Nick Cave: 20 000 dní na Zemi (2014)

Takto si predstavujem dokument o človeku, ktorý sa stal rebelom v mladosti, kultom v dospelosti a vyzretým mentorom vo vyspelom veku. Ale ... videl som Nicka aj s Warrenom a zvyškom Bad Seeds naživo (Pohoda 2013) a aj keď v dokumente pôsobia ako umiernené kópie divokých narkomanov z dôb dávno zašlých, ten kto tam bol, musel žasnúť nad éterickou surovosťou, ktorú dokážu zo seba na pódiu dostať. Nenechajte sa zmiasť učiteľským výzorom a uvedomte si, že pozeráte ego-dokument človeka, ktorého tvorba (a možno aj život) je óda na smrť. Nick Cave hodnotí, spomína, žartuje a trochu aj zaspieva. Nick Cave chce týmto filmom ukázať svetu, že je vlastne normálny chlapík, ktorý má veľa práce, tvorí, uvažuje a sype múdrosti. Priatelia ... Nick Cave nikdy nebol normálny chlapík. Dúfam, že ani nikdy nebude. Potrebujem ho. Dokument pre zasvätených, pre "jasne že poznám nejaké jeho veci" fanúšikov, pre prvovoličov. Každý si nájde to svoje.

Gattaca (1997)

Povinná jazda pre všetkých divákov, ktorí majú kladný vzťah k inteligentnejšiemu (ale nutno dodať, že aj k pomalšiemu ... hodne pomalšiemu) sci-fi. To, že sa dej odohráva v budúcnosti, je postrehnuteľné snáď iba vďaka hlavnej myšlienke filmu. Vďaka víťazstvu genetickej manipulácie nad prirodzenou ľudskosťou. Niccol si napísal scenár aj odrežíroval ... odvážne/geniálne. Hawke a Law sú pre mňa top umelci ... aj vďaka Gattace. Atmosféra je hmatateľná. Všetko sedí. Kamera. Hudba. Čo viac potrebujete? U mňa v top desať!

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Užívateľ Eddard zhmotnil všetky moje myšlienky k tomuto epickému sklamaniu do jedného komentára tak, že ďalšie rozpisovanie pre mňa nemá zmysel. Snáď len dodám, že mám pocit, že so mnou niekto vyjebal.

Maniak (2012)

Atmosférická vyvražďovačka videná očami samotného vražedníka, to tu hádam ešte nebolo. Dobre, že aspoň pri scénach samotného aktu aktu vraždy (solídny gore btw) sa kamera obracia a ukazuje maniackého Wooda z perspektívy, pretože divák tak získava aspoň nejaký odstup od šialenca. Zaujímavé dielo pre fanúšikov klasických vyvražďovačiek ako Halloween, ako aj pre tých, ktorý sa našli v dnešnej, stále viac Európskej ako Americkej, produkcii temnejšie ladených príbehov s dôrazom na atmosféru a tepajúcu hudbu (napadá ma Driver). Neodporúčam fanúšikom Froda, pretože Elijah Wood dáva jasne najavo, že ho lákajú úlohy dištancujúce sa od postavy odvážneho hobita (rozumej: Maniak je po Sin City ďalší film, v ktorom Frodo vraždí ženy)

Hvězdy nám nepřály (2014)

Chcel som si sám poplakať pri filme a tak sa aj stalo, preto nemôžem ísť pod 4 hviezdy (som im doprial). Aj keď to bolo príliš silené. Koniec filmu aj moje slzy. Tento film sa bude páčiť mojej mame. Vlastne tento film sa bude páčiť všetkým mamám.

Noční jízda (2013)

Pozor! Nejedná sa o thriller. A názov filmu nemá nič spoločné s liberálnym mysliteľom Johnom Lockom. Respektíve som žiadnu paralelu vo filme neodhalil. Samotný film zachytáva cestu stavbyvedúceho Ivana Lockeho v aute a jeho telefonáty spolu asi piatim ľuďom. Čo sa v telefonátoch rieši? Rodina a Práca. Ale je tu jeden motív, ktorý bublá pod povrchom a ktorý Tom Hardy umne potláča. Je to mužská česť. Celý film som súhlasne kýval hlavou, pretože som vedel, že Ivan z cesty neuhne. Je presvedčený (a Hardy ako vždy presvedčivý). Je poctivý (a ja poctený ... pretože sa snažím veci riešiť podobne ako on). Každý človek robí chyby, aj Ivan Locke. Nie každý má hrdosť, postaviť sa k tým chybám ako chlap. Odporúčam všetkým mužom, ktorí sú v šlamastike a nevedia ako z nej von.

Chlapectví (2014)

Jeden z filmov, pri ktorých pozeraní máte pocit, že ste svedkami niečoho výnimočného. A čo môže byť výnimočnejšie ako detstvo a dospievanie? Jasne, pre niekoho to môže byť nuda, film v ktorom sa nič nedeje, dívate sa na epizódy zo života jedného sopliaka, z ktorého sa postupne stáva artový hipster a popritom sa odohrávajú rôzne udalosti väčšinou rodinného charakteru. Lenže tie udalosti sa volajú život a to ako sú zachytené v tejto snímke vo mne prebudilo emócie, aké som prežíval pri sledovaní filmov v mojom vlastnom chlapčenstve, kedy svet dospelých bol ešte cudzí a kedy mi bolo lepšie v mojich vlastných svetoch v mojej fantázií. Veľmi silná emocionálna skúsenosť a budem zvedavý, či film bude mať taký dopad aj pri potencionálnom druhom pozeraní. Atmosféra poloprázdneho filmového klubu tejto snímke svedčí náramne a neviem si predstaviť pozerať Boyhood na obrazovke monitora. Každopádne ruku na srdce, aj keď som zo sugestívneho hľadiska nadšený, objektívne treba zhodnotiť, že film je extrémne dlhý a ku koncu sa mi chlapec Mason príliš vzďaľoval. Posledná pol-hodinka pôsobí ako agitka na americký sen a zachraňuje to môj hrdina Ethan, ktorého mám v top ten od Gattacy a ktorého herecký prejav stále patrí do kategórie nedocenených. Film odporúčam všetkým otcom - alkoholikom a dospelým tyranom, ktorí sa pokúšali niekomu zničiť chlapčenstvo a tiež všetkým mamám, ktoré stáli za svojimi mláďatami v tomto, pre mnohých citlivom období.

Strážci Galaxie (2014)

Marvel strieľa ... a konečne skóruje (aj u mňa). Po Ironmanovi III, po ktorom vzhliadnutí som si musel preprstovať hrdlo a vyvrátiť obsah (a spomienky) a bojkote Thora II, ma trochu potešil Winter Soldier, ale až teraz som konečne prežíval skutočné emócie (viac ako pri Avengers). Guardians of the Galaxy sú najlepším filmom so značkou Marvel! Presné obsadenie hercov a hlavne presné vykreslenie nehercov, čiže postáv Rocketa a Groota, ktorí sú správne arogantní, ale postupom času si získajú každého diváka. Škoda poslabšieho záporáka (trademark powered by Marvel?), ale aspoň vyniknú ostatné faktory, ako úžasná atmosféra inšpirovaná Firefly (dokonca aj s účasťou kapitána Mela) a vtipne namiešaný soundtrack. Komu odporučiť? V podstate si neviem predstaviť, komu by sa mohli Guardians nepáčiť. Okrem intelektuálov ktorí si dávajú na raňajky Kurosawu a striktných haterov značky Marvel je tento film ako stvorený na návštevu kina s priateľmi (alebo na sólo jazdu ak si poctivý asociálny nerd :)

Noe (2014)

Noe tu pozberal zaujímavé hodnotenia, väčšina však dala alibistické tri hviezdy a plané reči na tému náboženstvo versus blockbuster versus Aronofsky. Keď sa o týchto faktorov odosobníme, dostávame skoro dokonalý film. Solídny herecký výkon Russela Crowea, epické akčné scény, psychológia postáv a gradácia filmu, ktorá namiesto magalomanského finále ponúka komornú rodinnú drámu robia z Noeho film, nebojím sa povedať, pre celú rodinu. Okrem tehotných mamičiek. A malých detí. A kresťanov.

Grandhotel Budapešť (2014)

Veľmi ma to mrzí. Možno som až príliš chcel. Možno som to jednoducho mal nechať plynúť. Možno som bol v špatnom rozpoložení. Nič mi to nedalo. Groteska bez emócií. Snobská fraška, pri ktorej sa ľudia chytajú za brucho, keď sa na plátne mihne známa tvár a užije si svojich 5 minút slávy. Príliš farebné (aj na Andersona!). Príliš vzdialené od skutočnosti. A možno ja som sa stal príliš slepý a hluchý.