Na odpis (1988)

Z určitého pohľadu trochu príbuzný filmu The Dirty Dozens, premiestnený do Vietnamskej vojny. Film, jak vo svojím scenárom, tak aj vyhotovením, sa radí do kategórii silnejších B-čkových filmov. Štvrtá hviezda je pre duo Peter Nelson / Loren Hayes, ktorí v rolách Sterlinga a Lorda jednoducho žiaria. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Bacha na Jönssonův gang (2020)

Predovšetkým sa jedná o nevydarenú komédiu lupičských filmov. Škoda, že prostredná časť jak filmu tak aj príbehu je veľmi plochá. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Szomszédok (1987) (seriál)

Ikonický, týždenný maďarský seriál z konca osemdesiatych rokov. Obyčajní ľudia (a ich každodenný život), predstavení skvelými hercami a herečkami, ktorí sa stali súčasťou každodenného života maďarského ľudu. Trochu škoda za nevyrovnanú kvalitu jednotlivých epizód. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Víly z Inisherinu (2022)

„Už ma nezaujímaš, nie si pre mňa zaujímavý!“ „Prečo?“ „Ty si plochý.“ Martin McDonagh opäť šokuje a to v pozitívnom zmysle slova. Banálna situácia roztiahnutá do dramatických rozmerov na malom prostredí s minimum postáv. Každá postava je na dobrej pozícii a ich začlenenie do príbehu má zmysel. Predstavenie jednotlivých postáv (nehovoriac o charakterov a vlastnostiach) má rozsiahlejšie rozmery. __ Dvojica C. Farell / B. Glesson, pre ktorú to nie je prvá dobrá spolupráca, je v hereckej harmónii. Ich spoluprácu dokonale dopĺňa Kerry Condon. P.S.: Írska hudba vždy poteší... Osobné hodnotenie: 82% (****)

Jedna noc ve školce (2022)

Neskutočne slabá poľská „komédia“ – film plných slabých scén s takmer nulovou dynamikou a veľmi slabo napísanými dialógmi. Bohužiaľ sklamanie... Osobné hodnotenie: 51% (*)

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody (2022)

Základ nie je zlý, ale z hľadiska veľkoleposti a hlbšieho zachytenia celého života to nie je úplne presne taký bio film, ktorý by Whitney Houston zaslúžila. Vokály sú pomerne silné, zaznejú najznámejšie pesničky, Naomi Ackie sa snaží napodobniť W.H., ako sa len dá. Ale ako celok to pôsobí ako 140 minútový TV film.  Záver by mohol byť trochu viac nápaditejší. P.S.: Vo vedľajšej roli dobrý Stanley Tucci. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Na nože: Glass Onion (2022)

Svoje poznámky k minulému filmu Knives Out som zakončil s tým, že som zvedavý, čo vymyslí Rian Johnson nabudúce. Tak pokračovanie má v sebe sem-tam prekvapenie, ale ten pocit, ktorý ponúka prvé dielo, je tu cítiť len čiastočne. Herecká garda nie je zlá, celkom potešila prítomnosť Edwarda Nortona, ale celkovo je tu menej takých silných hereckých osobností (a hereckých výkonov), koľko sme mohli vidieť minule. Príbeh má svoje možnosti (aj keď ten základ je menej originálny), a pán Johnson sa nebojí sem-tam dať zakrivené zrkadlo pred niektorými (súčasnými) spoločenskými prvkami, ale film na konci nenechá za sebou také momenty, ktoré by dlhšie zaplnili divákovu hlavu myšlienkami. Danie Craig opäť dobrý – rola mu zatiaľ celkom sedí. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Ecc-pecc (2021) (TV film)

Do divadla príde nový riaditeľ, ktorý v záujme „záchrany divadla“ začne s veľkým šetrením a reorganizáciou (medzi jeho nápadmi je aj to, že divadelnú hru Rómeo a Júlia, s happy endom, si zahrajú traja ľudia). __ Jednoduchý satirický počin, („prehnane“) ilustrujúci známy prípad zo života, keď šéfom sa stane človek, ktorý nemá schopnosti (hlavne morálnu!) pre danú pozíciu. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Matilda Roalda Dahla: Muzikál (2022)

Základy dobré, nehovoriac o celkom vydarenom castingu (na čele s Alisha Weir a s „charakterom extra nesympatickou“ Emma Thompson), ale ako celok to má väčšie nedostatky. Kvalita jednotlivých muzikálových scén (spoločne s choreografiou) je pomerne nevyrovnaná. Bohužiaľ originálne divadelné predstavenie neznám (ani som nevidel), takže nemám základy pre serióznejšie porovnanie) Nepochybujem však o tom, že na divadelných doskách je to viac kompaktnejší.  P.S.: Z oslavy kníh nikdy nestačí... Osobné hodnotenie: 69% (**)