Čórka (2022)

„Honba za motorkou.“ Jednoduchá a nekomplikovaná komédia s prvkami drámy, kde solídne vybrané soundtracky a sem-tam dobre umiestnené poznámky alebo scény občas majú v sebe majú viac ako sa to na prvý pohľad zdá. Kde inde by sa daný príbeh mohol odohrávať ako v Bristolu.  Osobné hodnotenie: 73% (***)

Oni naklonovali Tyrona (2023)

Mix sci-fi, akciových a komediálnych prvkov vo filme, ktorý v danej forme podstate tak trochu nevedie nikam. Chémia medzi trojicou Boyega / Parris / Fox funguje na takej úrovni, ktorú film minimálne potrebuje. Prekvapením bolo objavenie Kiefer Sutherlanda v malej ale pre neho celkom fungujúcu rolu. Film zbytočne šiahajúci nad 120 minút. Netflix chcel opäť zabodovať, výsledkom je však opak. Osobné hodnotenie: 63% (**)

Operace Camarón (2021)

Cieľom režiséra Theróna bolo natočiť jednoduchú komédiou, nad ktorou nie je potrebné veľa premýšľať. Príbeh známy a predpovedateľný (v podstate niekoľkokrát sfilmované), dialógy, ktoré takmer vždy sa snažia v sebe skrývať vtipných momentov a hlášok, nefungujú vždy správne. Nad charaktermi jednotlivých postáv by však mohli trochu viac pracovať. Miren Ibarguren pravdepodobne nikdy nerozdala toľko faciek, ako v tomto filme. P.S.: Natalia de Molina is still beauty. Osobné hodnotenie: 66% (**)

Dvě letenky do Řecka (2022)

Jednoduchý komediálny film s prvkami road movie (vybrané miesta Grécka som veľmi nepoznal), ktorý mapuje vzťah dvoch kedysi bývalých kamarátok. Charakterovo odlišné osobnosti sa snažia opäť nájsť cestu k sebe, avšak k úspechu je potrebná ešte jedna osoba. Bohužiaľ, režisér Fitussi si zbytočne nafukuje čas pre daný príbeh a ani potenciál jednotlivých scén nie je dostatočne využitá. Osobné hodnotenie: 63% (**)

A Karantén Zóna (2022)

Debutujúci Dániel Indi Zsotér, ako scenárista a režisér, servíruje film, ktorý je tvorený z niekoľkých krátkych (samostatných) príbehov, ktoré inšpirovala pandémia COVD-19 a tým súvisiace priame a nepriame následky. Čo príbeh, tak iná situácia a iné výstupy na zamyslenie. Úroveň jednotlivých príbehov (mnohokrát za hranicou reality odohrávajúce) je pomerne premenlivá, ale herecky sú pomerne dobre zvládnuté. V danej tematike sa jedná o slušný pokus z Maďarska. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Nová hračka (2022)

Ďalší remake, spíš modernizovaná verzia dnes už klasického filmu, kde hlavnú postavu stvárnil Pierre Richard. Aktuálna verzia „novej hračky“ nedosahuje na kvality ani pôvodnej, ani americkej verzii. V danej forme je to spíš trapošina. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Yakari - Velké dobrodružství (2020)

Bohužiaľ seriál Yakari, na jeho motívoch je vytvorený tento celovečerný animák, som nevidel. Z toho dôvodu nie som schopný ich lepšie porovnať. To však môžem povedať, že samostatný animovaný film nedopadol zle. Ako to pri podobných filmoch hovorím, niekedy málo znamená viac. Jednoduchý príbeh ilustrovaný s jednoduchými kresbami. Hlavná postava a „Little Thunder“ pomerne rýchlo nájdu cestu k vášmu srdci. Rozprávka pre mladých, ale nájdu sa tam scény aj pre starších divákov. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Růže (2022)

Prečo trpíš schizofréniou?“ „Spôsobila to láska.“ Film a príbeh s potenciálom (pekný vzťah medzi Inger a malým chlapcom) so soft prvkami road movie.  Sofie Gråbøl v roli Ingera, trpiaca schizofréniou, je pomerne dobrá. V diskografii Nielsa Ardena Opleva to vôbec nie je zlý film, spíš len trochu priemernejší bez dominantnejšieho záveru. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Az én anyukám a legeslegjobb (2019)

Gergely Forró vo svojom krátkom filme prezentuje realistický príbeh – výmysel to určite nie je – ktorý vás dokáže znepokojiť, ale v určitých momentoch aj dojať. Ktorá situácia sa vyskytuje častejšie – chlapec nenávidí svoju dobrú matku alebo chlapec miluje svoju neskutočne zlú matku? Osobné hodnotenie: 81% (****)

Nepoznané: Roboti zabijáci (2023)

Daný dokument v podstate spíš zahryzne do aktuálne najskloňovanejšej vedecko-technickej témy – umelá inteligencia (strojové a hlboké učenie). Režisér predovšetkým dáva fókus na oblasť armády a vojny, ostatné oblasti (napr. farmakológia) sú dotknuté okrajovo. V danej forme taký priemernejší Netflixovský dokument, ktorý v sebe skrýva väčší potenciál, ako samotný výsledok ukazuje. Osobné hodnotenie: 75% (***)