Daman akeseo guhasoseo (2020)

Akčný thriller s pomerne silným a bohužiaľ veľmi pravdivým scenárom, z ktorého srdce zabolí. Won-chan Hong vedie svoj film postupne, akčné scény nepripomínajú nejaký B-čkový film (spomalené zábery vedia zapôsobiť), bojová konfrontácia dvoch hlavných postáv je pomerne dobrá, ale postrácam ich lepšiu psychickú konfrontáciu. Práve u takýchto filmov to má väčšie opodstatnenie. Záver je priamočiary a takmer bez kompromisov. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Psanci: Ve smrtelné pasti (2023)

I do tretice tento film drží na svojich masívnych pleciach a tlačí dopredu veľmi silnými rukami Dong-seok Ma. Scenár obsahoval potenciál na lepšiu a premyslenejšiu hru typu mačka – myš, ale spíš sa pohybuje na úrovni „USA-based“ B-čkových scenárov. Len na tú choreografiu a vedenie príbehu sa pozerá trochu lepšie. Osobné hodnotenie: 72% (***)

The Assassin (2023)

Štýl (oblečenie), forma a prostredie (prípadne dokonca chovanie, rozprávanie sa niektorých postáv), ktoré sa v tomto action-based snímku, natočený pre distribúciu v TV, mi najviac pripomenuli seriál Daejanggeum (samozrejme, daný film s príbehom seriálu nemá veľa spoločného). Solídne vedenie príbehu a bojové scény. Je to iný typ B-čkového filmu, ako sme na to zvyknutý na tie z USA – nie je to pre každého. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Molly Singerová se vrací do školy (2023)

Vyzerá to tak, že pomaličky sa začína objavovať viac čisto comedy-based filmov (o kvalitách teraz nehovorme). Andy Plamer servíruje komédiu, ktorá predovšetkým sa odohráva vo vysokoškolskom prostredí. Takže, nejaké základné možnosti pre natočenie vtipných scén a dialógov sú dané. Bohužiaľ však viac-menej dostaneme k rukám polotovar, kde vidíme nevyužité šance (napríklad postava Jaime Pressly by rozhodne mala dostať viac scén a dialógov) – len občas fungujúce vtipy a scény. Vzhľadom na takmer 120 minútový pasáž je to veľa – skrátenie runtime by pravdepodobne trochu pomohlo. By the way, Britt Robertson už taktiež mala lepšiu formu. Dobrý dubing (ako som sa o tom presvedčil) ešte dokáže tie nejaké „škody“ napraviť. Osobné hodnotenie: 69% (**)

Stasikomödie (2022)

„Kto nie je s nami, je proti nám.“ Nemalá porcia retro pocitu a dobre načasovaných vtipných scén („Dám si rose!“) fungujú v prvej polovici filmu nadpriemerne, v tej druhej však všetko stráca dych. Trochu iný pohľad na to, ako veci „(ne)fungovali“ v (okolo) Stasi. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Matčina pomsta (2023)

Neexistuje nebezpečnejšia situácia, ako keď sa zlomí srdce matky. Nikto neunikne matkinej pomste. __ Priamočiary revenge-based scenár, odohrávajúci sa v relatívne malom prostredí (veľký „dom“). Potreboval by to však trochu lepšie zachytenie postáv a ucelenejší záver. Ale inak dĺžka filmu a dynamika príbehu sú vyvážené. Základy pozadia príbehu sú v podstate inšpirované skutočnými udalosťami. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Dáreček Batman (2023) (TV film)

Taký malý Vianočný darček pre fanúšikov DC, predovšetkým postavy Batmana. Nie príliš konvenčný animák, miestami s ľahkým dotykom Home Alone, ktorý predovšetkým chce pobaviť. P.S.: Vždy si dajte pozor na šnúry na svojich topánkach. ;)  Osobné hodnotenie: 72% (***)

Koputus (2023)

Horor-based snímok z Fínska, kde atmosféra – starý dom uprostred lesa – je priamo daná. Dostaneme tu v podstate jeden príbeh, aj keď tvorcovia s vybranou formou sa nás snažia presvedčiť o opaku. Veľká škoda, že film dostane väčšiu dynamiku až v tých posledných 20 minút. Záver berte s rezervou – **+0,6. P.S.: Režisérsky debut dvojici Joonas Pajunen / Max Seeck. P.S.: Režisérsky debut dvojici Joonas Pajunen / Max Seeck. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Nech svět světem (2023)

Len druhý celovečerný film Sama Esmail, ktorý v porovnaní s Comet je veľkou zmenou. Snímok natočený podľa knižnej predlohy (knihu som nemal možnosť prečítať) je akýsi začiatok nejakej apokalyptickej situácii, ktorá pravdepodobne zasiahla len USA. Informácie a scény, ktoré by dokázali príbeh výraznejšie posunúť dopredu, je na tých 140 minút pomerne málo – tá rovnováha medzi predstavením hlavných postáv a zachytením príbehu nie je úplne ideálna. Príbeh sa buduje pomaly, ale v tomto prípade až príliš pomaly. Herecká garda je vybraná zaujímavo (nikoho by som nevyzdvihol), výsledok je (zatiaľ) uspokojivý. Som zvedavý na pokračovanie a to v prípade Netflix filmov som už veľmi dávno nehovoril. P.S.: Som vždy rád, keď v nejakom filme sa objaví seriál Friends (R.I.P. M. Perry) – formu a kontext by som (zatiaľ) nekomentoval. Osobné hodnotenie: 77% (***)

V žoldu smrti (2022)

Minimalistický B-čkový akčný film so zaujímavým hereckým obsadením. Avšak len u Chris Pine a Eddie Marsan (dobrá malá rola pre neho), prípadne čiastočne u Bena Fostera, je cítiť to, že do vymysleného konceptu príbehu zapadajú. Ostatní herci (a herečky) nedostanú taký priestor a hlavne taký čas, ktorý by ich role vyžiadali. Záver je natočený na rýchlo, bez väčšej fantázii. Osobné hodnotenie: 67% (**)