Superman se vrací (2006)

Pro mě je Superman veliké překvapení. Mile staromódní film držící se v duchu mírné naivity je prostě nadmíru okouzlující a normálního diváka prostě nemůže nudit. A co se týče toho, že by byl film nějak trapně kýčovitý (v motivu lásky)-ne, pokud je nějáký komiksový film kýčovitý a ubrečený tak je to Spiderman (jehož v ubrečenosti směle reprezentuje Peter Parker s Mary Jane).

Šifra mistra Leonarda (2006)

Nemohu se zbavit pocitu, že tento snímek je strháván ze dvou důvodů. První zde již byl zmíněn. Totiž, že film byl údajně strhán při své premiéře v Cannes a proto je následně strhán i od všech ostatních kritiků v Čechách. Nebo je zde druhá možnost. Velká rozporuplnost filmové předlohy-románu Dana Browna The Da Vinci Code. Chápu, že spoustě lidem se předloha prostě nelíbí a proto se jim nemůže líbit ani film. Na druhou stranu je ovšem hodnocení dvou hvězdiček prostě neadekvátní. Jednam díky tomu, že film je technicky precizní (vydařené atmosferické flashbacky, skvělé hudba, výborná výprava a skvadra herců hrajících povětšinou nadprůměrně) a jednák díky tomu, že scénář je velice dobře napsaný (Akiva Goldsman si obsahem velice obsáhlé knihy poradil nadmíru šikovně). To, že se lidem nelíbí pointa je věc druhá. Osobně moc nechápu povyk kolem této 'šokující¨ pointy, která je prostě minimálně nedůvěryhodná. Přesto obdivuji celou promyšlenost knihy-všech šifer a vůbec celé zakomponování hlavní myšlenky do, v podstatě, thrilerové podoby. Já jsem viděl nejprve film a poté jsem si přečetl knihu a můžu vás ujistit, že kniha se od filmu moc neliší. Přesto tento film nemůže být takovým hitem a to proto, že je převážně konverzační. Moje hodnocení by mohlo být i vyšší, ovšem jenom tehdy, kdybych hodnotil jak se mi líbil. Já beru v potaz i to, že prostě má své chyby (místama je trochu zdlouhavý a konec je moc natahovaný)-proto není hodnocení maximální, protože vím, že jeho kvalita není úplně na výši. Přesto se řadí mezi mých TOP 30.

Vesnice (2004)

Shyamalanovi filmy vždy dokáží překvapit, vždy něčím. Jednou je to šokující dechberoucí pointa, podruhé neuvěřitelná atmosféra a napotřetí prostá myšlenka-myšlenka lásky. Jak prosté, že? Nic co by bylo originální. Ovšem v pojetí M. Night Shymalana je to něco úplně jiného. Děj může být sice ze začátku vnímán spíše jako horor, ovšem po prvních 30 minutách je rozehrána hra, jejíž smysl je naprosto něčím jiným než děsit. Příběh slepé dívky, která je schopna pro záchranu svého milovaného udělat cokoliv, je okouzlující a dojemný, ale ne sentimentálně ubrečený a kýčovitě stylizovaný. Ovšem není to jen láska, kterou by se film zabýval. V opozici proti lásce stojí společnost, která je založena na systému zastrašování-jenže na druhou stranu zastrašování, jenž má obyvatele vesnice uchránit před okolním zlem. A proto film vyvolá řadu otázek. Je možné žít ve společnosti bez zla? Je možné aby taková společnost fungovala? Stačí v lidech vyvolávat lásku a úctu nebo je potřeba poznat zlo? To jsou otázky, které jsou důležité!! Není důležité jestli je existence takové vesnice fakticky možná. Shyamalan se nepokouší natočit horor ale film, který ve vás vzbudí pocit....to ovšem nechápe každý. Byla by chyba čekat od režiséra aby natočil nový Šestý smysl nebo Znamení. Koho by bavilo koukat se pořád na filmy s 'šokující' pointou? Nač takové pointy? Proč? Vždyť není potřeba být šokován, stačí být poučen a donucen zamyslet se. Pokud o to stojíte ovšem. A mimochodem, nestydím se za to, že celý film jsem byl v napětí a bál jsem se často.

Rafťáci (2006)

Velice příjemná oddechová zábava a příjemným duem hlavních představitelů, kteří odvádějí standartní výkon (Mádl jenom potvrdil, že je přeci jenom talentovanější než Kotek), velice vytříbená a svižná režie, kterou si Janák potvrdil pozici velice dobrého režiséra. Scénáristicky dílko moc nevybočuje z vlny Snowboarďáků, přesto se zde najde pěkná řádka slušných vtipů (bez použití fekálií), z níchž některé jsou hodně podobné z předchozíího díla. Přesto je zde hodně vtipů, kterými se film liší od Snowboarďáků. Výsledek je více méně hodně slušný, ovšem doufám, že už další podobný film nebude.

Základní instinkt (1992)

Na rovinu říkám, že jsem se rozhodoval jestli hodnocenní nebude ještě vyšší. Psychologické hrátky vyjadřující davovou mužskou psychiku (scéna u výslechu) jsou naprosto brilantní. Michael Douglas je bravurní, Sharon Stone hraje životní roli (těžko říct jestli by uměla zahrát něco líp-role jí sedla). Béčko film rozhodně není vzhledem k skvěle napsaného scénáře a zručné ale nenápadité režii. Proč jsem nedal vyšší hodnocení? Začáteční psychologické hrátky střídá jenom vyloženě thrillerová část, která už tolik super není, ale je pouze průměrná.

Mnichov (2005)

Ani nevím, jak v záplavě pocitů a velké euforie začít psát-toto je prostě bomba. Mnichov se aspoň pro mě stal jedním z nejemotivnějších filmů, které jsem kdy viděl. Skrz jediný záběr nebo scénu dokáže film vyjádřit tolik, že v klasických amerických filmech by bylo potřeba vyjádřit stejnou věc pěti minutovým komentářem. Síla obrazu je v tomto filmu vůbec velice důležitým a také vztyčným bodem. Spielberg často používá dokumentární kameru, filtry a statickou kameru a tak skrz obraz dokáže navodit atmosféru, atmosféru té doby, která vás dokáže pohltit. To samé by se dalo v podstatě říct o zvuku. Ale to bychom se bavili pouze o technické stránce věci a o to mi vlastně vůbec nejde. Protože to nejdůležitější je příběh a nadčasová myšlenka. Film nám nezděluje otázky skrz hlavní hrdiny ale skrz to, co se ve filmu děje. Není potřeba nic říkat přímo, ale vše vám stejně dojde. Asi nikdy jsem nezažil tak politicky silný a jasný film. Pokud mu někdo vyčítá politickou nestranost, tak to nechápu. Právě v tom je největší síla tohoto filmu. Jeho nadčasová myšlenka je tak aktuální, že by si ji snad měli uvědomit všechny lidi-a hlavně by tento film měli shlédnout všichny Izraelci a Palestinci. A jestli někdo dokáže říct, že ho film nudil nebo mu připadal málo akční, tak z toho plyne jen jedna věc-nechci vědět kam směřuje filmový vkus dnešního publika. Mnichov je doopravdy ten pravý filmový zážitek, který jsem v podstatě zažil pouze párkrát.

Rukojmí (2005)

Film je to v podstatě dobrý, ale jeho největší problém je v gradaci děje. Až do poloviny by se dalo mluvit o budování atmosféry a stupňování ovšem z uplynulým časem začíná být děj hodně plytký a atmosféra už není tak zajímavá. A právě gradace děje je největší problém tohoto jinak vcelku zajímavě natočeného dílka. Děj se časem stává pouze rutinní záležitostí bez zajímavého zvratu a s naprosto obyčejným neoriginálním koncem. Každopádně Bruce Willis si opět střihl akčního hrdinu, kterého můžeme mít velice radí a jehož chování a psychologizace je naprosto přirozená a dobře ztvárněná. Willis, hudba a vcelku slušná atmosféra jsou těmi hlavními tahouny tohoto filmu.

Horizont události (1997)

Je k nevíře kolik se v dnešní době točí rádoby hororů a kolik z nich končí v tom nejhorším filmovém odpadu. A co je vyloženě smutné- horory sleduje divák většinou kvůli jednomu prostému cíli, aby se trochu bál. Jenže to se povede v dnešní době jednomu z padesáti hororů. A právě proto si tolik cením Horizontu Události. Minimálně první polovina je tam děsivá, že mě dokáže zaručeně dostat i po padesáterém shlédnutí. Scénář je podle mě naprosto originální záležitost až na to, že v druhé půlce začíná ztrácet dech a z děsivého hororu se stává krvavá nechutnost a na konci akční blbina. Je to doopravdy velká škoda, hlavně z toho důvodu, že tento film mohl stát na předních místech nejlepších hororů v historii kinematografie. To, že je ve filmu plno nechutností a opravdového hnusu je věc, která mě osobně zas tolik nevadí (i když na poprvé mě doopravdy silně rozhodila), co mi ovšem vadí je, že na konci se postavy chovají naprosto idiotsky a finále je dosti béčkové a laciné. Opravdová škoda! Paul W.S. Anderson je průměrný režisér, každopádně s Horizontem si poradil nadprůměrně. Dokázal vytvořit opravdu hustou atmosféru, která film vynáší ze sraček béčkových vod!

Ostrov (2005)

Jsem rád za vznik tohoto filmu a jsem rád, že si Michael Bay konečně vybral scénář s kapkou inteligence. Nedá se říct, že by scénář byl geniální zaležitost ale rozhodně nesráží kvalitu filmu. Myslím, že scénář je naprosto průměrný, ale myslím, že scénáristé prostě uspěli a rozhodně se vyhli všem možným klišé a patosu. Na druhou stranu tu je Michael Bay. Je naprostá pravda, že prostě umí vytvářet krásné obrazy a jeho režie je naprosto poutavá. Na druhou stranu my příjde, že občas vykořisťuje sám sebe (automobilová honička ja téměř stejně natočená jak u Mizerů 2). Ale má svůj rukopis a myslím že u sledování jeho filmů se prostě člověk nudit nemůže. Hlavní na tomto filmu je jeho příběh, který se zdá být totiž trochu sondou do budoucna, bohůžel se v druhé půlce vše zvrtne v akční honičky, což je podle mě škoda. Jinak ale nemůžu říct nic jiného, než že jsem spokojen.

Temné vody (2005)

Další z kandidátů na titul nejhoršího hororu roku. Lituji toho, že jsem za tento film vyplácl celých 125 Kč, protože to ce jsem dostal je naprosté vykořisťování všeho možného (přes Kruh až k Hide and Seek). Scénář je naprosto ohraná záležitost a hlavní zápletku jsem za poslední dobu viděl asi u dvaceti filmů. Jediné co stojí za povšimnutí je prostředí filmu, což už ovšem neplatí o atmosféře, kterou film prostě nemá, jelikož nedokáže využít prostředků, které mu dává celé to prostředí hnusných paneláků. Jen si všichni vzpomeňme na Candymana a jeho atmosféru, to je jiný šálek kávy. Další věcí jsou naprosto tuctové herecké výkony, ať už jde o hlavní představitelku nebo o představitelku malé dcery. A pokud horor nesplňuje požadavky, mezi něž patří především atmosféra, lepší herecké výkony a hlavně nenahání strach a místo toho nudí, tak nemůže být prostě dobrý.