• Krátkometrážní

Predátor: Evoluce (2018)

Unpopular opinion: Sralo ma to menej ako Antalovi Predators. Toto sa aspoň nebralo tak veľmi vážne - zvažoval som tretiu hviezdu.

Sirotek: První oběť (2022)

Spoilery. Oceňujem zvrat v polovici filmu - potešilo ma, že sa nemusím pozerať 100 minút na recykláciu pôvodného námetu z 2009. Tento posúva postavu Esther (S čudesne staro-mladou Fuhrman) do ďalšej roviny, nachádza jej rovnocenného súpera. Negatívom potom bude, že dvojica antagonistov nie je žiadnym spôsobom psychologicky uveriteľná, vďaka čomu sa celá zápletka stáva absolútne nepravdepodobným konštruktom. Podobnými sa vyznačuje napríklad aj Haneke, akurát u neho je to dômyselná autorská výpoveď, nie žánrový výplach. Koniec koncov je to v podstate blbosť, korunovaná prazvláštnym (a nefunkčným) nápadom, točiť pokračovanie filmu s o 13 rokov staršou, dnes už očividne dospelou herečkou, ako prequel. Stiles, Sutherland aj Fuhrman sa pritom snažia ako vládzu - škoda že je to nezmysel v prvom rade na papieri. Ako jednohubka však ok, neurazilo ma to. 2,5*

Predátor: Kořist (2022)

Spolu s Predatorom 2 pravdepodobne najdôstojnejšie pokračovanie klasiky. Stále je to iba ľahká zábava, na ktorú by som pravdepodobne nešiel do kina, no ako video on demand scifičko na jedno pozretie je to tak dobre natočené, výrazovo čisté a pohlcujúce, že priam nemám čo vytknúť. Trachtenberg je majster šróbovania čudesne nesúvisiacich príbehov na známe frenčajzy. 3,5*

Predátoři (2010)

Schématické, papundeklové, vážne sa berúce béčko, plné rádoby drsňáckych kecov a rádoby šokujúcich plot twistov, ktoré by sa dalo tolerovať niekedy v 80s, no dnes už nie - a najmä nie s 40miliónovým budgetom. Nie len, že sa to nedá porovnávať s originálom, ale ešte aj tí AVP mi spravili väčšiu radosť (ale zas, sledoval som ich ako dvanásťročný a vtedy bol tento crossover mojím splneným snom, takže tu mi už nepochybne chýba objektivita).

Všechno, všude, najednou (2022)

Čo sa mi páčilo: Prvá hodina, spoznávanie milých a komplexných postáv a pravidiel fungovania fikčného sveta. Čo sa mi nepáčilo: Prekombinovaná druhá polovica a najmä (!) nadmerne detinský (a tak veľmi "americký") humor - miestami mi bolo naozaj veľmi trápne. Daniels sa aj tentokrát (po swiss army man) ukazujú ako tvorcovia plní kreativity a originálnych nápadov, schopní viesť divácku pozornosť - no nemajú cit pre mieru. Je to po všetkých smeroch strašne príliš.

Elvis (2022)

Zhodou okolností zhliadnuté na 45. výročie Elvisovho úmrtia. Stále je to na môj vkus trochu príliš hollywood (rozumej bezpečné, na istotu hrajúce), no i tak o vesmír ďalej ako bezobsažné Bohemian Rhapsody. Súboj detsky priezračnej vášne a dušu rozkladajúcej komercie je večný motív. Je to parádna práca režijne, herecky aj strihom (ten je tu asi najvýraznejší). Po dlhšej dobe ma skutočne pohltil príbeh. Urobilo mi to radosť.

Barva kouzel (2008) (TV film)

Formálne na tom nie je takmer nič zlé - kostýmy sú parádne a CGI obstojné. Dramaturgicky je to však natoľko rozťahané a nefunkčné, až to pôsobí ako absolútne zbytočná adaptácia - sucho prekladajúca scény z knihy do vizuálneho jazyka. Bez skutočnej motivácie, bez skutočných konfliktov, bez "drajvu" ktorý by diváka pripútal k príbehu. Dejú sa tam veci, pretože boli v knihách, ale ani jedna nie je skutočne zapamätateľná. Herci (najmä David Jason) prehrávajú, sú bezradní, bezducho recitujú scenár (ktorý bol vtipný možno tak niekde na papieri) a netušia prečo. Pôsobia - rovnako ako divák - že už to chcú mať za sebou. S tou premrštenou stopážou (190 minút!) je to skutočne na hranici pozerateľnosti - s polovičnou minutážou by to možno bolo o hviezdičku vyššie - a na vystrihnutie je tam toho nepochybne veľa, mal som pocit, že každý záber trvá o tri sekundy dlhšie ako by mal.

The Beast Within: The Making of 'Alien' (2003)

Ak môžu knihy byť hrubé, môže si aj takýto informáciami absolútne nabitý dokument dovoliť trvať tri hodiny. A že to nie je príliš autorské a sú to najmä hovoriace hlavy, to tu predsa vôbec nevadí - nevystrihol by som ani minútu. Alien je výnimočný film v mnohých ohľadoch - či už tým, že vznikol akosi alchymicky z trosiek neuskutočnenej Jodorowskeho Duny, alebo tým že ho stvorili (nie len, no najmä) tri výnimočné talenty - Dan O'Bannon, HR Giger a Ridley Scott - a pre každého z nich to bola srdcová záležitosť.

Ta dívka z fotky (2022)

Že sa ja idiot nechám vždy namotať na odporúčania priateľov/rodiny a zaujímavé námety, keď viem, že od netflix true crime dokumentov nemôžem čakať nikdy nič viac, než bulvár, ktorý mi dá menej, než 5 minút na wikipédii.

Moucha v kufru (2020)

Po Jelenici je Dupieux znova v "oddychovom" režime. Pohodová, trochu streštená buddy komédia s jednoduchým naratívom, zopár postavami, krátkou stopážou a jedným surreálnym twistom. Je to fajn, no vieme, že Dupieux je schopný aj viac "šliapnuť na plyn".