc: Počátek (2011)

Po mrazivom a skvelom The Thing z r. 1982 vznikol Prequel, ktorý sa pokúsil naznačiť, ako vznikli problémy amerických polárnych bádateľov. Scenár The Thing 2011 vznikol nezávisle od predlohy pôvodného filmu, no problémy s Vecou, tentoraz nórskych polárnikov, sú úplne rovnaké. Vizuál filmu nebol vôbec zlý, príbeh mal spád a keďže očakávať od monštra z vesmíru sa nedalo nič iné, vyvražďovačka polárnikov je v príbehu samozrejmosťou. Ku cti filmárov slúži fakt, že poslednou scénou ukončili príbeh tam, kde začínal pôvodný film z r. 1982. Mrazivo dobrý film na opakované použitie.

Útěk z MS-1 (2012)

Skvelý akčný sci-fi film s jasnou zápletkou. Napriek určitej predvídateľnosti konca príbehu je tento film a jeho 91 minút skvelou zábavou, opakovane pozerateľnou, najlepšie z BluRay disku.

Konečná (2013)

Film pre každého fanúšika Arnolda, takto je možné jednoducho charakterizovať tento snímok. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že tento scenár písal niekto, kto myslel od začiatku, že policajta pred dôchodkom bude hrať práve Arnold. Ak si odmyslíte logické chyby a prijmete, že hlavnou úlohou tvorcov je zabaviť filmového diváka, je tento film skvelý pre oddych a je pozerateľný i viackrát. Rozhodne si ho nesmiete však zameniť s akčným filmom alebo thrillerom. Ale to asi každý po skončení filmu pochopí.

Výchozí bod (2014)

Každý dobrý film je pohladením duše. Tento príbeh, jednoduchý ale priamočiary, so skvelými scénami a bez veľkých nákladov, zanechá v divákovi nezmazateľnú stopu, ktorá v ňom rezonuje ešte dlho po skončení filmu. Zaujímavý a citlivý príbeh, zakončený tým najlepším spôsobom, aký mohol autor zvoliť. Skvelé a jedinečné.

Pátá vlna (2016)

Hollywood chŕli postapokalyptické filmy jeden po druhom. V tomto príbehu nám ľudstvu už odzvonilo, pretože "tých druhých" nevieme rozoznať od ľudí, a tak nám hrozí vyhubenie. Škoda, filmy s mimozemšťanmi vedia byť zábavné, ale tento film, ktorý vsadil na malého a trochu staršieho diváka, mnoho akcie nepriniesol. Niekoľko digitálnych scén je síce pôsobivých, no sú krátke, odohrajú sa na začiatku filmu, a potom je to už len "prechádzka tmavým lesom". Pozitívom filmu je však dobrý herecký výkon dospievajúcej Chloe Grace Moretz, ktorá sa pre divákov do veku 10 rokov môže stať veľkým hrdinom. Filmu by možno prospelo, ak by ho natočil Quentin Tarantino.

400 Days (2015)

Zaujímavý film, ktorý dokázal udržať pozornosť až do samého konca. Rozhodne sa film nestane kasovým trhákom, no na jedno použitie je vhodný. Napriek mnohým "podivným" scénam, bez ktorých by sa príbeh nemohol ďalej posunúť, mal film dobrý spád a veľmi slušne spracovanú vizuálnu a najmä hudobnú stránku. Čas strávený pri tomto filme nepovažujem za stratený, druhýkrát si ho už však nepustím.

21 gramů (2003)

Je mnoho filmov, ktoré sa snažia byť originálne za každú cenu, nie vždy to však vo finále znamená originalitu. V tomto príbehu troch postáv a ich okolia v samom začiatku netušíte, čo autor mieni príbehom naznačiť, pretože scény z prítomnosti sa striedajú so scénami z budúcnosti i minulosti. Keď pochopíte, o čo tu vlastne ide, môžete si tento film vychutnať, predovšetkým skvelé herecké výkony jednotlivých postáv, ktoré stvárňuje špička Hollywoodu. Napriek rozpačitému úvodu a nepochopiteľne poprehadzovaným scénam, sa jedná o skvelú drámu, ktorá vo Vás zanechá v závere nielen zvláštny smútok, ale aj pocit, že v Hollywoode vznikajú dobré filmy, pre dospelých divákov.

Gattaca (1997)

V období, keď sa film dostal do kín, stvárnenie myšlienky nadradenosti geneticky dokonalých detí, s nadpriemernými výkonmi, na úkor ostatných, narodených prirodzenou cestou, sa táto myšlienka javila ako veľmi zaujímavá a neobyčajná. V dnešnej dobe sa genetika skloňuje vo všetkých oblastiach nášho života, počnúc potravinami a končiac klonovaním zvierat alebo i človeka, a tak pri hodnotení filmu si divák zákonite všíma jednotlivé detaily - výkony hercov, oblečenie, rekvizity, automobily. Takto prídete na to, že celý film sa nesie v duchu 60-tych rokov 20.storočia napriek tomu, že sa odohráva v budúcnosti. Príbehu to neuškodilo, no musíte sa zmieriť s tým, že film je bez akčných scén, postavený na myšlienke, náznakoch, alegóriách a predstavách. Toto zákonite nemusí byť na škodu filmu, no jediné, čo film v divákovi zanechá, je zvláštny, nedefinovateľný pocit. Ale asi o to išlo tvorcom filmu.

Continuum (2012) (seriál)

Niektoré seriály alebo filmy s obsahom cestovania v čase sú zaujímavé, iné zase dramatické a poučné, no všetky obsahujú sci-fi prvok, ktorý nie je zrealizovateľný. Zakrivenie času nie je v našom štvorrozmernom priestore možné, t.z., že vidieť minulosť alebo budúcnosť je pre nás nemožné, no to nebráni producentom produkovať filmy a seriály o posunoch v čase a nám konzumentom sci-fi tieto filmy pozerať. Zaujímavým filmom boli Návrat do budúcnosti (BTF) a Butterfly Effect (BE), ktoré sa snažili vložiť "logiku" do jednotlivých scén, či už s humorom (BTF)alebo s dramatickými prvkami (BE). Myslím, že i producent tohto seriálu Continuum čerpal z týchto zdrojov, pretože tento seriál sa snažil o "logiku" časových posunov a zmien podľa pravidla Motýlieho efektu, ktorý hovorí, že mávnutie krídel v jednej časti Zeme spôsobí katastrofu v inej časti Zeme. Seriál je zaujímavý, s primeranou akciou, vhodnou aj pre mladšieho diváka. Keďže herci hrajú prirodzene, bez afektov, je to seriál pre celú rodinu na nedeľné popoludnie. Aj samotné vyvrcholenie sa nesie v duchu pozitívneho a poučného rozuzlenia časovej zápletky a´la Disney Production. Tento seriál je opakovane pozerateľný, a napriek tomu, že poznám jeho záver, ktorý prišiel v 42. časti, rád sa k nemu vrátim.