Modlitby za Bobbyho (2009) (TV film)

“Before you echo 'Amen' in your home or place of worship, think and remember...a child is listening.” “If no one had ever challenged religious authority, there’d be no democracy, no public schools, women’s rights, improvements to science and medicine, evolution of slavery and no laws against child abuse or spousal abuse. I was afraid to challenge my religious beliefs because that was the basis of creation—mine anyway. I was afraid to question the Bible or anything in it, and when I did, that’s when I became involved with PFLAG and realized that my son was a perfectly normal human being and there was nothing for God to heal because Bobby was perfect just the way he was.” “ I realize how depraved it was to instill false guilt in an innocent child's conscience, causing a distorted image of life, God, & self, leaving little if any feeling of personal worth. To all the Bobbys and Janes out there, I say these words to you as I would my own precious children. Please don't give up hope on life, or yourselves. You're very special to me, and I'm working very hard to make this life a better and safer place for you to live in. Promise me you'll keep trying. Bobby gave up on love, I hope you won't. You're always in my thoughts.” ― Mary Griffith l It's time for a Brand New Testament.

Rabínův kocour (2011)

“I believe God loves those moments when we do without him.” Joann Sfar O bozích a lidech… a kočkách a bozích. Malý princ pro šílené kočičí dámy. Rád bych o tom filmu něco napsal… ale… ve zkratce… slovy rabína: Judaismus je bezva. Islám je bezva. Arabština, francouzština, hebrejština, jidiš… Cesta ruského Žida přes Alžír do Etiopie za černými Židy. Samozřejmě, že mnozí namítnou, že je to jen kocouří propaganda a kocour by se měl utopit. Nebo že kocour nemluví. Možná, že neposloucháme. A Afrika je velmi barevný kontinent. 100 shades ogf black. Vlastně je to jako "dětské" komiksové vydání Dingir. PS: Kentaurovi neuniklo, že vytahovačný belgický novinář Tintin měl jako jediný polonahý i bradavky. Náhoda? Ďábelské znamení?

Zbrusu Nový zákon (2015)

"Bůh existuje. Žije v Bruselu. A je to parchant. Zatímco jeho syna zná skoro každý, jeho dceru nikdo. Já jsem jeho dcera…" Život je jako kluziště. Spousta lidí někdy upadne. Lascia ch'o pianga mia crude sorte… Film, který vyhmátne prostatu vaší duše. Když se Willy dozvěděl, že mu zbývá 54 dní života, rozhodl se, že se stane holkou. Restart. Yes? GYNESIS. Protože nový rok je doslova za pár dní, bral jsem to už za hotové, že mě nic extra neoslovilo. Teď je jasné, že tohle bude můj nejoblíbenější film za letošní rok, protože plave na povrchu jako mastné oko na polévce. Amélie z Bruselu má mámu. A ta je boží.

Pořád jsem to já (2014)

"Její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je děsivé, dojemné i inspirující." Alice má svůj zazen. Nedobrovolně prochází zenovou meditací. Postupně ztrácí vše… až ztratí i ztrácení samo. Ztratí i ponětí, že ztrácí. Tak může dojít satori, osvícení. Když jsme na kartičky psali, kdo jsme, a pak je postupně odhazovali, je to působivé, ale Alice tím prochází v životě. Ona skutečně zjistí, co zůstává, když všechny své ostatní vrstvy a části osobnosti ztratí. Co je pod tím vším. Alzheimer ji oloupe na kost, ale kosti zůstanou a ona má silné kosti. Ztratí znalosti, ztratí vzpomínky, ale zůstane důvtip a pocity. Nepamatuje si, proč se s dcerou pohádala, ale pamatuje si, že se s ní pohádala. Nepamatuje si, že je to její dcera… ale stále dokáže poznat a prožít lásku.

Interstellar (2014)

The Gravity of Love. Tak jako soundtrack je to dobý :o) Jinak je tam na mě ve vesmíru moc lidí, mužů a žen. Si vystačím jen se Sandrou Bullock, nebo Jodie Foster :) Alena Prokopová: „Přestože se nejčastěji věnuje sci-fi, zájem o individuální vnímání časoprostoru přibližuje jeho díla psychologickému žánru. Ze všech členů posádky divákovi nepřiroste k srdci ani tak Cooper či vědkyně Brandová v podání rozkošné Anne Hathawayové, jako spíš sarkastický, nehumanoidní robot TARS.“ Teď ještě, aby Anne Hathaway na poslední planetě pěstovala růže… A je tu moderní zpracování Malého prince :) Ztroskotání pilota v úvodu, vyprávění o putování po hvězdách…

Zloba - Královna černé magie (2014)

Magnificent. "MALEFICENT tells a new kind of story about how we live now, not once upon another time." (Manohla Dargis, New York Times) Většinou je upoutávka to jediné, co z filmů stojí za to vidět. Poutavé plakáty mě také nechávaly skeptickým. Málokdy se mi stane, že film podcením. 40% si zaslouží už jen proto, že je evidentně možné tvořit filmy s hlavními ženskými hrdinkami. Jak je to možné? A jak je možné, že jiní s nimi filmy netočí?! Jestliže zlá královna Charlize Theron (Sněhurka a lovec) není černobíle zlá a je možné se do ní vcítit, pak Zloba Angeliny Jolie je plnokrevná postava. (And those fucking wings… 10% Já mám pro křídla slabost… :o) To bylo jasné od první chvíle filmu, ale stejně jsem stereotypně očekával pohádku o Šípkové Růžence. Jenže tahle pohádka je opravdová, a dobro a zlo se v ní nepíše s velkými písmeny! Což neplatí ani o mnohých filmech z "reality". Je skutečnější než skutečnost a případné poučení dává smysl. Ten příběh může být o nás, jestli nás napadne, jak bychom v životě dopadli my, kdyby nám přistřihli křídla. A obrazně řečeno se nám to více či méně děje, nebo nám to hrozí. Ani naše těla nejsou ochráněna a někteří musíme čelit i skutečné fyzické modifikaci, abychom splnili normu… To dává dalších 40% A nakonec finále a mě to začínalo docházet teprve teď, že to není "pohádka", kde Dobro zvítězí nad Zlem v papundeklových kulisách. Stereotypně jsem čekal polibek z pravé lásky… Napětím jsem nedýchal, jestli se to opravdu stane… A přišel polibek z pravé pravé lásky… A to už bylo celkem za 100% Pravá láska, opravdové postavy, opravdové vztahy, opravdové rodiny… Je zvláštní, že zatímco ve skutečnosti jsou tyto skutečnosti úspěšně přehlíženy, v pohádce je možné říct, že císař je nahý. Samozřejmě nechybí princezna a princ… a žili (šťastně) až do smrti… ale "tradiční rodina" z příběhu nečouhá jako sláma z bot. Zloba i král pochybují, že pravá láska skutečně existuje, protože ta není tím, co se píše v pohádkách. Nenechte se ani zmást digitální úchvatnou podívanou. Kašlete klidně na 3D a raději otevřete oči. A tak mě napadá, je pohádkou tento příběh, nebo pozměněná Ústava Slovenské republiky?! Rodiče a politici nám vyprávějí pohádky… PS: Mou soukromou zábavou bylo to, že jsem ve filmu viděl spousty odkazů na Avatara :D

Valentine Road (2013)

Dressed to be killed - Spousta lidí má obavy o Brandona, místo toho, aby měli obavy z něj. Je to tím, že Brandon zapadá do systému, ze kterého bychom měli mít obavy. Učitelka se rozplývá nad tím, jaké má Brandon výtvarné nadání, když do svého sešitu pečlivě vykresluje hákové kříže a značky SS, jaký má zájem o historii, když je tak posedlý Hitlerem a nacismem. Pro danou učitelku byly hajlující děti něčím přirozeným a nevinným. Obhájkyně Brandona si na vnitřní stranu zápěstí nechala vytetovat "Zachraňme Brandona". To porotkyně a porotci z prvního soudního procesu v televizi hrdě ukazují své náramky na rukou se stejným heslem. Forenzní psycholog fatálně prohodí role oběti a agresora. Podle něj to byl Larry, kdo se dopouštěl extrémní sexuální šikany na Brandonovi. Brandon tento problém vlastně jen chtěl řešit. Dokonce Brandona líčí, jaký vnitřní boj musel svádět, když šel do školy se zbraní a rozmýšlel se, zda to má udělat. Ale Larry zasadil poslední ránu tím, že si začal říkat dívčím jménem. To už Brandon neměl na vybranou. A takový postoj má i škola, která se cítí obětí Larryho, ne Brandona. To Larry porušil řád. Ne ten školní (make-up nebyl zakázán pro studentky, a dle přijatého zákona byla zakázána genderová diskriminace, Larry tedy mohl make-up mít). Odlišoval se, a to byla chyba. Ne nesnášenlivost okolí. Nikdo se neptá, proč to, že je něco spojováno se ženami (podpatky, make-up, dívčí jméno), je natolik ohrožující, že je to pro někoho šikana. Litují Brandona… který během vyučování ve své školní třídě v počítačové učebně zastřelil svého spolužáka zezadu jednou ranou do hlavy kvůli vyznání lásky.