Zelená zóna (2010)

To, co celý svět věděl hned po vyhlášení války v Iráku, dojde americkým vojákům trochu pozdě. Spolupráce Greengrasse a Damona v Zelené zóně nevyšla a to jen kvůli velice hloupému scénáři. Jinak všechny atributy, které mám tak rád na 2 posledních Bournech jsou tu ještě o trošku posunuty k dokonalosti.

Ženy v pokušení (2010)

Vtipnější než Muži v naději a i ty dialogy až tak neskřípou, ale zase ten konec, tohle prostě nelze neignorovat. To všechno musí skončit ve stylu Ordinace v růžovce, kde se všichni s každým vyspou a pak je vše v pořádku. Takhle to prostě v opravdovém životě nechodí.

Živí mrtví (2010) (seriál)

U takovýchto seriálů mě štve, že si nedokážu zakázat na ně dívat. Na druhou stranu jsem rád, že to mělo jen 6 dílů. Naprostá nuda, kde se za celých 6 dílů nic nestalo.

127 hodin (2010)

Danny Boyle si u mě zase polepšil. Hodnocení jeho filmů se u mně střídá jak po sinusoidě. Milionář mi přišel klišovitý a prvoplánovitý, ale 127 hodin vyzněl jako úchvatné cvičení velice nadaného režiséra. Mnoho vychytávek vzhledem k příběhu, který by normální režisér natlačil do krátkometrážní délky.

Andělé a démoni (2009)

Prvních 100 minut je jen kopie Šifry, pořád se někam chodí a luští se záhady tak nudným způsobem, až to není hezký. Jenže poté se rozjede velice solidní drama, které nám předhodí i lehce emocionální finále s vrtulníkem (tady se někdo koukal na Heaven, co?) a zvláště pak i trochu toho napětí (přiznávám se, že jsem to rozuzlení nečekal). 70%

Antikrist (2009)

Ano, epilog je přímo dokonalý, bohužel se to ve zbytku už neopakuje. Lars von Trier měl jasnou představu o svém filmu, která se mu ale nepodařila naplno ukázat a proto si toho musí divák až příliš domýšlet a očekávat, že to takhle Trier myslel.

Avatar (2009)

James Cameron je prostě Pan režisér. Jen asi on dokáže diváka tak v nést do děje a to i bez těch všech ohromujícíh triků. A to platí mnohonásobně, když si uvědomíme, že Avatar by asi za nejlepší příběh Oscara nedostal a ani Sam Worthington a ostatní by toho plešouna za nejlepší herecké výkony taky nedostali. A právě v tuhle chvíli přichází na scénu ta pověstná triková část. Tam, kde mě Transformers 1 posadili do křesla, tak na to Avatara navazuje a zatlačuje mě hlouběji a hlouběji. Celá Pandora a ten svět je dechberoucí. Jenže přesně takhle jsem se cítil před lety u Jurského parku. A tak se nabízí otázka: Bude to stejně ohromující za pár let, kdy i to přihlouplé béčko budeme mít stejnou úroveň triků? Skřižte všechny prsty, protože se na příběh nemůžeme spolehnout.

Bílá stuha (2009)

Tak musím říct, že tenhle film mě minul takovým mílovým obloukem. V čem, že jsou ty jeho kvality?

Box (2009)

Richard Kelly se vrátil na americké předměstí a rozhodně mu to prospělo. Už nehoní všeobejímací svět s nulovou výpovědní hodnotou, ale vrací se krásně na začátek a vybudovává nádhernou hutnou atmosféru v čele s Frankem Langellou. Cameron Diaz a James Marsden se na začátku trošku hledají, ale postupem času jim uvěříte vše, co řeknou. Je pravda, že to s tou záhadností R.Kelly občas přežene (myslím hlavně scénu z knihovny), celé rozuzlení není tak dotažené dokonce jak by to potřebovalo a hudba je občas mimo. Ale i tak nakonci si budete říkat, že originálních režisérů tu moc není a tak buďme za ně rádi v době samých remaků a klipovitých režisérů. 70%

Bruno (2009)

Bruno to měl ve všech ohledech obtížnější než Borat. Oproti Boratovi lidi byli připraveni na extravagantního "reportéra", takže většina vtipů, kde vystupovali lidi z ulice vycházejí naprázdno, proto si musí Bruno pomáhat hranými scénami (a těch je tam dost a dost). Jenže ani ty nefungují, protože lidi jsou už zvyklí na otevřenou homosexualitu, už to prostě není nic kontroverzního. Proto většina vtipů je jen přisprostlých, za které by se nestyděla jakákoliv jiná podprůměrná teenagerovská komedie. Tak Bruno nemůže překonat mnohovýznamnost a opravdu brilantnost vtipů Borata. Ze všech tří alter ego Sachy je tato postava nejslabší.