• Krátkometrážní

Seveřan (2022)

Eggers to tradične vie s atmosférou, parádnym vizuálom i zvukom, no tentokrát (pre mňa po prvý krát) netrafil úplne do čierneho. Chce tu skĺbiť autorský artový film s komerčným blockbusterom, akoby nevedel, že komercia je ako mor, ktorý pokazí čokoľvek hodnotné, čoho sa dotkne. Výnimky (filmy ktoré fungujú na oboch brehoch) existujú, musia však byť dostatočne subverzívne, podvratné. To táto adaptácia Hamleta (či skôr staršieho škandinávskeho mýtu, z ktorého čerpal aj Shakespeare) nie je, berie sa tak veľmi vážne, až je miestami naozaj gýčová. A ešte jedna vec mi vadila - ak chcel byť príbeh akokoľvek fyzicky hmatateľný, nebyť plastovo umelý, nemal byť podľa mňa natočený v angličtine. Obsahovo celkom ok, najmä cením plot twist s Nicole/Gudrún, ktorý dovtedy pomerne plochému príbehu dodal značnú morálnu ambivalenciu, ktorú sme v hollywoodskom filme nevideli, ani nepamätám, a ktorá v nej chýba ako soľ. 3,5* a zaokrúhľujem hore fakt len s prižmúrenými očami, lebo do Eggersa stále vkladám nádej. Nabudúce by určite mohol skúsiť niečo menšie.

Rozvázané jazyky (1989)

Avantgardný, silne poetický náhľad do súkromia čierneho homosexuála v 80tych rokoch, kreatívne narábajúci so zvukom, rytmom. Pocitovo značne melancholické, intímne a kultúrno-sociálne veľmi konkrétne lokálne zasadené. Dobré, kvalitné, úprimné, akurát trochu príliš insiderské. Chápem, že to tu formou nie každého zaujalo, poézia nie je ani mojou šálkou kávy. Na podobnú tému odporúčam (imho absolútne dokonalý) Paris is burning. Black men loving black men is the revolutionary act.

Valčík s Bašírem (2008)

Solídna práca. Výpoveďou, aj peknou animáciou. Jediný, kto ma tu však dostal aj emočne, bol Max Richter jemne inšpirovaný Glassom.

Nekromantik 2 (1991)

Aj tentokrát Buttgereit trafil do čierneho, či skôr mŕtvolne sčernalého.

Láska pod kapotou (2021)

Odhaliť fakt, že je Jaroslav **** až v závere filmu, bol kontroverzný, no skvelý ťah. Remo nezatajuje dôležitú informáciu o protagonistovi, no neodhaluje ju priskoro, aby ten nestratil divákove sympatie. Dobrý a milý film so skvelou postavou babičky.

Nezanechat stopy (2021)

Filmárska extraliga, vo forme niet čo vytknúť. Predkladám ale inú otázku, kvôli ktorej mi Matuszynskeho druhý film nepríde ako rovnaká rana do čierneho, akou pre mňa bola Posledná rodina (za mňa jeden z najsilnejších európskych filmov poslednej dekády). Nie je kopanie do zločinov komunistického režimu v roku 2022 príliš ľahkým terčom? Má nám takýto film dnes čo povedať? Neabsentuje tu presah do súčasnosti? Nie je to hra na istotu?

Szczurołap (1986)

Mám rád zvieratá (vrátane potkanov) a sledovať ich utrpenie mi nie je príjemné - najmä krutá úvodná scéna s mnoho hodín trpiacim jedincom. Inak ide samozrejme o prvotriedny dobový dokument so silným politicky-metaforickým podtónom.

Meine Wehrmacht (2009)

Parádna práca. Vrstevnatý dokument o nedostatočnej vysporiadanosti Slovákov s nacistickým odkazom v histórii a ich fetišizácii vojny. Berák zjavne predbehol svoju dobu, keďže jeho film nepochopila ani profesorská rada (ktorá mu odmietla za film dať magisterský titul, pretože málo zdôrazňoval vojnové zločiny nacizmu), ani mnoho divákov (na čsfd napríklad "valachmar" ktorý nedokázal prečítať humorne-ironizujúci podtón filmu, či akýsi nácek pod prezývkou "Johnny.ARN". Silné 4* a chcem viac filmov od Beráka.

Zhoubné zlo (2021)

(Môže obsahovať menšie spoilery.) 3,5 hviezdice. Jeden z tých uletenejších filmov tohto roku (čo je vždy super). Že to príde práve od komerčáka Wana som nečakal. Jeho záverečný twist sa dá pomerne jednoducho vytušiť (Odkiaľ vietor fúka bolo jasné už niekde v prvej štvrtine filmu, najmä vďaka coveru od kapely Safari Riot.), konkrétne detaily sa zas dali domyslieť niekde v druhej tretine (Keď sa začne divák zamýšľať nad vzhľadom záporáka a spôsobe akým sa pohybuje). V závere už teda nemôže byť divák veľmi prekvapený, dávkovanie informácii, ktoré by mali ostať utajené, tu trochu škrípe. Prekvapivo to však nemení až tak veľa na nadšení z vzrušujúceho spracovania tejto béčkovej zápletky, upomínajúcej okrem iného na knihu The dark half/Tretie Oko od Stephena Kinga (ktorá ma desila v detstve), atmosférou zas na talianske giallo. Wan si tu pravdepodobne v prvom rade urobil radosť a urobil ju aj nám. Že to je v podstate strašná blbosť, vlastne vo výsledku až tak nevadí.