Pekelná kuchyně (2019)

Female-based gangsterovský film, ktorý scenárom dané potenciály (ženy si prevezmú „biznis“ od svojich mužov, ktorí sú v cele) nevyužíva. Trojici M. McCarthy, T. Haddish, E. Moss síce to na prvý pohľad ide, ale postupom času je vidieť, že tá požadovaná herecká harmónia tu nie je. Všetky scény a „postupné vymazanie jednotlivých osôb z obrazu“ sú klasické a A. Berloff sa ani nesnaží do toho vzniesť trošku viac nečakaných zvratov. Ako som naznačil na začiatku, jedná sa o premárnenú šancu. P.S.: Trošku iná M. McCarthy. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Pěkně blbě (2017)

Prekvapivo dobre adaptovaný true-based príbeh – najlepšie a najkurióznejšie scenáre stále píše Život. Prekvapivou ľahkosťou a miestami fakt inteligentne sa hovorí o veciach, ktoré aktuálne rezonujú vo Svete (multikulturalizmus, svet moslimov, ich situácia (nielen) v USA, vzťah medzi muslimom a (ne)muslimom, atď.) – zopár „vtipov a poznámok“ by však mohli odpustiť. Je vidieť, že tvorcovia (scenár + réžia) sa snažili udržať balans. Dvojica K. Nanijani a Z. Kazan je zaujímavá (ich herecké výkony sú dobré a v podstate bez zaváhania) – chémia medzi nimi je, ale občas majú slabšie momenty. Z vedľajších postáv najviac sympatická H. Hunter. Záver pekný a každému vyčarí úsmev na tvár (nehovoriac a reálnych fotkách pred záverečnými scénami), ale tak trošku sa mi javí ako „prilepená na poslednú chvíľu“ – z ničoho nič Emily sedí v publiku. To však z hodnôt filmu neberie nič. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Pěkně daleko (2023)

Vanessa Jopp pracuje s klasickým scenárom a režíruje to podľa známeho a osvedčeného postupu. Istá pani zdedila dom (po matke) v Chorvátsku. Odcestuje do Chorvátska, aby zistila detaily a objavila svet, ktorú ešte nepozná. Znovu sa naučí mať rád sám seba (ako bonus k tomu sa znovu zamiluje). Príbeh so známymi prvkami, ale krásne more a chorvátske prostredie to „kompenzujú“.  Naomi Krauss vo veľmi dobrej forme – svižná a pekná. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Pelé: Zrození legendy (2016)

Film o pravdepodobne najviac skloňovanejším hráčovi vo svete futbalu, Pelé. Film zachytáva jeho mladosť a to, že aké prekážky musel prekonať. Celý príbeh obsahuje niekoľko dobrých záberov, pekných a dojímavých scén. Príbeh z tých čias, kedy futbal mal väčšiu krásu a kedy išlo viac o hru ako o iné „záležitosti“. Pre fanúšikov Pelé a hlavne futbalu to bude chuťovka. PS.: Malá scéna stretnutia skutočného vs. „fake“ Pelé je pekným momentom (ako aj záverečné, autentické zábery). Osobné hodnotenie: 80% (****)

Pelíšky (1999)

Snímok, vo ktorom aj ďalšie generácie môžu objaviť veľa vecí. Herecký koncert, kytica skvelých scén, hlášok a situácii – stačí si pripomenúť „nerozbitné skleníčky“, „knoky“ alebo len otázku „Hledáš nekoho soudruhu?“. A na vrchole samozrejme nezabudnuteľný Jiří Kodet. Osobné hodnotenie: 91% (*****)

Peníze těch tupců (2023)

I like the stock.“ Craig Gillespie, mimo iné, sa určite inšpiroval hlavne filmom The Big Short. Silným faktorom je to, že v obidvoch prípadoch základ tvoria skutočné príbehy. Dumb Money však bude bližší (a sympatický) jednoduchému človekovi, ktorí chce bojovať proti Vlkom z Wall Streetu. Vedenie príbehu je celkom slušný, ale v dôležitých momentoch (súdny proces, ktorý je aj pomerne krátky) je menej výrazný a postráca trochu dôraznejší záver. Každopádne však sa jedná o film, ktorý vo svojom žánru si zaslúži pozornosť. Z hereckej stránky prekvapila prítomnosť Seth Rogen, ktorému daná vedľajšia rola sedí. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Penzion osamělých srdcí (2019)

Klasický romantický príbeh, natočený a zahraný podľa starých známych šablón. Teraz však nie v produkcii Hallmarku ale Netflixu. Osobné hodnotenie: 63% (**)

People, Places, Things (2015)

Príbeh, ktorý mal jednoznačne väčšie možnosti. Škoda, že ten potenciál, ktorý mal, nebol využitý. A hlavne ten záver by mal vypadať trošku inak. Herci a herečky za to nemôžu, pretože svoje úlohy zvládli dobre. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Pepek námořník (1960) (seriál)

Jeden z mojich detských „hrdinov“, ktorého som spoznal cez Cartooon Network. Tieto krátke rozprávky s námorníkom Pepek majú svoje nedostatky (nápaditosť napríklad nie je ich silnou stránkou, ale „opakovanie“ o to viac), ale mimo iné môžem im ďakovať, že som si ochutnal špenát (a nedostal sa na môj black list). Škoda, že ten špenát so mnou nespravil to, čo s Pepekom ;). Osobné hodnotenie: 81% (****)

Peppermint: Anděl pomsty (2018)

Vo svojom žánru (napr. sem patrí aj Colombiana) to „pozoruhodným“ filmom spraví J. Garner a jej premena na bolesť a ľútosť nepoznajúcu „killing machine“. Film má jasnú koncepciu, ale niektoré detaily sú „nevypracované“ – napr. ako sa za tých rokov stala z R. North taká „profesionálka“? Otvorený záver (ako to už u takýchto filmoch „býva zvykom“). Osobné hodnotenie: 72% (***)