Šťastný nový rok (2019)

Nejako sa mi do toho nechcelo, ale prečo nespraviť frajerke radosť pred sviatkami, že áno. Na tomto filme nebolo nič také čo by ma zaujalo s trailerov, no mám rád Maštalíra a tak isto aj mladý Kroner ako režisér nieje zlý (jeho Lóve radím medzi to najlepšie zo slovenskej tvorby). Ale k filmu. Čo teda ten film ponuka ? Predovšetkým peknú vianočnú atmosféru, zasneženú prírodu okolo Štrbského plesa, pekne vyzdobený a nasvietení hotel, fajn kameru, jojkarský hercov zo seriálov a príbeh, ktorý je pripomína skromnejšiu verziu lásky nebeskej. Priznám sa, že úvod ma celkom bavil, vtipy sa celkom podarili, pikantný slovník nechýba a obzvlášť ma zaujal Maštlír, ktorý mal asi najvtipnejšie a najlepšie scény ("vraj tvrdený plast, kurvy šikmooké"). Iný herci a ich postavy a príbehy ma toľko nezaujali, ale nemôžem povedať, že by som sa nudil. Cez vianočne sviatky a na slovenske pomery je vlastne tento film celkom príjemné prekvapenie. Škoda len, že záver bol taká klasika, ktorá už nebaví tak ako na začiatku. 60% - 3*

Jumanji: Další level (2019)

Ani jednotka, alebo teda Welcome to the Jungle nebol pre mňa nejaký zázrak, ale bavil ma o niečo viac ako jeho pokračovanie. "Dvojka" síce ponúkla znova fajn jazdu, plnú efektov a zaujali aj veteráni Glover a DeVito, či prehodenie niektorých rolí v hre Jumanji. Lenže ak sa to pozriem ako celok, pár akcii a scén bolo zábavných a pekne natočených, ale bolo ich len pár a to je ten problém, pretože film ma dve hodiny a nie vždy ma to bavilo. Niekedy mi to prišlo zbytočne naťahované, alebo príliš obyčajné a bez nápadu. Uvidíme s čím sa vytiahnú v ďalšom diely, pretože dvere sú otvorene. Čo dvere, rovno cela garážová brána. 60% - 3*

Star Wars: Clone Wars (2003) (seriál)

Clone Wars s roku 2008 poznám a veľmi sa mi lúbi, no nevedel som, že Lucas vypustil do sveta medzi epizódou 2 a 3 tento dvojdielny, dokopy dvojhodinový seriál (aspoň ja som ho v takom zložení videl). Čo sa týka animácie neviem prečo sa nadávalo na neskorší seriál, keď toto je ešte horšie, alebo minimálne to vyzerá animačné ako s 80tých rokov, osobne mi to síce nevadí a nemal som to problém dopozerať. Prvý diel prinesie okrem klonových vojen na scénu staré známe postavy s filmu ako Anakin, Obi-wan, Mace Windu, Yoda, či Dooku, ale aj menej známe, alebo známe iba s neskoršieho seriálu Clone Wars - Assaj Ventress, generál Grievous alebo Jedi Ki-Adi Mundi. Druhý diel ponúkne o niečo zaujímavejší príbeh, ale aj pekné prepojenia s epizódou III - zlatý C3PO, Anakinová jazva na oku, dlhšie vlasy, jeho ruka a celé to ukončí útokom na Corusant, kde Grievous unesie Palpatina. Fanúšikov Star Wars a klonových vojen táto šermovačka a výplň určite poteší. Čiže kto chce vidieť v animovanej podobe úvodné rolovacie titulky s Epizódy III, nech siahne po tomto seriály. 80% - 4*

Ledové království II (2019)

Mám chuť napísať, že som sklamaný, ale možno by to ani nebolo úplne fér, kedže jednotku mám fakt rád, videl som ju niekoľko krát a už je to taká každoročná tradícia dať repete cez vianoce aj s vianočným Olafom. A možno to je ten problém, že prvý diel nastavil latku až príliš vysoko. Dvojka sa snaží byť zaujímavejšia, temnejšia a záhadnejšia čo aj je. No tato vypráva za odpoveďami mi prišla trošku nudnejšia. Postavy ma už toľko nebavili (Olaf ostáva ale stále super) a spievania tu bolo miestami až priveľa, aj keď priznávam, že pesničky, tak ako aj slovenský dabing sa znova vydarili. Ľadové kráľovstvo II je fajn rozprávka, ktorá vyložene nenudí, no pamätám si, že pred šiestimi rokmi som sa s týmto zložením bavil lepšie. P.S.: nezabúdajte na scénu za titulkami. 75% - 4*

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

Vojnové seriály zo série "Apokalypsa" od dua Clarke a Costelle si držia nie len vysokú kvalitu, ale zároveň si tvorcovia zaslúžia pochvalu, hlavne za zreštaurovanie a kolorovanie dobových materiálov. Vynikajúci dokument, ktorý ponúkne naozaj silne a pôsobivé zábery! 100% - 5*

Za sklem - Série 3 (2019) (série)

3. séria - 80%. Za sklom pre mňa nikdy nebol seriál, ktorý by upútal moju pozornosť, no priznám, že tretia séria vytiahla skutočne zaujímavý príbeh a rozdala karty postávam tak, že neviete čo bude nasledovať ďalej. A to je hlavný ťahák tohto seriálu. Okrem znova výborného Maštalíra a Magálovej pribudlo viac zvratov, aj pár fajn dialógov a hlášiek a celé je to napínavejšie viac, ako predošlé serie dohromady. Škoda len toho záveru, ktorý vlastne sa s logického pohľadu uzavrieť nedá, no ani takýto otvorený koniec som nečakal na to, že toto ma byť finálna séria.

Le Mans '66 (2019)

Už dlho som nenapísal nič stručné, obzvlášť pri výborných filmoch, no tento krát spravím výnimku. Nebudem tu chváliť skvelých hercov, brilantnú kameru, či hudbu a ani réžiu. Le Mans je jednoducho horúci kandidát na Oscara a pre mňa film roka! Obľúbený soundtrack: Team Player. 90% - 5*

Bitva u Midway (2019)

Musím sa priznať, že som od Emmericha čakal väčšiu divočinu. Páčilo sa mi, že sa príbeh zameral na celý konflikt v tichom oceáne a nie iba na bitku o Midway. Film ma niečo cez dve hodiny, ale prekvapivo to dobre odsýpa, žiadne zbytočne keci bokom. Sem tam sa nájde nejaká odbočka, ktorá vedia k rodine, ale nič zbytočne uťahané tu nieje a to je veľké plus. Väčšinu času stavíme na lietadlovej lodi alebo v lietadlách s Edom Skreinom a Lukom Evansom alebo s Woodym Harrelsnom a Patrickom Wilsonon, ktorý planuju taktiku, takže nuda neohrozí. Vo vedľajších úlohách sa mihnú ešte aj veteráni ako Dennis Quaid a Aaron Eckhart a za seba hovorím, že casting patrí rozhodne medzi plusy. Ale prejdime k akcii, Emmerich veľké výbuchy vie, to vie každý, veď zničil New York s Godzillou, v štátoch US nakopal riť mimozemšťanom, nechal zmrznúť pol zeme a zničil skoro celý svet. Takým vysokým skóre sa len tak pochváliť nikto nemôže. A aj preto som sa tešil na Midway. No ako som povedal na začiatku, Emmerich sa tu drží pri zemi, žiadne zbytočné frajerské a násilne vtipne scény sa tu nevyskytnú a čo sa týka výbuchov, tak tie síce prídu, ale väčšinou sa tu bojuje s lietadlami a tam Roland moc toho nevymyslel. Akcia je síce pekne natočená, kamera je celkom pôsobivá v strmhlavých náletoch, ale na konci sa to už všetko okuká, kedže je akčná stránka dosť jednotvárna. V tomto ma Michael Bay navrch v jeho Pearl harbore. Každopádne veľmi dobre sa to pozerá, furt sa tam niečo deje, takže to dobre plynie známe xsichty tomu veľmi pomohli a potešilo aj to, že Japoncov nevykreslili až tak za úplných hajzlov. Hudba emócie síce neprinesie, ale v akčných scénach to pekne graduje. Za mňa spokojnosť. Na to, že sa tu lieta vo vzduchu sa Emmerich držal celkom pri zemi a po dvojke Deň nezávislosti som za to aj celkom rád. 75% - 4*

Nejvýznamnější operace 2. světové války: Bitva u Midway (1995) (TV film)

Nejvýznamnější operace 2. světové války ponuka nielen prehladnu grafiku bojov, ale predovšetkým sa dokument zameriava aj na podrobnosti. Od výzbroje, cez stratégiu až po samotnú bitku a to je niečo čo sa v iných dokumentoch nevidí. 90% - 5*