• Krátkometrážní

The Space Movie (1979)

Nakoľko bolo pristátie na mesiaci reálne neriešim, to už nechám na konšpirátorov, The space movie je ale vydareným zhrnutím archívnych záberov celej udalosti, síce dosť zdĺhavým (78 minút je moc, ak ide skutočne IBA o archívne zábery, až na tých úvodných pár minút o vynáleze lietania). Čo mu ale dáva zmysel je krásna Oldfieldova hudba, vďaka ktorej je TSM skôr než dokument (k ničomu sa nevyjadruje, nič nerieši) vyložene pocitovka, ktorá keby trvala pol hodinu, bola by zaujímavejšia, pútavejšia a nemusel by som ju pozerať "iba jedným okom" ako kulisu. Ale priznám sa že pri tom závere mi zvlhli oči.

Coherence (2013)

Podarené a zábavne zamotané popasovanie sa s vysoko obmedzenými prostriedkami. Mimochodom o dosť viac sa mi lúbila trochu staršia (podobná) Another Earth.

Kung Fury (2015)

Neskutočne nadupaný epitaf 80. rokov. "I hacked away all of your bullet wounds"

Změna stavu (1980)

Nikdy by som nebol povedal, že tak skvelý námet môže byť natočený tak neskutočne nudne a plocho. Prečo mám pocit že prvých 80 minút je intro a všetky dobré scény boli vyplýtvané na poslednú dvadsaťminútovku? Myšlienkovo podobné 2001tke, avšak tá je o milión sveteľných rokov ďalej.

The Den (2013)

Väčšinu stopáže The Den kráča dávno vyšlapanými cestičkami, vykráda tu i tam, jeho hackerské hrátky niesú príliš uveriteľné a celkovo, priznávam že som mu príliš nedôveroval. No ako pribúdajú minúty naberá na obrátkach a v závere už len vyložene mrazí. Donohue-ova prvotina je po všetkých smeroch dotiahnutejším, vyspelejším a lepším dielom ako staršia Megan is missing a zastavila mi dych. Skôr 3,5* ale za tak silný zážitok, proč ne - možno je to mojou slabosťou pre tieto nízkorozpočtové autorské horúrky.

Trans (2013)

Trans síce nie je tak a hlboký ako predstiera a scenár pôsobí dojmom že bol na sto krát prepisovaný, inak ale tento Inception po Boylovsky oplýva tak strhujúcim audiovizuálnym poňatím že sa nedá nezdvihnúť všetky palce hore. Niekde medzi 3 a 4* no stále ide vo filmografii DB skôr o slabší kúsok.

Rubber (2010)

Trochu rozpačité 4 (ku koncu gumka trochu strácala dych) ale za tú záverečnú scénu s Hollywoodom nakoniec dám. Strašne originálna a zábavná "hříčka". Dupieux je frajer so špecifickým druhom humoru-nehumoru a začínam si ho obľubovať (I keď v neskorších Wrong cops bol jeho štýl ešte o niečo vyladenejší). A to som čakal 80tkové béčko...

Braindead - Živí mrtví (1992)

Snažil som sa docenit veľmi, mám rád uletený humor, rovnako ako mám rád lacné nechutnosti, ale tomuto som skrátka ani po druhom zhliadnutí (prvýkrát sám, druhýkrát s partiou kamarátov) nevedel prísť na chuť. Vyladená kompozícia záberov a niektoré vydarené over the top scény dávajú tušiť že Jackson vie čo robí, no inak som sa absolútne necítil naladený na jeho vlnu, skôr sa cítil trápne. Možno nabudúce :)

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

(Hodnotím po prvej sérii) Maďarom mi boli Misfiti odporúčení so slovami "Príbehovo je to síce hrozná blbosť ale aj tak je to úplne super". Myslím že lepšie sa to vystihnúť nedalo.

Divoké historky (2014)

Neskutočne originálny čiernohumorný gejzír plný nápadov. Medzi 4 a 5, v kinoatmosfére za 5. Obzvlášť "zrazená tehotná" ma dostala do kolien.