• Krátkometrážní

Ghoul (2015)

Blair witchu som dal 5* kvôli formálnej originalite, dráždivému minimalizmu ako i tomu že šlapala ako švajčiarske hodinky (REC tento nápad výrazne upgradeoval no to je zas iný príbeh). Ghoul sa skladá z miliónkrát videného a nemrazí vždy tak ako by chcel ale vrámci domácich krajov ide o VEĽMI podarený horôrik ktorý môže bezproblémovo konkurovať zahraničiu. A 3D som nevidel ale myslím že ani nechcem, k found footage sa proste nehodí.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Prvýkrát som film videl v 3D a nezobral ma - takéto tempo som proste na veľkom plátne ani nestíhal, takže som mal z filmu explozívny guláš - druhé zhliadnutie doma ma úplne roznieslo. Primitívny komixový scenár ako pôda pre tak nabúchaný audiovizuálny akčný orgazmus, že počas dvoch hodín človek proste nemá ani na sekundu čas vydýchnuť. Každý záber, každé vozidlo prepracované do steampunkovo piesočne-kostnatého štýlu, každý filter, každý detail je do posledného zrnka piesku dokonalý. Medzi blockbustermi nekompromisný a unikátny diamant a revolta proti pravítkovým hollywoodskym výbuchovkám.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Spielberg znovu ukazuje že je majster réžie, avšak Blízke stretnutia tretieho druhu na mňa až príliš pôsobia, že s neujasnenou cieľovkou (vážny námet kontra mentalita 10 ročného dieťaťa) až príliš balansujú na hrane Klasiky žánru a Gýču, pričom žiaľ musím poznamenať že pre mňa skôr do tej druhej skupiny. Akokoľvek kúzelný ten záver bol (čo určite bol), nad priemerné hodnotenie proste nemôžem ísť. Po 25 minútach filmu už sú mimozemšťania prenasledovaní políciou, pričom dodržiavajú cestné predpisy - takto sa tajomná atmosféra proste nerobí. Pre mňa podobné sklamanie ako dobyvatelia stratenej archy - Spielberg proste nie je mojou srdcovkou, možno keby mám 8 by bol.

Hot Girls Wanted (2015)

Dokument o porne ktorý sa hardcore záberom detinsky vyhýba (neobsahuje ani jeden). Nie že by mi až tak záležalo na videní bobra ale podobná téma by si vôbec zaslúžila aj sebakritickejší, serióznejší a drsnejší pohľad, nie taký feministicky uplakaný, nehovoriac o tom že teen hviezdičky často hovoria o "tej" alebo "tamtej" scéne, pričom scéna nám zrejme z dôvodu prístupnosti nikdy nie je ukázaná (spoliehali sa režisérky na to že bude človek googlovať?). Ale ináč dobre spracované, zaujímavé a zo scén o "facial abuse" mrazilo.

Flowers (2015)

Sem-tam sa nájde film, ktorý nám dokáže že aj s malým rozpočtom sa dá natočiť veľké divadlo. Flowers takýmto filmom NIE JE. A pritom s tým pôsobivým vizuálnym spracovaním a znepokojivými zvukovými ruchmi zamrzí, že je to po stránkach príbehu, gradácie a vôbec pointy taký prúser, že keby poprehadzujeme jednotlivé scénky, tak by si to divák ani nevšimol. A ten záver ktorý mal byť klúčom k celému filmu je asi najgýčovejšia filmová pointa vôbec. Až taký hardcore to nebol, skôr celkom nuda.

Apollo 18 (2011)

Super znepokojivý námet. A to je asi tak všetko. Neatmosferický a gýčový found footage kde napätie je budované lacnými lakačkami. Potenciál tu bol. A navyše mi to niečo pripomína.

Vlastní zbraň podmínkou (2012)

Veľmi pekná a ľudská indie dráma, ktorá ma zahrala u srdiečka napriek tomu že toto všetko už tu bolo viackrát.

Kůže, kterou nosím (2011)

Dráždivé, originálne, elegantné a sexy. Ale zaslúžilo by si to ešte o kúsok viac emócii a výraznejší záver.

Jurský svět (2015)

Priznám sa že množstvo klišé mi celkom vadilo (síce už som to zažil aj omnoho horšie a uznávam že šlo zrejme o vyšší autorský cieľ, no vypadávajúci signál v klúčových scénach a podobne tisíckrát omleté kixy proste nahnevajú). Inak ale ide o perfektne vygradovaný blockbuster ktorý ani sekundu nenudí a odkazujúc na starý JP, bystro, inteligentne a zábavne rozohráva podobne velkolepú akčnú jazdu akou bola minuloročná Godzilla. A záverečný fight bol potom už vyslovene JEBA.

The Space Movie (1979)

Nakoľko bolo pristátie na mesiaci reálne neriešim, to už nechám na konšpirátorov, The space movie je ale vydareným zhrnutím archívnych záberov celej udalosti, síce dosť zdĺhavým (78 minút je moc, ak ide skutočne IBA o archívne zábery, až na tých úvodných pár minút o vynáleze lietania). Čo mu ale dáva zmysel je krásna Oldfieldova hudba, vďaka ktorej je TSM skôr než dokument (k ničomu sa nevyjadruje, nič nerieši) vyložene pocitovka, ktorá keby trvala pol hodinu, bola by zaujímavejšia, pútavejšia a nemusel by som ju pozerať "iba jedným okom" ako kulisu. Ale priznám sa že pri tom závere mi zvlhli oči.