Zóna úniku (1994)

Síce to nebolo nejako strhujúce a ani adrenalínové, ale Snipes a sexi Yancy Butler upútali moju pozornosť natoľko, že som sa moc nenudil. Vlastne mi to prišlo celkom fajn. Letecké zábery boli dobré a príbeh v pohode a plynulo odsypal. No o Zimmerovú hudbu som to moc nezakopol. Wesley je tu nie len za mlátičku na spravnom mieste, ale aj za prvotriedneho sympaťáka, ktorý nemal v tomto období problém potiahnuť film vpred. 80% - 4*

První liga (1989)

Dlho som krúžil ako sup okolo tejto (ako niektorý hovoria) klasiky, no nakoniec som sa k nej predsa dostal. Lákalo ma herecké obsadení, pretože Charlie Sheena, či Wesley Snipesa mám rád, ale odradzoval ma tento šport, ktorý ma nebaví asi preto, že ho nechápem. Ako týpek, ktorý športuje mám rád športové filmy a keď už som nevedel kam skončiť, skočil som si od Wesleyho basketu (Bieli muži nevedia skákať) k jeho Prvej Lige. Baseball ma síce nezaujal stále a doteraz som z neho sprostejší ako z matiky, ale ako celok ma to bavilo, či už hercami, humorom alebo celkovou atmosférou. Fajn film, ktorý ma nakoniec milo prekvapil. 80% - 4*

Svítání (2009)

Michael Spierig a Peter Spierig natočili dosť dobrý Predestination, s ktorého som bol odpálený, tak som sa rozhodol, že zasurfujem na ich vlnu a zveziem sa s nimi ešte raz. No a tento krát to zas tak super nebolo. Ľúbil sa mi príbeh, herci, spracovanie a tmavý filter filmu, ale inak ma to moc nevzalo. Možno preto, že som čakal zase nejaký ťažký výser s divákom. Po filme som zistil, že som akurát tak vysral sám zo sebou. Ale inak je to lepšie ako Twajlajt. 70% - 3*

Daredevil (2015) (seriál)

1. Séria - 89% . Bolo na čase aby sa aj Marvelacky Daredevil pohol dopredu. A je to pekný posun od filmového spracovanie s Affleckom. Seriálový Daredevil vsádza rovnako ako Nolanov Batman na reálnejšie spracovanie, čo je hlavný dôvod prečo ma to bavilo. Charile Cox (ale aj ostatný) fajn zapadli a sledovať zrod slepého hrdinu, ktorý v noci bojuje ako maskovaný nindža proti zločinu a cez deň zas háji občanov ako právnik bol v podstate dvojitý zážitok. Akciu sa nadmieru vydarila, úvodné titulky, hudba, príbeh, postavy a hlavne záporák (Wilson Fisk / Kingpin) príjemne prekvapili. Som zvedavý ako chlapíci od Marvelu zakomponujú ostatné známejšie postavy (Elektra, Punisher) po bok Daredevila. Oblúbený soundtrack: Main Title, Fogwell's Gym. 2. Séria - 100%. Už prvú sériu som porovnával s Batman Begins, no a táto druhá ako už niekto povedal je ako The Dark Knight. A ja s tým plne súhlasím. Až na to, že toto ma lepšie akcie, ale dosť bolo porovnávania. Už prvá séria ponúkla výborný príbeh, záporáka a postavy a tu v druhej sérii je to ešte všetko dva krát lepšie. Akcie sú stále oku lahodiace, no tento krát sú ešte viac vygradovanejšie. Samotná postava Daredevila je znova výborná, ale čo prevyšuje túto sériu nad tu predošlú je perfektný Frank Castle a nádherne akčná Elektra. Doslova strhujúci zážitok. Vynikajúce, bravo, tlieskam. 3. Séria - 80% . Prvá séria super rozbehla boj maskovaného bojovníka proti podsvetiu. Druhá vynikajúce zakomponovala vedľajšie postavy do deja a povýšila akciu na iný level. No a tretia je sklamanie. Moc ma nebavil záporák v podaní Poindextera a aj keď Fisk je opäť prefíkaný hajzel, čo ma dobrý plán, úvod ma moc nezaujal a všetko sa to rozbehlo až ku koncu, tak ako aj lepšia akcia, ktorej je tu trošku pomenej. Záverečné tri diely ponúkli dobre finále a zachránili celu sériu, inak je väčšina tretej série len taká kecačka a motanica, kde sa nič moc strhujúce nedeje.

Terminator Genisys (2015)

Terminator je značka, na ktorej som vyrastal a keď som videl čo za mená sú pod týmto podpísaní, bal som sa toho. A veľmi. Alan Taylor je viac televízny režisér a celovečerných filmov ma asi toľko, že aj trailer pri jeho mene by zíval prázdnotou. Scenáristi Laeta Kalogridis a Patrick Lussier sú ukážkové duo gulášových scenáristov. Zatiaľ čo ona za sebou toho veľa nemá a je podpísaná pod biednym Alexandrom Veľkým, Cestou Bojovníka a prekvapila snáď len Prekliatym ostrov, on zas pre zmenu ma toho ešte menej a točil päť rokov tri Draculy a ako bonus dostal nápad začať písať scenáre. Herecky to tiež vyzerá ako mix krátkonohého, starého a bystrozrakého. Najväčšie plus vyzerala asi produkcia, ktorá nám priniesla pár dobrých filmov (Star Trek: Into Darkness, World War Z, Mission Impossible: Ghost Protocol) a okrem toho slušný 155 miliónový rozpočet. A nakoniec to dopadlo lepšie ako som čakal. Možno aj preto, že narozdiel od niektorých som film neodpisoval dopredu. Ostatný sa asi nechali nachytať Cameronovou chválou, ktorá mala za úlohu len (logicky) nahnať ľudí do kín, zarobiť a zároveň pomôcť kamarátovi Arniemu v jeho (dlhšie neúspešnom) comebacku. V dnešnej reštartovanej uletenej dobe tu mame teda ďalší film, ktorý sa snaží rozprúdiť novú krv v starej sérii. A celkom sa mu to darí. Prvých tridsať minút je vynikajúcich. Známe terminatorovské tony nás hneď hodia do post-apokalyptického sveta, kde už máme po súdnom dni a ťaháme dvojité šichty pre a proti Terminatorom alebo inak povedané Skynetu. Vlastne to nadväzuje pekne na prvý diel. To čo Kyle Reese vysvetľuje v prvom filme a to čo Jim Cameron mal spracované v scenári, ale nemohol to sfilmovať lebo nemal prachy, sme sa tu dočkali. Kyle Reese a T-800 vyslaní do roku 1984. Musím povedať, že tato časť ma asi najviac bavila, už len z toho dôvodu, že som si to veľakrát predstavoval pri prvom filme. Tu už to bolo zrealizované a Alan Taylor celkom fajn zvláda natočiť nielen akciu, ale aj temnu budúcnosť. Mňa ako "starého zákazníka" si hneď získal nostalgiou, ktorá sa dostavila pri znamych miestach a hudobných tónoch. Akcie, atmosféra, vizuálna stránka, terminátori a dosť dobrý pútavý začiatok ma dostali hneď do hry a začal som veriť každému hercovi a postave - Jai Courteny (Kyle Reese), Emilia Clarke (Sarah Connor), Jason Clarke (John Connor), Byeong-heon Lee (T-1000) a samozrejme stále záručne dobrému a stále fungujúcemu Arniemu a jeho T-800, ktorý je napriek svojmu veku stále najlepší. Jeho vek je tiež dobre vysvetlení (tento nápad priniesol sám veľký otec Cameron, asi aj preto je tak šikovne vymyslený a zakomponovaný). Nakoniec som milo prekvapení, tým krokom, ktorým sa tvorcovia vydali. Škoda len, že od polky mi to viac pripadalo ako letný sci-fi film a nie ako Terminator. A aj finále mi prišlo slabé. Inak musím povedať, že sa to podarilo a určite je to lepšie ako ten predošlý. Zopár nevysvetlených vecí a udalostí sa tu nájde, čo uberá lesk na krase chrómového endoskeletonu, no na to, že ma film dve hodiny celkom rýchlo (a nie nudne) plynie. Na diváka vyťahuje nostalgiu, štýlovú akciu, kopu terminatorov, menej temnejší a drsnejší prístup a pre mladých viac humoru a nájdu sa tu sem tam aj nejaké emócie, ktoré pomáha vytvárať aj celkom dobrá hudba Lornea Balfea. P.S.: film obsahuje po-titulkovú scénu. Obľúbený soundtrack: Work Camp, Bus Ride, Sarah and Kyle, Sarah Kicks Ass, If You Love Me You Die, Sacrifice. 85% - 4*

Noční běžec (2015)

Jaume Collet-Serra a Liam Neeson je fajn dvojka a funguje to perfektne aj tu. Ale aby som zas nespomínal iba Neesona, aj Kinnaman, Harris či Common sú dobrý. Castingom ma tento film dosť bavil, čo sa mi zas tak často nestava, ale tu mi sadlo viac ako lepšie. Hovorí sa, že keď ti sadnú herci sadne ti aj film. Síce nezdieľam tento názor, ale tento krát to platí. Liam je konečne v inom kabáte a v inej situácii ako ho poznáme, čo považujem za dosť veľké plus. Ale aby som tu len nekecal o hercoch prekvapil ma aj samotný príbeh a jeho drsnosť. Malo to šťavu, adrenalín, napätie, atmosféru a do toho Junkie napumpoval svoje XL. 80% - 4*

96 hodin: Zúčtování (2014)

Asi mi to aj prišlo lepšie ako predošlá Odplata. Príbeh sa presunul trošku inde a aj strih v akcii sa zlepšil. Oproti prvému dielu je to síce fakt bieda a tragédia, ale Neesonovi drsňáci na staré kolená idú a aj keď to vyzerá, že áčkoví herci zablúdili v bečkových vodách, je to celkom fajn a pozerateľná akčná sranda. Len toho Megatrona na poste režiséra by už mohol nahradiť nejaký Optimus. 60% - 3*

Policajt v Beverly Hills II (1987)

Dvojka ma viac bavila a považujem ju za najlepší diel série. Hlavne preto, že to mal tento krát pod palcom akčný veterán Tony Scott. A je to cítiť hlavne v akciách, ktoré sú rozhodne lepšie ako v predošlom diely. A pridalo sa o oktávu aj na hlaškach a navyše ma aj viac bavila dvojica fízllov s predošlého dielu. Škoda opäť nemastného a neslaného príbehu, ktorý moc veľký krok od prvého dielu neurobil. 85% - 4*

Policajt v Beverly Hills III (1994)

Mám pocit, že sa v tretom diely tie akcie berú viac vážnejšie a menej vtipnejšie, čo ale platí len do polky filmu. Trojka nieje zlá, iba menej zaujímavá. Eddie Murphy je znovu fajn a znovu ma pribalený balík smrteľných hlašok a nábojov aj keď tento krát v menej výraznom prevedení a nepomáha tomu ani zábavný park. Aj keď Gerge Lucas potešil :-). 70% - 3*

Méďa 2 (2015)

O chlp lepšie, vtipnejšie a krajšie (Amanda!) ako (tiež výborný) prvý diel. Seth MacFarlane sa mi znova trafil do noty. Zožral som mu aj (podla niektorých nevydarení) A Million Ways to Die in the West. Režisér, scenárista, producent a aj herec v jednom postavil príbeh, no postavil, vo filme postaví vela vecí, ale príbeh šlape asi tak na pol plynu, ale cele je to tak nabité rôznymi dobrodružstvami, atrakciami, odkazmi, ale hlavne (štipľavým) humorom a vydarenými vtipmi, že keby mi trebalo šťať, radšej to pustím susedovi do kyblu s kolou, ako keby som mal čo i len minútku zmeškať. Kráľovsky som sa rehotal a bavil, Amanda Seyfried je pre mňa ešte krajšia ako Mila a výborne tam sedí. Aj jej Glumovské oči. MacFarlane ako je uňho zvykom, odkazmi na filmy znova zabodoval. Minimálne deveťdesiat percent som ich chápal a moje hodnotenie, tiež bude podobné. 90% - 5*