Sestra Smrt

• Španělsko Hermana muerte (více)

Narcisa, která v mládí zažila skutečný zázrak, začne jako novicka v řádu učit na dívčí škole v bývalém klášteře, kde straší. (Netflix)

Trevor

Spojenie Netlixu s čímkoľvek čo sa čo i len obtrie o náboženstvo, samozrejme iba kresťanské, veští katastrofu a liberálny brainwashington Capitals avšak na moje prekvapenie to až tak strašné nebolo. Akonáhle je ohlásený nejaký teoreticky trhák ako Mníška 2, Exorcista či John Wick 78 príde v tom istom čase s obdobným filmom Netflix. Tak ale na ich obranu to robí aj Asylum ak má vyjsť žraločí kinohit či Godzilla, nebodaj dinosaurus. Kým kvalita filmov Asylum nikdy "nesklame" Netflix občas prekvapí a tomu bolo aj v tomto prípade. Nie žeby to bol oslnivý príbeh, to nie ale na pomery červonoarmijcov a drakobijcov z Netflixu pomerne neutrálne, fašizmusizmus a nenávisť ku kresťanom sa spomenie iba okrajovo ako spomienka na temné obdobie španielských dejín na ktoré by Francovci najradšej zabudli. Inak priemerný, skôr teen ako seriózny horor. ()

Omnibus

Jedna špatně vykoupaná, druhá blbě oběšená.“ Paco Plaza umí. Interiéry i exteriéry vybral výborně a natočil opravdu reálný klášter. A život ve skutečném klášteře bývá jaký? Správně, plný rutinních činností, tedy velice nudný. Dtto film. Pobavila jen v cele oběšená jeptiška, houpající se velice divoce a plazící jazyk jak mravenečník s bacilem záškrtu, ale to bylo vše. Víc zajímavého v téhle klášterní dívčí škole, pro zanedbané děti padlých komparzistek, opravdu nečekejte. OKÉNKO ZPOVĚDNICE: [][]Co tíží tvou duši, sestro?††Zhřešila jsem, otče. Při nemravných hrátkách s krucifixem jsem tentokrát nemyslela na našeho Pána, jak jste mi minule nakázal, ale na vás.††To nechápu, sestro, vždyť jste mě nikdy neviděla.††Minule jsem viděla vaše oko, otče. Chtěla bych víc!††Budiž.[][] Závěr udivil. Dodnes jsem myslel, že sebevražedkyně (těžký hřích) a trojnásobná vražedkyně (další tři smrtelné hříchy) řádových sester, navíc nevinných (to koupání byla jen nehoda), by se měla smažit v pekle a ne být odměněna happyendem. Plaza má asi špatnou Bibli. Jen o dvou stránkách. ()

JASON_X

V rejžově filmografii určitě ten slabší kousek, u kterého jeho forma poněkud předčila jeho obsah. Natočeno je to sice hezky, ale v zásadě to není nic víc, než banální duchařský příběh, jakých jsem viděl už spoustu. A navíc v něm účinkují i děti, čímž se míra jeho horrorovosti snižuje na jeden z nejnižších stupňů. Film je zajímavý hlavně tím, že výjevy běsů španělské občanské války tentokrát výjimečně nestraní zdivočelým republikánským bojůvkám. Že by ho napsal nějaký zavilý klerofašistický frankista? ()

ricci.s

Nedávny Nun II je samozrejme niekde úplne inde (tentokrát skôr v negatívnom zmysle), ale porovnávať skutočný horor s komerčnou duchárinkou pre maloletých ani nemá zmysel. Výborné!!! Ani som nečakal, že sa bude jednať o "sestru smrti" zo staršieho kúsku "Verónica", hoci súvislosť je len okrajová. A síce som sa nikdy neorientoval na náboženské horory, tak Španieli to očividne ako jediní vedia. Mníšky, krv, sebapoškodzovanie, duchovia, vraždy, pomsta - desivé scény sú intenzívne, deti v bezpečí opäť raz nie sú, príbeh je zaujímavý, dokonca s pútavými historickými odkazmi, a záver je jedno hororové peklo s dostatočným zadosťučinením. Najradšej totiž vidím, ako je tým starým bosorkám celé to ich modlenie hovno platné. Po priemernom "La Abuela" vykročil režisér opäť správnym smerom a ukázal svoj talent v plnej paráde, pre mňa po sérii REC jeho najlepší horor. ()

maddy

89 minútový horor z ktorého keby ste preskočili 60 minút a pustili si len záverečných 29min. tak to úplne stačí a o nič by ste neprišli. Paco Plaza vie síce stále natočiť profesionálne vyzerajúci horor, aj s náznakom nejakej atmosféry, ale bez štipky originality. Sister Death tak ponúka iba tisíc krát obohrané, klišoidné duchárske strašenie, kde sa občas pohne stolička a celé sa to vyvŕbi do úplne očakávaného záveru, ktorý divákovi v rýchlom slede zhrnie všetko podstatné. Ako 15-20 minútový kraťas by to asi fungovalo parádne, no v celovečernom filmovom podaní to po väčšinu stopáže iba mláti prázdnu slamu. CELKOVO: 4/10 ()

• Ide o prequel k filmu Verónica z roku 2017. Režisér Paco Plaza v prvom propagačnom videu uviedol: „Príbeh 'Sestry Smrť' je spojený s Veróniciným vesmírom. Vitajte v tomto kláštore plnom tajomných zákutí, tajomstiev, chodieb, o ktorých neviete, kam vedú, záhad z minulosti, ktoré vyriešime... Film nám pomôže lepšie pochopiť veci, ktoré sa tam udiali [vo „Verónice“]. Stretneme sa s niektorými z ich postáv a objavíme niekoľko prekvapení, ktoré oba filmy spájajú.“ (Arsenal83)
  • Režisér Paco Plaza označil film za doteraz jeho najlepšie dielo a vyhlásil, že už teraz vie, že "Sestra Smrť bude do konca môjho života medzi mojimi piatimi najlepšími filmami.“ (Arsenal83)
  • Natáčalo sa v regióne Valencia od marca 2022. Zobrazeným kláštorom je kláštor Sant Jeroni de Cotalba. (Arsenal83)