Schůzka naslepo (1987)

Aj keď je Bruce Willis zaškatuľkovaný ako akčný hrdina John McClane, nerobí mu problém zahrať všetko. Schôdzka na slepo je film, kde Bruce Willis ukazuje svoje herecké kvality. Dobre mu sekunduje aj Kim Basinger, príbeh tiež ušiel, vtipné scény síce niekedy drhnú, obzvlášť zo začiatku sa to pomalšie rozbieha, ale záver ma bavil. 65% - 3*

Den D – Paříž: Obětování (2014) (seriál)

Celkom dobrý dokument, kde sa okrem pekných kolorovaných záberov, dočkáme aj záberov s fronty na oboch stranách. Dvojdielny dokument D-Day pekne zhrnie problematiku výsadku, stratégiu, ale aj postup spojeneckých vojsk. 85% - 4*

Od světové války k té studené (2017) (TV film)

Druha svetová je pre mňa téma, ktorú mám celkom dobre naštudovanú, a ktorá ma mimoriadne zaujíma, obzvlášť po vojenskej stránke. No politická stránka je niečo v čom moc zbehlý nie som a nemal som prehlad o čo všetko po vojne išlo. No tento dokument - Cesta ke studené válce - je skutočne pútavý, zrozumiteľný, obohatený o dobove zábery a nebojím sa tvrdiť, že s časti aj napínavý. Nejedná sa iba o dokument, v ktorom sa súperi len o atómove bomby, ale predovšetkým o moc nad Európou. Najskôr medzi trojkou najvyšších (Stalin, Roosevelt, Churchill) a v druhom diely medzi dvomi veľkými národmi (USSR - USA). Odporúčam každému koho fascinuje toto obdobie. 90% - 5*

Noční dravci (1981)

John Rambo a Lando Calrissian naháňajú šialenca Harleyho Stonea. Priznávam sa, že tento pomerne neznámy film, ale zo známymi hercami mi akosi utiekol. Rozhodol som sa teda, že to dobehnem a aj keď hodnotenie ma odrádzalo znova som rád, že som nedal na radu miestnych expertov. Nehovorím ani ja, že to bola strhujúca detektívka, to nie. Začiatok sa trošku ťahal a trošku mi trvalo kým som sa dostal do deja s démonickým teroristom Rutgerom Hauerom, ale keď pôjde do tuhého a príde na rad akcia, nenudil som sa. Nie je to typická Stalloneovka, kde Sly všetkých vystrieľa a kde na všetko príde ako to býva v jeho scenároch. Tu Sly scenár nepísal a tak sa Rambo šetri na svoju premiéru Ramba až o rok neskor - 1982. Noční dravci sú jednoduchá kriminalka, s kvalitným záporákom, no keby fúzatému Slyovi a učesanému Williamsovi viac zamotal hlavy a podkúril pod kotlom, určite by to bolo omnoho lepšie. Takto sa jedna iba o fajn kriminálku, ktorá obzvlášť v závere ma celkom dobru a napínavú atmosféru. 65% - 3*

Blíženec (2019)

Od Gemini Man som nemal moc veľké očakávania, no zaujal ma trailer, kde mladý Smith naháňa starého Smitha. Hneď na úvod musím povedať, že nič prevratne nečkajte, okrem dobre spraveného, digitálne omladeného, učesaného a vylešeteného Willa Smitha, ktorý vyzerá skutočne famózne. Čo sa týka príbehu, tak je fajn a zaujme, aj keď každému komu aspoň trošku zapaľuje napadne, ako sa to presne skončí. Príbeh nieje nič extra a väčšinu ukázali už v ukážkach, ale dokáže zaujať jedným hercom, ktorý kope riť sám sebe. Musím sa priznať, že ma úvod bavil trošku viac, ešte keď bolo všetko zahalené rúškom tajomná, pretože záver, alebo teda druha polka skĺzla do klasického akčného filmu, bez nejakej strhujúcej scény alebo zvratu. A tým nemyslím akciu, ta bola celkom fajn, aj keď niekedy mi tie rýchle zábery k tomu moc nesedeli. Bavil som sa, no nebyť Willa Smitha šiel by som asi s hodnotením o niečo dolu. Obľúbený soundtrack: Gemini Man. 80% - 4*

Na špatné straně (2018)

S. Craig Zahler je drsňák, ktorý sa s tým vo filmoch nepára a vždy rad niekoho rozpára. Nepíšem to preto, že by to bolo cool, alebo preto, že sa to rýmuje, ale preto, že je to pravda. Zahler servíruje tento krát kriminálku s pomalým tempom, ale s veľkým dôrazom na postavy a dialógy, ktoré tu hrajú predovšetkým prvé husle, kedže sa tu moc akcii nenájde. Fúzatý Gibson je fantasticky, drsňáci mu idú a aj keď jeho parťáka vo filmoch moc nemusím, Vince Vaughn ma tento krát bavil. S Gibson to dobre ťahá, dialogy majú niekedy väčšiu šťavu ako samotný film, ale to hlavne preto, lebo to je tak zámerne natočene. Ako som spomínal, tu sa kladie doraz na postavy a celý film je jedna veľká sledovačka v aute s jednou akciu v banke a s druhou na konci vo finálnom zúčtovaní. Niekedy by to chcelo skrátiť, pretože odbočka s Jennifer Carpenter je tu zbytočná (aj keď chápem, že chcel režisér divákov šokovať drsnými únoscami s Kretschmannom na čele). Aj keď to bolo dlhé a rozťahane, ľúbilo sa mi to. 80% - 4*

Top Secret (1997)

Trošku som prekvapený hodnotením, pretože to skutočne nieje zlé. Vlastne je to taká slabšia verzia Die Hard a naháňačka s autami na streche nemá chybu. Ja som sa bavil. 65% - 3*

Rudý škorpion (1988)

Určite jeden z najznámejších filmov od Dolpha. Lundgren tu len záčina vo svojej kariére nakopávať zadky a práve v červenom škorpiónovi ich nakopéva štýlovo. Šablóna filmu je v podstate taký Rambo štýl, ale vadí to vôbec niekomu v akčnom filme ? Podstate je, že sa na tie výbuchy a akcie dobre pozerá a to tu predovšetkým ide. Navyše je tu Dolph v najlepšej forme. 70% - 3*

Den vítězství (2006)

Mám rád vojnové filmy a obzvlášť s druhej svetovej, ale toto ma nejako nebavilo. Možno to bolo príbehom, možno to bolo postavami, možno to bolo hercami, alebo to bola kombinácia všetkého. Každopádne som to dopozeral do konca, pretože sa na tu výpravu pekne pozerá, to sa musí nechať. A som rád, že som to dopozeral dokonca, pretože záver bol najlepší na celom filme. Nie že by bol super, ale celý film moc toho neponúkol a v závere konečne ide do tuhého. 55% - 3*

My (2019)

Slovami mojej frajerky: Väčšiu kravinu som už dlho nevidela. No a musím s ňou súhlasiť. Tých čo to bavilo, nebudem súdiť, každý ma nárok na svoj film a každý ma svoj vkus, preto ani nebudem písať, aby ste sa na to nepozreli, no mňa tie Peeleho filmy zatiaľ fakt nebavia. Jednu dávam za atmosféru filmu, ktorú Jordna Peele zvláda skvele, ale inak ma to vôbec nebavilo. Mimochodom súhlasím s manželom hlavnej postavy, radšej mohli nastražiť pasce ako v sam doma a nie sa tam dve hodiny naháňať. 25% - 1*