Barbie (2023)

Podľa mňa Greta Gerwing s réžiou filmu Barbie riskovala. Po filmoch Lady Bird a Little Woman, napriek všetkým snahám, sa jedná o krok dozadu. Je jasné, že z daného materiálu sa len ťažko dá natočiť niečo také, čo by bolo veľmi zábavné a zároveň obsahoval aj vážnejšie témy, ktoré sú prezentované na dostatočnej úrovni. „Paradoxne“, Gerwingin Barbie v podstate vyhovuje obidvom požiadavkám, ale „vtipné scény“ neudrú takou silou, akou by mali, a vážnejšie témy sú občas trochu bagatelizované (napr. vytvorenie skutočnej rovnováhy medzi mužmi a ženami v Barbieland). Nehovoriac o tom, že obsahuje zopár „stupid“ scén (napr. honička v budove Mattel), ktoré pomerne škodia. Dvojica Margot Robbie / Ryan Gosling je však ideálna pre postavy Barbie a Ken – tretiu hviezdu venujem práve tejto dvojici, pretože svojim charakterom venovali dostatočnú pozornosť. P.S.: Ten „hype“ okolo Barbie je „trochu“ prehnaný V súčasnosti, podobne ako Gerwing, si nedokážem predstaviť pokračovanie tohto príbehu. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Jízda života (2022)

Road movie, v rámci ktorej dva duševne poranené osoby sa snažia vysporiadať nielen zo sebou ale aj s vlastnými problémami. Spolupráca mladej (Charlie Reid) a staršej generácii (Olivia Colman) funguje na slušnej úrovni, film nad vodou však jednoznačne drží Olivia Colman. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Maršál Hadik: Dobytí Berlína (2023)

Jednoduchý dobrodružný / historický film z Maďarska, založený na skutočných udalostiach. Solídne zachytené bojové scény, slušne nakomponovaná hudba a zopár sympatických „husárskych kúskov“. Nič viac, nič menej. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Maigret a záhada mrtvé dívky (2022)

Ďalší pokus filmovej adaptácii známeho detektíva Maigreta, teraz v hlavnom roli s Gérard Depardieu. Pomaly plynúci a nemastný TV film, kde G. Depardieu len občas má trochu lepšie momenty. Podobné filmy s R. Atkinsonom sú na trochu lepšej úrovni. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Je mi ze sebe špatně (2022)

Druhý celovečerný film Kristoffera Borgliho určite bude tým, od ktorého si zbystríme pozornosť na jeho prácu. Sick of Myself servíruje príbeh mladej slečny, ktorá je schopná aj ťažko ochorieť sa len kvôli tomu, aby všetky pozornosti smerovali len na ňu. Na príbehu, ktorý film prezentuje, je najviac „chorý“ to, že to nie je výmysel. Kristine Kujath Thorp v roli Signe podáva presvedčivý výkon. Osobne však štvrtú hviezdu nedávam, lebo na konci filmu mi chýba viac katarktický, šokujúci záver. Film však každopádne odporúčam k videniu. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Čórka (2022)

„Honba za motorkou.“ Jednoduchá a nekomplikovaná komédia s prvkami drámy, kde solídne vybrané soundtracky a sem-tam dobre umiestnené poznámky alebo scény občas majú v sebe majú viac ako sa to na prvý pohľad zdá. Kde inde by sa daný príbeh mohol odohrávať ako v Bristolu.  Osobné hodnotenie: 73% (***)

Oni naklonovali Tyrona (2023)

Mix sci-fi, akciových a komediálnych prvkov vo filme, ktorý v danej forme podstate tak trochu nevedie nikam. Chémia medzi trojicou Boyega / Parris / Fox funguje na takej úrovni, ktorú film minimálne potrebuje. Prekvapením bolo objavenie Kiefer Sutherlanda v malej ale pre neho celkom fungujúcu rolu. Film zbytočne šiahajúci nad 120 minút. Netflix chcel opäť zabodovať, výsledkom je však opak. Osobné hodnotenie: 63% (**)

Operace Camarón (2021)

Cieľom režiséra Theróna bolo natočiť jednoduchú komédiou, nad ktorou nie je potrebné veľa premýšľať. Príbeh známy a predpovedateľný (v podstate niekoľkokrát sfilmované), dialógy, ktoré takmer vždy sa snažia v sebe skrývať vtipných momentov a hlášok, nefungujú vždy správne. Nad charaktermi jednotlivých postáv by však mohli trochu viac pracovať. Miren Ibarguren pravdepodobne nikdy nerozdala toľko faciek, ako v tomto filme. P.S.: Natalia de Molina is still beauty. Osobné hodnotenie: 66% (**)

Dvě letenky do Řecka (2022)

Jednoduchý komediálny film s prvkami road movie (vybrané miesta Grécka som veľmi nepoznal), ktorý mapuje vzťah dvoch kedysi bývalých kamarátok. Charakterovo odlišné osobnosti sa snažia opäť nájsť cestu k sebe, avšak k úspechu je potrebná ešte jedna osoba. Bohužiaľ, režisér Fitussi si zbytočne nafukuje čas pre daný príbeh a ani potenciál jednotlivých scén nie je dostatočne využitá. Osobné hodnotenie: 63% (**)

A Karantén Zóna (2022)

Debutujúci Dániel Indi Zsotér, ako scenárista a režisér, servíruje film, ktorý je tvorený z niekoľkých krátkych (samostatných) príbehov, ktoré inšpirovala pandémia COVD-19 a tým súvisiace priame a nepriame následky. Čo príbeh, tak iná situácia a iné výstupy na zamyslenie. Úroveň jednotlivých príbehov (mnohokrát za hranicou reality odohrávajúce) je pomerne premenlivá, ale herecky sú pomerne dobre zvládnuté. V danej tematike sa jedná o slušný pokus z Maďarska. Osobné hodnotenie: 71% (***)