Závěrečná zpráva (2020)

Doktor, blížiaci sa ku dôchodku, sa vráti do svojej dediny, aby sa stal obvodným lekárom. Tam sa dostane do stretu záujmu s mladým starostom – doktor (spoločne s jeho priateľom z detstva, miestny farár) je proti plánom, ktoré má starosta. __ Príbeh filmu síce vychádza zo známeho konceptu, ale obsahom a formou do určitej miery dáva zrkadlo pred „súčasnosťou“. Z hereckej stránky je každý na dobrom mieste, aj vedenie príbehu je na slušnej úrovni (nie je potrebný rozobrať všetky menšie nedostatky). Problémom je, že silnejšej a dynamickejšej konfrontácii dvoch strán, predstavené doktorom a starostom, nedôjde. Finálne vyvrcholenie – doktor zachráni starostov život – a s tým súvisiaci menší „monológ“ doktora sú dobré, ale dostatočnú silu na posunutie filmu do vyššej úrovni už nemajú. Osobné hodnotenie: 77% (***)

Lucky Girl (2022)

Zachytenie postupnej premeny mladej, úspešnej a nekompromisnej slečny, ktorá dostane rakovinu kosti. Vedenie filmu a priebehu sa pohybuje v klasických rozmeroch daného sub-žánru, ktoré doplňuje solídny herecký výkon Ksenia Khyzhniak. Na druhom filmu režisérsky Nijiťuk veľmi rýchlo poznáte, že scény, ktoré sa odohrávajú v nemocnici, určite nenatočili v Nemecku. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Pan učitel vrací úder (2023)

Comedy-based pomsta učiteľa nad skupinou detí, ktoré kedysi zničili jeho plány brať sa so životnou láskou. Zámerom je predovšetkým pobaviť diváka, vyvodenie nejakých konsekvencií je druhoradá. Celkový výsledok však má bližšie k tým podpriemerným francúzskym komédiám. V spoločných scénach Isabelle Nanty mnohokrát prekonáva Ch. Claviera. Osobné hodnotenie: 65% (**)

Nyad (2023)

Štandardný životopisný film o, ktorý sa pohybuje bezpečne v daných rozmeroch žánru. Vďaka hereckému duu Annette Bening / Joide Foster, doplnený vo vedľajšej roli skvelým Rhys Ifans, však dostáva ten potrebný plus, ktorý to posúva o úroveň nahor. Podľa mňa film trochu zbytočne atakuje 120 minút, ale aj tak sa jedná o vydarený celovečerný režijný debut dvojici Jimmy Chin / Elizabeth Chai Vasarhelyi. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Wolfkin (2022)

Film balansujúci sa nahrane žánrov drámy a thrilleru, ktorý má nevyrovnanú dynamiku. Po tom, ako žena a dieťa sa prisťahujú ku starým rodičom, je jasné, že nič nebude v poriadku. Záver nedokáže dostatočne prekvapiť. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Lobo feroz (2023)

Mix drámy a thrilleru v tomto španielskom filmu, ktorý prvou scénou (pozor na „Hana Sola“) trochu odvedie diváka na iný koľaj. Až postupom času príbeh dostane správne podklady a drží v napätí diváka, že či daná osoba fakt spáchala tie zverstvá alebo nie. Vedenie príbehu však má rezervy, podobne ako ten záver. Posledná scéna inšpirovaná filmom Prisoners. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Kapitán Planeta (1990) (seriál)

Na tento animák som sa vždy vnímal ako na jednu z lepších možností priblížiť deťom otázku/problematiku ochrany životného prostredia. Škoda, že seriál postupom času sa stal samo opakujúcim a nedokázal vyvíjať sa ďalej. V porovnaní s dnešným obsahom, čo ponúkajú TV stanice, zamerajúco na rozprávky, sa stále jedná o pozorovateľnú vec. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Zvěstovatel (2022)

Scenár akoby prepožičaný z tuctového diela seriálu Supernatural, ale nafúknutý na dĺžku 87 minút. Umiestnenie príbehu do obdobia COVID-19 v podstate nemá žiadne opodstatnenie. Herecky rozohraný priemerne, ale vedenie príbehu má svoje nedostatky – hlavne posledných 30 minút by potrebovalo viac dynamiky a “života“. (V štýle Supernatural by to možno dopadlo lepšie.) Osobné hodnotenie: 62% (**)

My Babysitter the Super Hero (2021) odpad!

Neskutočne nízkoúrovňová salátina, v čom je všetko zle, ale úplne všetko. Ani na paródiu super-hero filmov sa to nedá použiť. Fakt by som bol zvedavý, že kto v tom videl fantáziu a zafinancoval realizáciu tohto „filmového“ projektu. Osobné hodnotenie: 13% (odpad!)

Sestra Smrt (2023)

Horor s „mysterióznymi“ prvkami, ktorý sa bezpečne pohybuje v danom sub-žánru. Z hľadiska scenáru nič prekvapujúci, ale vedenie príbehu a prirodzená (herecká) hra Aria Bedmar (jedná sa o jej skutočný prvý celovečerný film) na mňa zapôsobil viac, ako nedávny (a nie príliš vydarený) Sestra II. Osobné hodnotenie: 70% (***)