La strada per Fort Alamo (1964)

Mario Bava pre western evidentne nemal také nadanie, aké preukázal v hororovom žánri. Je zrejmé, že mal ambície s Road to Fort Alamo uspieť na americkom trhu, čomu nasvedčuje soundtrack podobný tým, ktoré odzneli v amerických westernoch 50. rokov, ako aj fakt, že hoci tu účinkovalo viacero domácich hercov a štáb tvorili takmer výlučne Taliani, v titulkoch sa neobjavuje žiadne románsky znejúce meno (mená talianskych hercov, členov štábu aj samotného režiséra totiž boli "poameričtené"). Ťažko povedať, či sa Bavovi týmto marketingovým ťahom podarilo oklamať zámorské publikom, film sám o sebe je však infantilná selanka, ktorá sotva niekoho zaujme. Vrcholom nevkusu sú dementne sa správajúci indiáni. Podobný indiánsky kostým a čelenku s farebnými pierkami som mal ako dieťa oblečené na maškarnom plese...

Deadly Daphne's Revenge (1987)

Nezaujímavá dráma, ktorá síce bola osvojená a produkovaná Tromou, typovo sa však do portfólia tohto štúdia príliš nehodí. Po tom, čo na poľovníckej chate po bujarom žúre znásilní jeden starý nadržaný chlap ľahkovážnu bloncku sa dej presunie do kancelárií a na rad prichádzajú otupné kecy a kdejaké špekulácie. Revenge fáza prebehne na justičnej úrovni a hoci sa v závere do príbehu nezmyselne pripletie aj šialená ženská s kudlou, ktorá je zavádzajúco vyobrazená aj na plagáte k filmu, pre fanúškov Tromy to zďaleka nie je to pravé orechové.

Killer Kid (1967)

Solídny spaghetti western, no jeho tvorca Leopoldo Savona si tu toho možno zobral na ramená priveľa a dej zbytočne prekombinoval. Vzájomne sa tu melú hrdí mexickí revolucionári, krutostí sa neštítiaci vládni vojaci, americkí pašeráci zbraní i banditská odnož revolucionárov, vedená obľúbencom talianskych a španielskych westernových režisérov Fernandom Sanchom, ktorí si podobnú rolu mexického zloducha strihol vo vyše šesťdesiatych žánrovkách! O level vyššie nad všetkou touto sebrankou stojí neohrozený pištoľník Killer Kid, po určitej dobe však ich nekonečné zápolenie akosi stratí šmrnc.

Na doraz (2017)

Šľachovitá servírka Karla v podaní Halle Berry bojuje o svojho uneseného syna s vervou levice a počas prenasledovania otrlých pobudov, ktorí to celé spískali nastolí tempo, za ktoré by sa miestami nemusel hanbiť ani Chev Chelios z hektického Cranku. Kidnap tak nestíha diváka nudiť, odsýpa vcelku svižne a úspešne sa vyhýba výraznejším hluchým pasážiam.

The Night Watchmen (2017)

Oddychová taškarica v štýle The Return of the Living Dead a jej nasledovníkov. Na rozdiel od spomínaného O'Bannonovho kultového majsterštyku ma však The Night Watchmen bavili občas viac a občas už menej. Asi je múdrejšie nechať príbeh pozvoľna gradovať s tým, že to najlepšie má prísť na záver a nie sa pokúšať servírovať v minútových intervaloch za každú cenu vtipné skeče či chlapácke "motherfuckingové" hlášky, ktoré napokon nemajú plánovaný humorný efekt.

Vamos a matar, compañeros (1970)

Sergio Corbucci špageťáky točiť vedel, o tom žiadna a Companeros sú toho dôkazom. So scenárom si tentokrát veľa práce nedal, nakoľko sa s menším obmenami jedná o príbeh totožný s tým, ktorý nakoncipoval v o dva roky staršom Zapata westerne Žoldnier. Súhra hereckej dvojice Franco Nero - Tomas Milian, občasne dopĺňanej postavou záporáka v podaní charizmatického Jacka Palancea však funguje výborne a Companeros najmä vo svojej druhej polovici naberú grády aj čo sa akčných sekvencií týka. Jediné, čo ma tu mierne sklamalo bol soundtrack. Od spolupráce dvojice uznávaných fachmanov Ennio Morricone & Bruno Nicolai by človek očakával vznik poriadneho evergreenu, chlapci sa však tentokrát nepretrhli a použili akýsi druhoradý hudobný motív, zrejme uložený na horšie časy na dne pracovného stolíka.

Arizona si scatenò... e li fece fuori tutti (1970)

Spaghetti westernová taškarica, v ktorej "každý chvíľku ťahá pílku" a ako záporné, tak aj kladné postavy sa miestami chovajú tak hlúpo a ľakovážne, že v prostredí skutočného divokého západu by podľa mňa neprežili ani hodinu. Inak, Anthony Steffen má vcelku zaujímavú westernovú vizáž a keby si dokázal po celú dobu zachovať kamennú tvár a občas nestrúhal idiotské grimasy, bol by to ideálny predstaviteľ postavy neohrozeného pištoľníka.

Emelie (2015)

Trochu mi unikalo, akú úlohu zastáva v tomto príbehu "Vychudnutá hyena" a nakoniec mi pohnútky a konanie tejto postavy prišli skôr ako neúčelné a mätúce. Emelie však disponuje niekoľkým silnými scénami (romanca na hajzlíku, sledovanie home videa, škrečok...) a súboj mešuge opatrovateľky s vynachádzavým chlapcom ma po celú dobu bavil.

Martyrs (2015)

Dlho som nemal chuť ísť do tejto prerábky mojich obľúbených Martyrs, no nakoniec sa mi na počudovanie páčila. Tento americký remake síce okrem neodmysliteľného hereckého preobsadenia neprináša nič inovatívne a v podstate iba kopíruje Laugierov pôvodný príbeh, napriek tomu sa mu však nečakane podarilo navodiť mi rovnaké nepríjemné pocity, aké som mal počas pozerania originálu.

Zlatokopové z Arkansasu (1964)

Vo všetkých ohľadoch detinský západonemecký rádoby western v ústredných rolách ktorého sa okrem iných objavujú aj americký ramenáč Brad Harris so svojou neskoršou manželkou - dobovou českou sexbombou Olinkou Bérovou. Útok Apačov tu vyzerá ako neškodná pletka, počas ktorej sa indiáni premávajú na koňoch sem a tam ako počas nejakej estrády a vďačne slúžia ako pohyblivé terče pre sviatočných strelcov. Inak to ale asi nešlo, keďže komparzisti, stvárňujúci Mescalerov moc profesionálnej šikovnosti nepobrali. Jazdu na koňoch zvládali len tak tak a streľbu z lukov už vôbec nie.