Nezapomenutelné léto s Tess (2019)

Nevinný ale zároveň trošku naivný snímok. Skladá sa zo dvoch protichodných častí: mladý chlapec, pripravujúci sa na život bez nikoho vs. mladé dievča, ktorá by dala všetko za to, aby našla (mal) otca. Konfrontácia týchto „dvoch odlišných polí“ nie je zlá, ale je to bez väčšej sily. Najsilnejším emocionálnym momentom je scéna, kde starý pán vysvetľuje Samovi (opäť trošku z iného pohľadu) podstatu života: „Musíš nazbierať čo najviac spomienok.“ Film robí sympatickým hlavne spolupráca mladých hercov Sonny Coops Van Utteren a Josephine Arendsen. Na vedľajšej línii zostal nevyužitý potenciál v osobe už spomínaného starého pána. Záver trošku idealistický a zjednodušený. Ale inak je to snímok, ktorý by nemal zostať bez povšimnutia. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Narušitel (2019)

Klasický doplnok do žánru thriller/dráma, ktorý so svojim príbehom a koncepciou neprináša žiadne prekvapenie. Scenár trošku krváca z viacerých strán (je to viditeľný aj pri telefonickom hovore medzi Scottom a Charlieho dcérou), niektoré odbočky (ľahký Scottov milostný vzťah), kvôli tomu, že vo filme potom nie sú v dostatočnej miere využité, sú zbytočné. Film „paradoxne“ zachraňuje D. Quaid, v roli psychopata odviedol dobrú prácu. Nevedel som o neho, že dokáže zahrať aj niečo také (z jeho chorého úsmevu do malého zrkadla som sa takmer pustil do gatí). Nie sme od neho zvyknuté na podobné charaktery. Bez D. Quaida vo svojom žánru by tento film bol len mierne slabší priemer, pretože medzi dvojicou M. Early / M. Good tá chémia nie je úplne dobrá. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Dark Waters (2019)

T. Haynes ide na to dobre. Postupné vybaľovanie true-based príbehu je v normálnom tempe, bez zbytočných vedľajších odbočiek – hneď od začiatku je jasné, že firma má maslo na hlave. Odhalenie pravdy zo strany R. Bilotta, na základe dodaných (a skrytých) dôkazov je postupný a postupne sa s nimi mení aj Bilottov pohľad na celý prípad. V jeho roli M. Ruffalo odviedol dobrý výkon. Najsilnejšie momenty filmu T. Haynes však nenechal na záver, čomu trochu nerozumiem. To, ako Robert vysvetlí pravdu svojej manželky a potom ako konfrontuje vedúceho spoločnosti DuPont s holými faktami a dôkazmi, v podstate patria medzi najpozoruhodnejšie momenty. Záver s otázkou „Stále ste tu?“ nepôsobí tak silne, ako by mal pôsobiť záverečný moment silného filmu. Ďalej, ako malý nedostatok je možné pripomenúť to, že okrem faktu vedomého znečisťovania spoločnosti DuPont, film už ničím neprekvapí, ani v prípade hereckých výkonov ani v prípade scény s nečakaným momentom. Z hľadiska vedľajších postáv, výber hercov/herečiek (T. Robbins, A. Hathaway, B. Pullman) je z určitého pohľadu bezchybný. Avšak ani jeden z nich nepridáva ten „potrebný plus“. Film s pomalým tempom, v podstate bez žiadnej dynamickej scény (Bilottov náhly zdravotný kolaps sem nepočítam). Napriek spomínaným nedostatkom, vo svojom žánru sa jedná o vydarený film (nie len počas jeho sledovania, ale aj po jeho skončení budú vo vašom hlave točiť rôzne myšlienky a pocity), ktorý Bohužiaľ len opäť potvrdzuje starú známu skutočnosť: peniaze a moc sú na prvom mieste, zdravie ľudí a matka zemeguli sú druhoradé. Osobné hodnotenie: 86% (****)

His Perfect Obsession (2018) (TV film)

Klasický scenár, kde mentálne a psychicky porušený človek sa snaží silou získať pre seba ženu (de facto rodinu), po ktorej túži celý život. Thriller na úrovni TV filmu s niekoľkými chybami. Avšak B. Murray (aka Bart), samozrejme v rámci možností, v roli spomenutého človeka odviedol solídny výkon. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Rodinné portréty (2019) (TV film)

Nekomplikovaný scenár – za pár minút už viete takmer všetko. Tie malé kúsky momentu prekvapenia nie sú výrazné. Odpoveď na otázku, že v dnešnom svete ako môže muž viesť dve odlišné životy (s dvomi charakterovo odlišných žien) bez najmenšieho náznaku švindľovania, nechám pre diváka. Zo strany hereckých výkonov nič zásadného, avšak u E. Röm som videl aspoň snahu ukázať nejakú premenu „luxusnej manželky“ na servírku. Celé vyvrcholenie a ukončenie príbehu odzrkadľuje fakt, že sa jedná o TV film s nízkym rozpočtom. Trošku väčšou fantáziou v scenári a postavami s hlbším charakterom by sa z toho dalo vyčarovať niečo také, k čomu hovoríme „klasický priemer“. Osobné hodnotenie: 57% (*)

Klaun (1998) (seriál)

Nádejný nemecký krimi-akčný seriál z konca „90´s“. Sympatické herecké postavy („Dobbs“-a som mal veľmi rád), ale ten príbeh časom postupne začal strácať na kvalitách. Viem, u väčšiny seriálov to je najtypickejším problémom. Ale tu tá situácia bola trošku horšia... // Avšak zostali aj dobré spomienky... Osobné hodnotenie: 62% (**)

Egy bolond százat csinál (2006)

Neskrývam sklamanie. Vďaka hercov, ktorých podarilo pre tento snímok získať, v tomto filme bol viac potenciálov. Len pár dobre vydarených scén. Jednoducho škoda! Osobné hodnotenie: 65% (**)

Pro mámu všechno (2019)

Jednoduchá a nenáročná romantická komédia z Maďarska, čerpajúca z mnohých zdrojov a operujúci s klasickým scenárom (inými slovami, žiadne prekvapenie – stane sa všetko tak ako to predpokladáme). Film sa drží hesla „protiklady približujú“. Slušné a milé herecké výkony. Záver mi príde až príliš zjednodušený a narýchlo natočený – rýchlo po sebe idúcich scén z budúceho spoločného života. Každopádne, kto je otvorený na ľahkú komédiou so slušným počtom úsmev na tvár vyčarujúcich scén, tak po výberu „Seveled“ by nemal byť sklamaný. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Křivák (2018)

Tuctová vec vo svojom žánru, ktorá krváca z viacerých miest (scenár, réžia, herecké výkony). R. Moresco sa ani nesnažil o komplexnejší alebo napínavejší film. Viac k tomu by som ani nepovedal/nepísal, len jedna poznámka na záver. V tomto filme G. Byers s dlhými vlasmi vypadá oveľa lepšie ako s krátkym účesom. Osobné hodnotenie: 65% (**)

Příliš malý svět (2019)

„Lucy in the Sky“ je krehkým true-based filmom, ktorý sa snaží byť v rámci možností „indie“ a zároveň budiť dojem, že sa jedná o mix žánrov „psychidelický“/„space“. Tá druhá vec mu však napriek všetkým snahám nefunguje dobre. Astronautka počas misii vo vesmíre mala psychidelické pocity a po návrate na Zem sa snaží za každú cenu vrátiť sa do vesmíru, aby to mohla znovu a znovu prežiť. To, že sa mu pomaličky rozpadne život na kúsky a spraví také veci, ktorá by inak „pravdepodobne“ nespravila (opustenie rodiny), sa snažia v podstate hodiť na vesmír (a nie na niečo iné). N. Portman v rámci svojich možností (opäť) dobrá, ale jej postava mala ešte rezervy. V mojich očiach nie úplne funkčný záver. Keď však zo strany tvorcov nie je snaha o kompromis, tak ten výsledok bude „taký aký je“. P.S.: Vo filme samozrejme zaznie ikonická pesnička od Beatles („Lucy in the sky with Diamons“) v akustickej forme. Avšak jej načasovanie nie je úplne dobré. Osobné hodnotenie: 67% (**)